Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Sposób na elektroodpady

Akcja Dni ElektrorecyklinguPodczas niedawno zakończonej akcji „Dni Elektrorecyklingu" wrocławianie wielokrotnie pytali organizatorów o to, w jaki sposób łatwo i bez dodatkowych kosztów pozbyć się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Na efekty i decyzję w tym zakresie nie czekali długo.

Terminy organizowanych zbiórek elektroodpadów najczęściej nie pokrywają się z datą wymiany starej lodówki czy pralki. Podobnie jak w przypadku przygotowanych przez gminę specjalnych punków zbiórki czy możliwości pozostawienia sprzętu w sklepie lub serwisie - problemem jest przewiezienie go na miejsce. A nie jest to proste. Zużyty sprzęt AGD zajmuje wiele miejsca i waży nawet kilkadziesiąt kilogramów, jest też nieporęczny i nie zawsze mieści się do samochodu osobowego.

Jak wynika z sondy przeprowadzonej przez stowarzyszenie ElektroOdzysk aż 95% polskich gospodarstw domowych oczekiwałoby, że sklep odbierze od nich zużyty sprzęt AGD nieodpłatnie, z domu, w momencie dostawy nowych urządzeń. Niestety, nie jest to standardem. Obecnie sklep ma co prawda obowiązek przyjąć od nas sprzęt nieodpłatnie, ale usługa transportowa może już kosztować i to sporo (zwykle jest to kwota od 30 do 50 zł). W związku z tym elektrośmieci z blisko 30% gospodarstw domowych trafiają w miejsca niepożądane – np. do śmietnika lub na nielegalne wysypiska.

Jeszcze niedawno Polacy nie mieli świadomości, jak bardzo szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi mogą być porzucone elektroodpady. Dziś, m.in. dzięki akcjom edukacyjnym takim jak Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu, ta świadomość jest wyższa. Zagrożenia wynikające z przedostających się do środowiska toksycznych substancji (np. rtęci, kadmu, niklu, bromu) i chorób jakie wywołują u organizmów żywych czy wpływu gazów cieplarnianych na zmiany klimatu są nam znane. Wiemy, jak zapobiec katastrofie ekologicznej. Ale niestety system zbiórki nie jest jeszcze doskonały. Potrzebujemy praktycznych rozwiązań, które zapewnią, że pozbywanie się zużytego sprzętu zgodne z zasadami będzie proste.

„Nasza akcja Dni Elektrorecyklingu włączyła „ekowyobraźnię" wrocławian. Widzimy, że prowadzone w jej trakcie działania edukacyjne, np. konkurs w formie gry miejskiej czy film edukacyjny emitowany na Placu Solnym rozbudziły też oczekiwania mieszkańców, dotyczące systemu zbierania odpadów. Nie możemy ich zostawić z tym problemem. Podjęliśmy więc decyzję, że przez cały rok wspierać będziemy miasto w oczyszczeniu go z elektroodpadów. I to bezpłatnie" − powiedziała Katarzyna Ombach, inicjatorka Projektu „Elektrośmieciarka".

„Elektrośmieciarka" to usługa darmowego odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z domu mieszkańców Wrocławia. Mogą oni pozbyć się zużytych urządzeń i osprzętu wielkogabarytowego, np. lodówki, pralki, kuchenki czy telewizora nie wychodząc z domu.

Aby skorzystać z usługi wystarczy zadzwonić pod stosowny numer i umówić się na odbiór sprzętu. Można też wypełnić formularz na stronie www.elektrosmieciarka.pl, a pracownik firmy oddzwoni, aby ustalić szczegóły odbioru. Zgłosić można co najmniej jedną sztukę zużytego sprzętu wielkogabarytowego (pralka, lodówka, kuchenka, zmywarka) albo jedną sztukę sprzętu średniej wielkości, lub łącznie 15 kg mniejszych urządzeń. „Elektrośmieciarka" odbierze je całkowicie bezpłatnie!

O umówionej godzinie, w ciągu 5 dni od zgłoszenia, samochód przyjedzie po odbiór sprzętu. W budynkach bez windy kierowca samodzielnie zniesie go po schodach, również bez dodatkowych opłat. Za oddanie dużego sprzętu przewidziany jest też drobny upominek, np. torba ekologiczna. Odebrane elektroodpady kierowane są m.in. do najnowocześniejszego w Polsce Zakładu Przetwarzania ZSEiE w Bolęcinie. Zakład wyposażony jest w linię technologiczną, przetwarzającą m.in. urządzenia chłodnicze, która jest wyposażona w moduł do wychwytu freonu, cyklopentanu i izobutanu. Linia ta spełnia surowe wymagania unijne w zakresie emisji gazów pochodzących z instalacji chłodniczych.

Projekt „Elektrośmieciarka" z powodzeniem funkcjonuje już w Krakowie, Chorzowie i Katowicach, dlatego organizatorzy bazując na swoich doświadczeniach mogli spełnić rosnące oczekiwania również mieszkańców Wrocławia w tym zakresie.

(Ei)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem