Od redakcji 9/2019

okladka 9Szanowni  Panstwo,

Rozwój techniki światłowodowej na świecie powoduje stopniową wymianę instalacji miedzianych na światłowodowe i to w dużym stopniu na odcinkach napowietrznych. Napowietrzne sieci światłowodowe są alternatywą dla tradycyjnych sieci doziemnych. Stosowane są głównie na słabo zurbanizowanych obszarach pozamiejskich oraz na terenach o podłożu trudnym do budowy kanalizacji teletechnicznej. Instalacje podwieszane zapewniają szybki dostęp do linii telekomunikacyjnych i ułatwiają usuwanie usterek oraz dalszą rozbudowę sieci.

Więcej…

Jak podłączyć wideodomofon IP i sterować elektrozaczepem?

BW dzisiejszych czasach inwestorzy domów jednorodzinnych często decydują się na rozwiązania zapewniające poziom komfortu na miarę XXI wieku. Jednym z takich elementów jest widedomofon (bramofon) zainstalowany najczęściej przy furtce posesji. Skutecznie wyparł on standardowe dla gości rozwiązanie w postaci przycisku połączonego z dzwonkiem, który choć skuteczny, to funkcjonalnością nie grzeszy.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego domofonu, to na rynku jest w czym wybierać. Bramofony możemy podzielić na dwie grupy: dedykowane i rozwiązania IP. Co to oznacza?

Rozwiązania dedykowane to z reguły zestawy składające się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Jednostka zewnętrzna najczęściej składa się z panelu z kamerą, głośnika, mikrofonu oraz przycisku umożliwiającego powiadomienie gospodarza. Z kolei jednostki wewnętrzne to panele z wyświetlaczem do podglądu i komunikacji z gościem. W tym przypadku sposób komunikacji jednostek między sobą pozostaje tajemnicą producenta.

AWidedomofony IP to w większości rozwiązania składające się jedynie z jednostki zewnętrznej, mającej te same lub podobne cechy co panel zewnętrzny w rozwiązaniu dedykowanym. Urządzenie to zostaje podłączone do lokalnej sieci Ethernet (IP). Dzięki temu gospodarz może porozmawiać z gościem, wyświetlić pogląd z kamery wideofonu czy otworzyć furtkę z poziomu dowolnego urządzenia z zainstalowanym systemem Android lub iOS, czyli za pomocą niemal wszystkich współczesnych telefonów i tabletów.

Wersje IP są na ogół tańsze m.in. ze względu na to, że kupujemy tylko jedno urządzenie (panel zewnętrzny) zamiast dwóch. Jako że cena to nie wszystko, każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które na pewno warto omówić. W tym artykule skupię się jednak na samym zintegrowaniu elektrozaczepu z wideodomofonem i innymi elementami sterującymi.

W poniższych schematach pominę kwestię podłączenia przewodów komunikacyjnych. W jednym przypadku będą to dwa przewody podłączone do listwy zaciskowej na panelu, w innym przypadku (IP) będzie to standardowe gniazdo ethernetowe, do którego trzeba doprowadzić kabel UTP zakończony końcówką RJ45. Z punktu widzenia sterowania zworą jest to nieistotne.

Sterowanie za pomocą wideodomofonu

Najprostszą i zarazem najbardziej oczywistą formą sterowania elektrozaczepem furtki jest wykorzystanie wideodomofonu. W panelu wewnętrznym na wyświetlaczu lub z poziomu aplikacji na smartfonie możemy wydać polecenie panelowi zewnętrznemu, aby podał napięcie na elektrozaczep.

 [...]

Więcej informacji w nr 5/2018.

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem