Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Urządzenia i narzędzia techniki światłowodowej

15Montaż związany z okablowaniem światłowodowym wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Należą do nich m.in. urządzenia do obróbki przewodów, spawarki oraz aparatura przeznaczona do pomiarów sieci światłowodowej.

Strippery
Strippery to narzędzia przeznaczone do ściągania izolacji z kabli światłowodowych. Przydatne rozwiązanie stanowią uniwersalne narzędzia z trzema otworami, co pozwala na wykonanie większości prac związanych ze ściąganiem izolacji. Stąd też jest możliwe usuwanie: lakieru (250 μ -> 125 μm), bufora (900 μ -> 250 μm), pokrycia PCV 2-3 mm.

Oprócz tego zastosowanie znajdują narzędzia do ściągania powłok kabli płaskich FTTX (abonenckich). Mają one fabrycznie ustawioną głębokość cięcia oraz wbudowaną podziałkę, zapewniającą powtarzalne wyniki ściągania powłoki z włókien. Warto również zwrócić uwagę na narzędzia przeznaczone do ściągania płaszcza lub tub o średnicy do 3,0 mm. Niektóre narzędzia umożliwiają wykonanie cięć okrężnych i wzdłużnych. Zazwyczaj wyposaża się je w 3 noże proste i 1 nóż cięcia okrężnego. Ostrza są regulowane, co zapewnia optymalną głębokość cięcia i zapobieganie uszkodzeniom wewnętrznej konstrukcji kabla.

Specjalne strippery oferuje się do ściągania powłok kabli. Dzięki obrotowym ostrzom można ciąć wzdłuż i w poprzek powłok. Ponadto urządzenie pozwala na nacinanie w kształcie spirali ułatwiające usuwanie powłok z twardych kabli. Dzięki regulowaniu głębokości cięcia zapobiega się uszkodzeniom wewnętrznych warstw kabla. Warto zadbać o przyrządy przeznaczone do cięcia włókien aramidowych, czyli Kevlaru.

W ich konstrukcji ważne są odlewane uchwyty o ergonomicznym kształcie, zapewniające łatwą obsługę zarówno przez lewo- jak i praworęcznych monterów. Pojedyncze mikroząbkowane ostrze zapobiega ślizganiu przecinanego włókna. Dla zapewnienia trwałości narzędzia ostrza wykonuje się z odpowiedniej mieszanki węgla i stali wanadowej.

Wizualne lokalizatory uszkodzeń
Wizualne lokalizatory uszkodzeń (pióra świetlne, wizualne źródła światła, źródła światła widzialnego) uznaje się za podstawowe wyposażenie podczas prac z kablami światłowodowymi. Jasnoczerwoną wiązkę można łatwo zauważyć, a światło wydostaje się na zewnątrz włókna światłowodowego przy każdej jego nieciągłości. W efekcie jest możliwe natychmiastowe wykrycie wszelkich pękniętych i zerwanych włókien oraz szybkie sprawdzenie ciągłości toru.

Źródła światła widzialnego są szczególnie przydatne przy inspekcjach patchcordów, pigtaili, spliterów itd. Typowy wizualny lokalizator uszkodzeń bazuje na emiterze LED, natomiast długość fali wynosi 650 nm. Generowane fale są ciągłe lub modulowane (2-3 Hz). Niektóre urządzenia mają metalową obudowę, załącznik z wizualną sygnalizacją trybu pracy oraz zintegrowaną osłonę portu optycznego.

Materiały eksploatacyjne
W zakresie materiałów eksploatacyjnych używanych przy obróbce światłowodów warto zwrócić uwagę na kasety przeznaczone do prostego i szybkiego czyszczenia ferrul złączy światłowodowych różnych standardów (FC, SC, ST, E2000, LC, MU). Standardowo wydajność kasety wynosi ok. 500 czyszczeń. Niejednokrotnie wykorzystuje się zasobniki na ścinki włókien oraz dyspensery z dozownikiem na alkohol IPA. Alkohol izopropylowy IPA jest używany przy czyszczeniu złączy lub włókien przed spawaniem oraz czoła ferruli po polerowaniu. Przydatne są również chusteczki bezpyłowe przeznaczone do czyszczenia włókien i złączy światłowodowych, natomiast osłony spawów światłowodowych używane są celem osłony i wzmocnienia wykonanych spawów.

Spawarki światłowodowe
Spawarki światłowodowe są urządzeniami pozwalającymi na łączenie włókien kabla światłowodowego za pomocą zgrzewania odpowiednio przygotowanych końcówek w łuku elektrycznym. To właśnie łuk elektryczny umożliwia wstępne wygrzanie włókien, a także wykonanie i końcowe wygrzanie spawu celem wyeliminowania naprężeń. Zespawanym włóknom zapewnia się ochronę za pomocą termokurczliwych osłonek, natomiast całość połączenia jest umieszczana w mufie światłowodowej lub odpowiedniej przełącznicy światłowodowej.

Typowa spawarka ma okular i dwa obiektywy, co pozwala na ręczne ustawienie włókien we wszystkich płaszczyznach. Nowoczesne spawarki wykorzystują automatyczne ustawianie, natomiast kamery bardzo często mają wbudowany monitor. Spawarki wprowadzają tłumienie do toru transmisyjnego w zakresie 0,1-0,3 dB. W nowoczesnych spawarkach niejednokrotnie zastosowanie znajduje optyka bez luster, przez co zwiększa się wytrzymałość i trwałość urządzeń. Warto zwrócić uwagę na system rzeczywistego centrowania w odniesieniu do rdzeni spawanych włókien. Przydatne rozwiązanie stanowi zasilanie z dwóch niezależnych baterii. Baterie można ładować nie tylko w spawarce, ale również za pomocą dedykowanej zewnętrznej ładowarki.

Z kolei dla zwiększenia wytrzymałości stawia się na konstrukcje odporne na zapylenie i wilgoć oraz odporność na upadki z wysokości. Specjalne spawarki są dostępne z myślą o wykonywaniu wewnątrzbudynkowych instalacji FTTH (ang. Fiber To The Home). Urządzenia tego typu niejednokrotnie wykorzystują metodę układania włókien w V-rowkach. W precyzyjnych uchwytach umieszcza się wcześniej przygotowane włókna, bez konieczności dodatkowego pozycjonowania włókien. Ważne są specjalne programy spawania pozwalające na łączenie włókien jednomodowych i wielomodowych w powłoce 250 μm oraz 900 μm. Oprócz tego specjalne programy umożliwiają spawanie włókien starego typu. Przed wykonaniem połączenia przeprowadzany jest test kąta czoła pozycjonowanych włókien.

W przypadku gdy włókno nie jest prawidłowo docięte a kąt przekracza 1°, to urządzenie zasygnalizuje konieczność ponownego przygotowania włókna. Spawanie trwa kilka sekund, a wraz z jego zakończeniem wyświetla się informacja o tłumieniu połączenia, które w przypadku włókien wielomodowych wynosi ok. 0,01 dB, natomiast włókien jednomodowych ok. 0,03 dB. Konstrukcje spawarek wykorzystują piecyki przeznaczone do wykonywania zabezpieczenia spawu poprzez termokurczliwe osłony, przy czym użytkownik samodzielnie ustawia czas pracy piecyka. Nowoczesne spawarki obsługują nośniki pamięci takie jak chociażby karty SD. Tym sposobem zapisywane są informacje o wykonanych spawach z adnotacją o czasie wykonania spawu, kącie czoła włókien i tłumieniu połączenia.

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 3/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem