Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Oświetlenie parkowe

Oświetlenie w parku spełnia dwie funkcje. Jego zadaniem jest oświetlenie ścieżek dla pieszych i ewentualnie ścieżek rowerowych, a ponadto w miarę potrzeby eksponowanie zieleni. Błędem jest natomiast wysyłanie dużej części światła ku niebu.

Zasady techniki oświetlania
W technice oświetlania mamy do czynienia z kilkoma podstawowymi parametrami. Należą do nich natężenie oświetlenia, równomierność oświetlenia, współczynnik ujednoliconej oceny olśnienia i wskaźnik oddawania barw. Wielkością określającą efekt oświetleniowy jest natężenie oświetlenia. Rozróżnia się przy tym natężenie oświetlenia w danym punkcie oraz natężenie oświetlenia na danej płaszczyźnie. Może to być płaszczyzna pozioma, pionowa lub usytuowana w sposób dowolny. Ponadto na obszarach, w których poruszają się ludzie, m.in. przechodnie i rowerzyści w parkach, rozróżnia się także cylindryczne, półcylindryczne i sferyczne natężenie oświetlenia.

Rozróżnia się wartości minimalne, maksymalne i średnie natężenia oświetlenia. W pewnym uproszczeniu natężenie oświetlenia jest ilorazem strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię i wielkości tej powierzchni wyrażonym wzorem:E = Φ/S [lx].
Ważną rolę odgrywa równomierność oświetlenia określana jako stosunek wartości minimalnej do średniej. Przy rozmieszczaniu opraw oświetleniowych należy zadbać, aby parametr ten był bezwzględnie utrzymany na poziomie określonym w normie. W przeciwnym razie powstaną przestrzenie niedoświetlone, co także w przypadku alejek parkowych ścieżek rowerowych może stwarzać zagrożenia.
Jeżeli do oczu dociera zbyt dużo światła lub w polu widzenia znajdują się przedmioty o silnie zróżnicowanej luminancji (np. zbyt nisko umieszczone jaskrawe punkty świetlne na ciemnym tle), występuje stan zwany olśnieniem.

Ze względu na skutki olśnienie dzieli się na:

– przykre powodowane przez znajdujący się w polu obserwacji jaskrawy obiekt,

– przeszkadzające powodowane przez nadmiar światła padającego na siatkówkę oka i zmniejszające zdolność oka do prawidłowego odbierania bodźców świetlnych,

– oślepiające powodowane przez znajdujące się w bliskiej odległości od oczu przedmioty o ekstremalnie wysokiej luminancji.

Ze względu na warunki powstawania rozróżnia się olśnienie:
– bezpośrednie powodowane przez jaskrawy obiekt znajdujący się w tym samym lub prawie tym samym położeniu co obiekt obserwowany,
– pośrednie powodowane przez jaskrawy obiekt znajdujący się w polu widzenia, ale w pewnej odległości kątowej od kierunku obserwacji,
– odbiciowe powodowane przez znajdujące się w polu obserwacji obrazy odbitych jaskrawych przedmiotów, np. źródeł światła o dużej luminancji.

 

(...)

mgr inż. Janusz Strzyżewski

Pełna wersja artykułu w EI 5/2017

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem