Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Dobór rozdzielnicy dla domu jednorodzinnego w programie SwitchBoard Configurator (SBC) firmy EATON

Podstawowym wyposażeniem każdej rozdzielnicy głównej instalacji elektrycznej w budownictwie jednorodzinnym są aparaty modułowe, np. ograniczniki przepięć, rozłączniki główne (izolacyjne), wyłączniki różnicowoprądowe oraz tradycyjne wyłączniki nadprądowe. Wszystkie te urządzenia powinny zostać umieszczone w uprzednio zaprojektowanej rozdzielnicy (rys. 1).

 

2013-09-44-1

Rys. 1. Przykładowa rozdzielnica KLV-U z aparaturą modułową EATON

 

Rozważmy przykładową instalację w domku jednorodzinnym, w którym ochrona przeciwporażeniowa realizowana jest między innymi przez wykorzystanie wyłącznika różnicowoprądowego (np. CFI6 firmy EATON). Przed przeciążeniami i zwarciami instalację chronią wyłączniki nadprądowe, najczęściej o charakterystyce czasowo-prądowej typu B, o różnych prądach znamionowych w zależności od odbiorników, które są chronione (B10 dla obwodów oświetleniowych, B16 dla gniazd elektrycznych). Instalacje w łazienkach wykonywane są jako oddzielne obwody, niezależne od ogólnej instalacji elektrycznej. Do ich ochrony wykorzystywane są wyłączniki nadprądowe z członem różnicowoprądowym (jak np. CKN6), pozwalające w bardzo prosty sposób na stworzenie obwodów wydzielonych i zabezpieczenie od prądów zwarciowych i różnicowych. W każdej rozdzielnicy powinien być stosowany również rozłącznik główny (izolacyjny) – np. oferowany przez firmę EATON pod nazwą IS. Instalowany jest on za zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi. Umożliwia rozłączenie instalacji elektrycznej od zasilania, co jest potrzebne np. w przypadku modernizacji, może także pełnić zadanie głównego wyłącznika przeciwpożarowego. Ponadto w rozdzielnicach mogą być stosowane urządzenia dodatkowe jak lampki sygnalizacyjne podłączone do każdej z faz, sygnalizujące obecność napięcia. Wszystkie ww. aparaty, a także instalacja elektryczna budynku powinny być chronione przed skutkami przepięć przez ograniczniki przepięć. Ograniczniki instalowane są w miejscu wprowadzenia zasilania do rozdzielnicy, jako pierwsze aparaty dołączone do przewodów zasilających. W przykładzie wykorzystamy zestaw ograniczników klasy (I+II) B+C w jednym aparacie, np. oferowany przez firmę EATON o nazwie SPBT12-280/4.

 

2013-09-45-1

Rys. 2. Fragment schematu instalacji elektrycznej wygenerowany za pomocą programu SwitchBoard Configurator (SBC)

 

Firma EATON udostępnia swoim klientom program do projektowania rozdzielnic pod nazwą SwitchBoard Configurator. Dzięki tej aplikacji można łatwo dobrać aparaturę do danej instalacji, jak również wybrać odpowiednią obudowę wraz z dodatkowymi akcesoriami (np. bloki rozdzielcze, wprowadzenia kablowe). Podstawowym narzędziem, wykorzystywanym przez program SBC są filtry, których ustawienie polega na odpowiedzi na proste pytania dotyczące doboru parametrów rozdzielnicy. Program ten umożliwia zaprojektowanie rozdzielnicy w dwojaki sposób tzn. poprzez Szybki dobór lub poprzez Dobór standardowy.

Szybki dobór jest zalecany w sytuacji, gdy znana jest wymagana liczba modułów w rozdzielnicy, a projektantowi zależy na szybkim doborze samej obudowy w celu poznania np. ceny czy wymiarów. W takim wypadku na odpowiednich filtrach ustawia się odpowiednie parametry m.in. stopień ochrony IP, liczbę modułów, itp. Wynikiem końcowym Szybkiego doboru jest widok elewacji rozdzielnicy oraz zestawienie materiałowe z cenami katalogowymi.

 

(...)

 

Adrian Pecyna
EATON ELECTRIC Sp. z o.o

 

Pełna wersja artykułu w Elektroinstalatorze 09/2013

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem