Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

Projektowanie, kalkulacja kosztów i ofertowanie z Planning Software firmy Bosch

20130904bosch160Bosch opracował komputerowe narzędzie planistyczne Planning Software, umożliwiające szczegółowe zaprojektowanie, a także stworzenie kalkulacji i kompleksowej oferty systemu sygnalizacji pożarowej. Oprogramowanie dostępne jest bezpłatnie na stronie internetowej Bosch Security Systems.

Planning Software to oprogramowanie, które powstało z myślą o architektach, projektantach i inżynierach uczestniczących w planowaniu systemów sygnalizacji pożarowej. Program jest również przydatny dla osób określających wymagania techniczne dla systemów sygnalizacji pożarowej i integrujących systemy w obiektach budowlanych.

Oprogramowanie pozwala na szybkie przybliżenie kosztów i opracowanie szacunkowego kosztorysu, nawet kiedy znanych jest niewiele informacji na temat inwestycji. Umożliwia także stworzenie ogólnego schematu systemu sygnalizacji pożarowej na wstępnym etapie planowania, a kiedy dostępnych jest już więcej danych na temat obiektu, sprawia, że szczegółowe zaprojektowanie całego systemu sygnalizacji pożarowej, wraz z rozmieszczeniem urządzeń peryferyjnych w różnych pętlach, przebiega bardzo sprawnie.

Planning Software automatycznie kalkuluje koszty projektu i ma wbudowaną funkcję kalkulatora zużycia energii oraz materiałów, która umożliwia integratorom systemu szczegółowe oszacowanie kosztów na podstawie numerów katalogowych produktów (program współpracuje z SAPem). Zawiera także narzędzie do kontroli poprawności tworzonych systemów, które eliminuje ryzyko pominięcia ważnych szczegółów planowanej inwestycji.

Program został stworzony przez praktyków dla praktyków, dlatego jest bardzo intuicyjny i prosty w obsłudze. W każdej chwili na specjalnym ekranie do monitorowania możliwy jest podgląd całego systemu sygnalizacji pożarowej. Dostępne są na nim między innymi szczegółowe dane dotyczące poszczególnych pętli, na przykład ich długość, zużycie prądu, liczba poszczególnych typów produktów oraz przepustowość, a także informacje takie jak całkowita liczba punktów wykrywania pożaru czy liczba pętli dla poszczególnych paneli w sieci. Aby zapewnić większą przejrzystość systemu, program pozwala na nadanie każdemu panelowi i pętli dowolnej, wybranej przez użytkownika, nazwy. To jednak nie koniec możliwości indywidualizacji, jakie oferuje Planning Software Bosch Security Systems.

Oprogramowanie pozwala na modyfikowanie zawartych w nim szablonów ofert, dodawanie do nich nazwy i loga firmy użytkownika, a także na stworzenie profilu firmy, która będzie podawana jako autor wszystkich powstających w Planning Software materiałów. Tworzone w programie dokumenty są więc zunifikowane i gotowe do natychmiastowego przekazania partnerom projektu w formie elektronicznej lub w wersji papierowej. Planning Software umożliwia również tworzenie indywidualnych baz danych, takich jak listy obiektów referencyjnych czy katalogi potrzebnych do projektu produktów wraz z ich cenami. W zależności od wymagań danego kraju, regionu lub nawet projektu, konieczne może okazać się wzbogacanie bazy produktów o dodatkowe elementy. Oprogramowanie Planning Software zapewnia w tym zakresie elastyczność i pozwala użytkownikowi na dodawanie produktów także innych producentów niż Bosch.

– „Oferty powstają w specjalnym kreatorze, który obejmuje wszystkie kategorie produktów systemu sygnalizacji pożarowej. Wchodzące w skład systemu produkty identyfikowane są według standardowych nazw występujących w normach, a nie nazw bądź skrótów stosowanych przez producenta. Pozwala to na opracowanie oferty bez szczegółowej znajomości produktów. Wszystkie ważne informacje techniczne o produkcie wyświetlają się automatycznie, po najechaniu kursorem na jego nazwę, na osobnym ekranie do monitorowania systemu" – wyjaśnia Monika Kołodziejczyk z Bosch Security Systems.

Oprogramowanie jest dostępne w 16 językach, więc może być wykorzystywanie w międzynarodowych projektach. Bazuje na systemie operacyjnym Windows, a powstające w nim dokumenty są zgodne z wytycznymi normy PN-EN 54. Planning Software 4.1. można pobrać bezpłatnie ze strony Bosch Security Systems (www.boschsecurity.pl/content/language1/html/10748_PLK_XHTML.asp).

(Bosch Security Systems)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem