Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…W dzisiejszych czasach inwestorzy domów jednorodzinnych często decydują się na rozwiązania zapewniające poziom komfortu na miarę XXI wieku. Jednym z takich elementów jest widedomofon (bramofon) zainstalowany najczęściej przy furtce posesji. Skutecznie wyparł on standardowe dla gości rozwiązanie w postaci przycisku połączonego z dzwonkiem, który choć skuteczny, to funkcjonalnością nie grzeszy.
Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego domofonu, to na rynku jest w czym wybierać. Bramofony możemy podzielić na dwie grupy: dedykowane i rozwiązania IP. Co to oznacza?
Programy dedykowane branży elektrycznej przeznaczone są do projektowania schematów elektrycznych instalacji, szaf rozdzielczych, wiązek elektrycznych itp. oraz tworzenia zestawień materiałowo-kosztorysowych.
Oprócz najbardziej znanych na rynku wersji programu AutoCAD coraz większą popularnością wśród projektantów cieszą się konkurencyjne systemy – funkcjonalne edytory graficzne umożliwiające projektowanie schematów instalacyjnych zarówno w dwóch, jak i trzech wymiarach.
Projektowanie polega na rysowaniu schematów elektrycznych i stosowaniu gotowych rysunków oraz generowaniu na ich podstawie tabel, zestawień itp. Przygotowanie schematów jest konieczne do prowadzenia budowy oraz obsługi maszyn i obiektów, zwłaszcza przemysłowych. Zasady projektowania schematów określone są w normach projektowych. Można wyróżnić schematy: elektryczne, automatyki, jednokreskowe oraz sterowników PLC. Schematy elektryczne zawierają połączenia oraz symbole: przekaźniki, styczniki, przyciski, wyłączniki, rozłączniki, zaciski i wiele innych, które obrazują sposób łączenia się poszczególnych aparatów. Schemat przedstawia rysunek połączeń i zależności pomiędzy symbolami elektrycznymi.
Projekt elektryczny stanowi bazę danych powiązanych ze sobą informacji o obiektach. Informacje te są zawarte w schematach, a schematy są elementem projektu. Projekt elektryczny zawiera najczęściej opis techniczny, spis treści, obliczenia elektryczne, schematy zasadnicze zwane także ideowymi, schematy montażowe, czyli listwy montażowe, rysunki zabudowy szaf i pulpitów sterowniczych, plany instalacji elektrycznych i teletechnicznych, czasami uzgodnienia z zakładem energetycznym, zestawienia materiałów, listy kablowe, czasem kosztorys przedmiaru robót.
[...]
Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 3/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml
Projektowanie budynków jest złożonym procesem, dla którego sukcesu konieczna jest współpraca wielu podmiotów specjalizujących się w różnych obszarach funkcjonowania obiektu. Pytamy fachowców, jak technologia Building Information Modelling zmienia sposób komunikacji pomiędzy nimi.
Aplikacje pracujące w technologii Building Information Modelling (BIM) stanowią najnowsze osiągnięcie w zakresie oprogramowania służącego do projektowania budynków.
BIM (Building Information Modeling) to informatyczna technologia w budownictwie, intensywnie rozwijana i doskonalona, szczególnie w ostatniej dekadzie. Obecnie w Polsce zainteresowanie nią ogromnie wzrosło, co widać po licznych opracowaniach czy seminariach. Na wielu uczelniach technicznych uruchamiane jest kształcenie w tym kierunku. Mamy też pierwszą polską monografię o BIM [3], będącą przeglądem zagadnień projektowania i standardów tej technologii.
Czytelnicy mieli już zapewne możliwość poznania ogólnych informacji o BIM, zwłaszcza korzyści, jakie może przynieść inwestorom i wykonawcom [1]. Projektantów instalacji interesuje, jak sądzę, głównie to, jakie konsekwencje może mieć technologia BIM w odniesieniu do ich pracy, zarówno korzystne, jak i – o czym też warto mówić – negatywne. Na niektóre z tych zagadnień zwrócę uwagę w niniejszym artykule.
Odpowiednie oprogramowanie komputerowe wspomaga projektowanie instalacji oświetleniowej. Korzystając z oprogramowania tego typu zyska się nie tylko właściwe parametry oświetleniowe zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz budynków, ale również łatwy dobór opraw i ich rozmieszczenie.
Dialux i Relux
Oba programy umożliwiają przeprowadzanie obliczeń zarówno dla wnętrz jak i terenów otwartych oraz dróg. Aplikacje cechują się osobnymi modułami, które muszą być wybrane podczas uruchamiania programu.
Na rynku profesjonalnego projektowania oświetlenia najczęściej wykorzystywane jest jedno z dwóch rozwiązań: DIALux bądź Relux. Są to równorzędne aplikacje, wyposażone w bardzo podobne narzędzia. Występują pomiędzy nimi drobne różnice w zakresie interfejsu. Mimo to mogą być z powodzeniem używane zamiennie, zależnie od preferencji użytkownika.
Co istotne, w obu przypadkach mamy do czynienia z uniwersalnym oprogramowaniem, którego wykorzystywanie jest nieodpłatne.
Weidmüller Configurator jest wydajnym oprogramowaniem inżynierskim dedykowanym do konfiguracji kompletnych zestawów złożonych z produktów firmy WEIDMÜLLER, a w szczególności bloków zaciskowych ze złączkami. Narzędzie jest intuicyjne w obsłudze i znacząco wspiera proces projektowania, na każdym jego etapie, poczynając od współpracy z programami E-CAD po przygotowanie finalnej dokumentacji.
Informacja cyfrowa staje się coraz ważniejsza w projektowaniu i rozwoju produktu w ramach procesu „end-to-end".