Od redakcji 6/2018

okladkaWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przypuszczalnymi przyczynami blisko 4000 pożarów (w tym 2700 w obiektach mieszkalnych) powstających każdego roku w obiektach budowlanych są wady instalacji elektrycznych i elektrycznych urządzeń grzejnych, nieprawidłowa ich eksploatacja oraz elektryczność statyczna.

Więcej…

Przyłącza do modułów oświetlenia LED

W poszukiwaniu oszczędności coraz więcej osób spogląda w stronę oświetlenia opartego na technologii LED. Tego typu źródła nie dość, że są oszczędne to jeszcze przewyższają trwałością tradycyjne żarówki i świetlówki. Te drugie są coraz częściej wycofy2wane ze względu na zawartość szkodliwych oparów rtęci, które stwarzają ryzyko zatrucia w przypadku rozbicia. 
 
Popularność oświetlenia LED sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na samodzielny montaż takiego systemu. Jest to możliwe, ponieważ w większości przypadków moduły zasilane są bezpiecznym napięciem 12 V.

1Na początku moduły oświetlenia LED miały zazwyczaj zalutowane przewody (lub pola do ich przylutowania), które łączyło się z instalacją zwykłymi kostkami połączeniowymi. Następnie pojawiły się przylutowane listwy stykowe, na które nasuwano konektory. Te rozwiązania powoli zostają wypierane poprzez systemy przyłączania przewodów bezpośrednio do dedykowanych terminali przylutowanych do płytki z elementami LED. Terminal, pomimo dodatkowego kosztu, niekoniecznie podnosi cenę całego rozwiązania, gdyż dzięki możliwości jego automatycznego montażu eliminuje się ręczne lutowanie przewodów do płytki. Dodatkowo, gwarantując intuicyjną obsługę, ułatwia prace instalatorskie – nie ma potrzeby używania lutownicy oraz stosowania dodatkowych kostek połączeniowych.
 
(...)
 
Piotr Andrzejewski
 
Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 1/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem