Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Miedź − rozsądny wybór

Miedź czy aluminium? Dyskusja o tym, który z materiałów stosowanych w kablach, transformatorach czy instalacjach elektrycznych daje użytkownikowi więcej korzyści, trwa od dawna. Europejski Instytut Miedzi zebrał kluczowe dane i przedstawił je w postaci infografiki.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne wymagają wysokiej efektywności energetycznej, dlatego też ważne jest m.in., by powszechnie stosowane transformatory (w całej Unii Europejskiej jest ich około 4 mln sztuk) były wysokosprawne – ograniczając tym samym straty energii – jak również mniej podatne na uszkodzenia w eksploatacji.

Zastosowane w nich uzwojenia z miedzi gwarantują większą odporność na uszkodzenia i niższy koszt w eksploatacji. Jednocześnie miedziane kable czy przewody stosowane w sieciach i instalacjach elektrycznych zapewniają lepszą przewodność elektryczną i cieplną oraz gwarantują niezawodność – co przekłada się na jakość energii elektrycznej. A zła jakość energii oznacza konkretne straty finansowe. Według badań Europejskiego Instytutu Miedzi w Unii Europejskiej straty z tego tytułu sięgają nawet 150 mld euro rocznie. Kluczowe zalety miedzi w porównaniu z aluminium to:

  • wysoka efektywność energetyczna – mniejsze straty energii przekładające się na oszczędności, niższy koszt cyklu życia, np. transformatorów;
  • bezpieczeństwo i niezawodność – przewodność cieplna miedzi jest o ok. 60 proc. większa niż aluminium, co obniża szkodliwe miejscowe przyrosty temperatury, np. na zaciskach instalacji elektrycznych;
  • trwałość – miedź jest twardsza, bardziej ciągliwa, mniej się rozszerza i nie „płynie" na połączeniach;
  • gwarancja różnorodności i mobilności – miedziane żyły wielodrutowe są dostępne w bardzo małych przekrojach (do 0,5 mm²), natomiast aluminiowe odpowiedniki – dopiero od 10 mm² wzwyż. Dzięki temu miedziane kable są bardziej odpowiednie dla zastosowań wymagających mobilności;
  • możliwość całkowitego recyklingu – miedź nadaje się do ponownego przetworzenia, co pozwala realizować wytyczne UE w zakresie efektywnego gospodarowania zasobami.

 

Michał Ramczykowski,
EIMWyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem