Od redakcji 6/2018

okladkaWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przypuszczalnymi przyczynami blisko 4000 pożarów (w tym 2700 w obiektach mieszkalnych) powstających każdego roku w obiektach budowlanych są wady instalacji elektrycznych i elektrycznych urządzeń grzejnych, nieprawidłowa ich eksploatacja oraz elektryczność statyczna.

Więcej…

Miedź − rozsądny wybór

Miedź czy aluminium? Dyskusja o tym, który z materiałów stosowanych w kablach, transformatorach czy instalacjach elektrycznych daje użytkownikowi więcej korzyści, trwa od dawna. Europejski Instytut Miedzi zebrał kluczowe dane i przedstawił je w postaci infografiki.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne wymagają wysokiej efektywności energetycznej, dlatego też ważne jest m.in., by powszechnie stosowane transformatory (w całej Unii Europejskiej jest ich około 4 mln sztuk) były wysokosprawne – ograniczając tym samym straty energii – jak również mniej podatne na uszkodzenia w eksploatacji.

Zastosowane w nich uzwojenia z miedzi gwarantują większą odporność na uszkodzenia i niższy koszt w eksploatacji. Jednocześnie miedziane kable czy przewody stosowane w sieciach i instalacjach elektrycznych zapewniają lepszą przewodność elektryczną i cieplną oraz gwarantują niezawodność – co przekłada się na jakość energii elektrycznej. A zła jakość energii oznacza konkretne straty finansowe. Według badań Europejskiego Instytutu Miedzi w Unii Europejskiej straty z tego tytułu sięgają nawet 150 mld euro rocznie. Kluczowe zalety miedzi w porównaniu z aluminium to:

  • wysoka efektywność energetyczna – mniejsze straty energii przekładające się na oszczędności, niższy koszt cyklu życia, np. transformatorów;
  • bezpieczeństwo i niezawodność – przewodność cieplna miedzi jest o ok. 60 proc. większa niż aluminium, co obniża szkodliwe miejscowe przyrosty temperatury, np. na zaciskach instalacji elektrycznych;
  • trwałość – miedź jest twardsza, bardziej ciągliwa, mniej się rozszerza i nie „płynie" na połączeniach;
  • gwarancja różnorodności i mobilności – miedziane żyły wielodrutowe są dostępne w bardzo małych przekrojach (do 0,5 mm²), natomiast aluminiowe odpowiedniki – dopiero od 10 mm² wzwyż. Dzięki temu miedziane kable są bardziej odpowiednie dla zastosowań wymagających mobilności;
  • możliwość całkowitego recyklingu – miedź nadaje się do ponownego przetworzenia, co pozwala realizować wytyczne UE w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami.

 

Michał Ramczykowski,
EIMWyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem