Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Ekran NoEM a pole elektromagnetyczne

Pole elektromagnetyczne (w skrócie pole EM) to kombinacja pól elektrycznych i magnetycznych, które wchodzą ze sobą w reakcje. Istnieją dwa źródła pola EM – naturalne i sztuczne. 

33

Pole elektromagnetyczne (pole EM)
Naturalnym źródłem pola EM są Kosmos, Słońce, Ziemia, a także wyładowania atmosferyczne. Wraz z rozwojem elektryfikacji pojawiły się również sztuczne źródła pola EM, których zmasowane działanie jest przyczyną powstawania elektrosmogu.

W środowisku zewnętrznym elektrosmog emitowany jest np. przez linie wysokiego napięcia czy wieże telefonii komórkowej. Źródłem emisji pola elektromagnetycznego są instalacje elektryczne, przewody w ścianach, suficie i podłodze, a także wszystkie urządzenia zasilane prądem, nawet jeżeli są wyłączone.

Pole EM a zdrowie
Naturalna, ziemska (korzystna dla organizmu) częstotliwość pola EM wynosi 7,8 Hz. Sztuczne pole elektromagnetyczne znacznie odbiega od tych wartości i może mieć negatywny wpływ na organizm człowieka. Narażenie na zbyt wysoką emisję pola EM może wywołać objawy takie jak: zaburzenia nastroju, przewlekłe zmęczenie, podwyższenie temperatury ciała, bezsenność, zakłócenia rytmu serca, zakłócenia pracy mięśni, mózgu i innych narządów.

UE i WHO: elektrosmog ma wpływ na zdrowie człowieka
Do ograniczenia emisji elektrosmogu dąży Unia Europejska (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego z 26.06.2013 r.). Dokument ten reguluje dopuszczalny poziom natężenia pola EM indukowanego wewnątrz ciała człowieka. Autorzy dyrektywy zwracają uwagę na bezpośrednie skutki oddziaływania pola EM na zdrowie człowieka, jednocześnie podkreślając, że wciąż niezbadane są odległe w czasie konsekwencje jego oddziaływania.

Transpozycja zapisów dyrektywy we wszystkich krajach członkowskich UE miała nastąpić do 1 lipca b.r. Na problem emisji pól elektromagnetycznych zwraca też uwagę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Badania przeprowadzone przez WHO i Międzynarodową Agencję do Spraw Badań nad Rakiem (IARC) sklasyfikowały pole elektryczne niskich częstotliwości jako możliwie rakotwórcze dla ludzi.

Ekran NoEM
Ekran NoEM w formie farby powstał w oparciu o wynalazek wybitnego polskiego naukowca, dr Stanisława Wosińskiego – innowacyjną Ceraqion Technology. NoEM pozwala ograniczyć szkodliwą emisję pola EM wewnątrz pomieszczeń nawet do 99% (działanie takie jest osiągane przy optymalnej wilgotności pomieszczenia, która powinna wynosić 55%). To pierwszy na świecie taki produkt, który ekranuje przez absorpcję szkodliwe pole elektryczne z zakresu niskich częstotliwości. Produkt jest w pełni ekologiczny i bezpieczny – wykorzystuje naturalne właściwości wody „zamrożonej" w strukturach porowatych ceramiki. NoEM absorbuje najbardziej szkodliwe częstotliwości w zakresie od 0,1 do 100.000 Hz, jednocześnie przepuszczając korzystne dla człowieka naturalne stałe pole ziemskie 0 Hz i częstotliwość Schumanna 7,8 Hz. Zastosowanie ekranu nie zakłóca możliwości odbioru sieci komórkowej i Wi-Fi. Rewolucyjna technologia wykorzystana do produkcji ekranu otrzymała patent i zyskała uznanie na arenie międzynarodowej. Wynalazek został nagrodzony między innymi Złotym Medalem w kategorii „Ochrona Środowiska – Energia" na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie
w kwietniu 2011 r.

 

Grupa Selena

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem