Od redakcji 9/2019

okladka 9Szanowni  Panstwo,

Rozwój techniki światłowodowej na świecie powoduje stopniową wymianę instalacji miedzianych na światłowodowe i to w dużym stopniu na odcinkach napowietrznych. Napowietrzne sieci światłowodowe są alternatywą dla tradycyjnych sieci doziemnych. Stosowane są głównie na słabo zurbanizowanych obszarach pozamiejskich oraz na terenach o podłożu trudnym do budowy kanalizacji teletechnicznej. Instalacje podwieszane zapewniają szybki dostęp do linii telekomunikacyjnych i ułatwiają usuwanie usterek oraz dalszą rozbudowę sieci.

Więcej…

BIM-owska rewolucja w projektowaniu

13Projektowanie budynków jest złożonym procesem, dla którego sukcesu konieczna jest współpraca wielu podmiotów specjalizujących się w różnych obszarach funkcjonowania obiektu. Pytamy fachowców, jak technologia Building Information Modelling zmienia sposób komunikacji pomiędzy nimi.

Aplikacje pracujące w technologii Building Information Modelling (BIM) stanowią najnowsze osiągnięcie w zakresie oprogramowania służącego do projektowania budynków.

Cechą odróżniającą je od rozwiązań poprzedniej generacji jest możliwość opisywania poszczególnych elementów obiektu oraz zależności pomiędzy nimi przy pomocy kompleksowo charakteryzujących je parametrów. Pozwala to wykorzystać moc obliczeniową komputerów do inteligentnych przekształceń modelu oraz znacząco ogranicza ryzyko błędnej interpretacji zamysłu autora. Czy to przełom w zakresie pracy biur architektonicznych?

Krótka historia narzędzi projektowych
– „Przez wieki podstawowe źródło danych koniecznych do wznoszenia budynków stanowiła dokumentacja w postaci dwuwymiarowych rysunków. Architekt przelewał swoją koncepcję na papier, tworząc jej uproszczoną reprezentację. Kolejni uczestnicy procesu mieli na jej podstawie odtworzyć w umyśle pierwotny model. Czynność ta była jednak podatna na błędy interpretacyjne, których liczba wydawała się nasilać wraz z rosnącą złożonością budynków" – mówi Łukasz Radzik, specjalista technologii BIM. – „Programy CAD-owskie, od kilkunastu lat stosowane w miejsce używanej niegdyś kartki papieru, mają w swym zamyśle ograniczać możliwość nieporozumień. Ich wykorzystanie zwiększa poziom dokładności sporządzanej dokumentacji, gwarantuje oszczędność czasu i daje nieograniczone możliwości nanoszenia poprawek. Co do zasady jest tym samym, co rysowanie na kartce kolejnych rzutów, choć sam proces jest dużo wygodniejszy" – dodaje doktorant Politechniki Wrocławskiej.

Kolejnym krokiem mającym na celu usprawnienie komunikacji pomiędzy osobami zaangażowanymi w prace koncepcyjne oraz wznoszenie obiektu było stworzenie aplikacji w technologii 3D. – „Choć CAD 3D umożliwiający tworzenie trójwymiarowych modeli obiektów pozwalał na przekazanie dużo większej ilości informacji, nie przyjął się jako powszechne narzędzie" – powiedział Konrad Romanowicz, projektant oświetlenia TRILUX Polska.
– „Przyczyną była duża pracochłonność tworzenia i edycji dokumentacji. Wydaje się, że prawdziwą rewolucję w zakresie przebiegu procesu projektowania budynków stanowić może oprogramowanie BIM" – dodaje Romanowicz.

(...)

Ei

Pełna wersja artykułu w EI 1/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem