Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Jaka jest rola stabilizacji napięcia w agregatach prądotwórczych?

36Agregat prądotwórczy jest autonomicznym zespołem do wytwarzania energii elektrycznej, czyli niezależnym źródłem zasilania różnego rodzaju odbiorników. Agregaty, zależnie od modelu, mają szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, w gospodarstwach i przemyśle rolnym, w indywidualnych domach. Służą do zasilania sprzętu AGD i wszelkiego rodzaju elektronarzędzi. Stanowią rezerwowe źródło zasilania w szpitalach czy bankach – w instytucjach, które nie mogą prawidłowo funkcjonować bez stałych dostaw energii elektrycznej.

Jakość napięcia zasilania
Jakość dostarczanej do odbiorników energii elektrycznej decyduje o ich wydajności i żywotności.

Szczególnie wrażliwe na jakość prądu są wszechobecne urządzenia elektroniczne, bez których trudno dziś wyobrazić sobie współczesną rzeczywistość. O jakości energii elektrycznej decyduje odpowiednia wartość oraz częstotliwość napięcia zasilającego. Dla sieci przesyłowych wartości średnie częstotliwości napięcia zasilania odbiorników elektrycznych mierzone są w czasie 10 sekund.

37W tym czasokresie przez 95% tygodnia wartości częstotliwości nie mogą przekroczyć zakresu od -6% do +4% częstotliwości znamionowej, czyli od 47 Hz do 52 Hz. Takim samym regułom podlega wartość napięcia, która dla 95% czasu tygodnia musi zawierać się w przedziale od +10% do -10% napięcia znamionowego, czyli od 207 V do 253 V. Pamiętać należy, że częstotliwość (generowana przez agregaty prądotwórcze) zależy od prędkości obrotowej silnika. Częstotliwość napięcia rośnie lub spada wraz ze wzrostem lub spadkiem prędkości obrotowej silnika. Wzrost częstotliwości ma wpływ na straty i trwałość zasilanych odbiorników, natomiast jej spadek − na wydajność.

Stabilizacja napięcia – bezpieczeństwo i żywotność odbiorników
Jednym z najważniejszych parametrów agregatu prądotwórczego, oprócz jego mocy, jest stabilizacja napięcia. Jej zadaniem jest niwelowanie wahań napięcia, dzięki czemu agregat z nowoczesną stabilizacją zapewnia najwyższą jakość dostarczanej energii elektrycznej.
38– „Stabilizacja napięcia jest podstawowym gwarantem bezpieczeństwa i wydłużonej żywotności zasilanych odbiorników." – wyjaśnia Marcin Wodzyński, menedżer produktu w Aries Power Equipment, firmie będącej Generalnym Dystrybutorem Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce. − „Podczas generowania energii elektrycznej przez prądnicę jak i w trakcie zasilania od biorników pojawiają się wahania napięcia, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie zasilanych odbiorników i są wręcz groźne dla czułego sprzętu elektronicznego. Spadki napięcia poniżej wartości znamionowych powodują wzrost generowanego prądu, a skutkiem zbyt dużych wartości jego natężenia jest zadziałanie zabezpieczeń lub uszkodzenie niezabezpieczonych odbiorników. W konsekwencji zjawisko to może narazić nas na dodatkowe, często bardzo wysokie koszty."
Każdy odbiornik zasilany energią elektryczną o odpowiednich parametrach pracuje równo, z rzeczywistą mocą i oczekiwaną wydajnością. W przeciwnym wypadku, z powodu wahań napięcia, zasilane odbiorniki nie pracują według parametrów deklarowanych przez producenta. − „Skutków wahań napięcia jest naprawdę wiele" – dodaje Marcin Wodzyński. − „Na przykład w silnikach synchronicznych jest to kołysanie wirnika, niekorzystne dla silnika momenty obrotowe, nierówna praca odbiornika, zakłócenia pracy styczników i przekaźników powodujące wyłączenie odbiornika czy efekt migotania światła. Najgorszym przypadkiem jest trwałe uszkodzenie odbiornika."

 

(...)


Na podstawie materiałów
Aries Power Equipment

Pełna wersja artykułu w EI 2/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem