Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

BIM 3D, 4D, 5D…

BIM (Building Information Modeling) to informatyczna technologia w budownictwie, intensywnie rozwijana i doskonalona, szczególnie w ostatniej dekadzie. Obecnie w Polsce zainteresowanie nią ogromnie wzrosło, co widać po licznych opracowaniach czy seminariach. Na wielu uczelniach technicznych uruchamiane jest kształcenie w tym kierunku. Mamy też pierwszą polską monografię o BIM [3], będącą przeglądem zagadnień projektowania i standardów tej technologii.

34Czytelnicy mieli już zapewne możliwość poznania ogólnych informacji o BIM, zwłaszcza korzyści, jakie może przynieść inwestorom i wykonawcom [1]. Projektantów instalacji interesuje, jak sądzę, głównie to, jakie konsekwencje może mieć technologia BIM w odniesieniu do ich pracy, zarówno korzystne, jak i – o czym też warto mówić – negatywne. Na niektóre z tych zagadnień zwrócę uwagę w niniejszym artykule.

BIM i CAD
W polskich przepisach brak oficjalnej definicji BIM, jednak we wspomnianej monografii [3] przytoczono kilka różnych definicji. Krótko mówiąc, rzecz sprowadza się do tego, że projektowanie w technologii BIM odbywa się w świecie wirtualnym, w którym projektant tworzy cyfrowy model instalacji umieszczony w wirtualnej budowli. Świat wirtualny jest, a w każdym razie – powinien być odzwierciedleniem świata rzeczywistego, oczywiście w zakresie mającym związek z projektem.

Dzięki temu pracę projektanta w przestrzeni geometrycznej 3D można wizualizować w sposób imitujący działania w tzw. realu. Ponadto wszystkie dane początkowe będące podstawą projektu, jak i rezultat pracy projektanta wzbogacają część informacyjną modelu. Tak więc kluczowym elementem technologii BIM jest model zawierający nie tylko informacje geometryczne, ale także inne dane wykorzystywane na dalszych etapach projektowania, analiz i symulacji.

To istotna zaleta w porównaniu z klasycznym projektowaniem CAD 2D i 3D, co otwiera drogę do integracji prac, zarówno na etapie projektowania, jak i realizacji inwestycji i utrzymania budowli.

35Nowy warsztat pracy projektanta i wykonawcy instalacji
Większość instalatorów korzysta obecnie z narzędzi 2D i ta platforma nadal będzie przez nich szeroko stosowana – wyłącznie lub jako pomocnicza w technologii BIM. Nowy warsztat tworzą narzędzia informatyczne wykorzystujące technologię BIM:

  • w pierwszym rzędzie – do projektowania, sprawdzania i kontroli modeli;
  • w drugim – do wspomagania wykonania instalacji, a potem zarządzania eksploatacją obiektu, w szczególności różnego typu instalacji.

Ograniczymy się do pierwszej grupy wspomnianych narzędzi informatycznych. Należą do nich przede wszystkim systemy projektowania. W publikacjach [4, 5] zestawiono takie oprogramowanie: systemy Plancal Nova, LiNear, Bentley AECOsim, DDS CAD MEP, Autodesk Autocad MEP, Autodesk Revit MEP, Intersoft ArCADia Instalacje. Podobne, autorskie porównanie można znaleźć w [8]. Prezentowane były także przykłady realizacji projektów instalacyjnych z wykorzystaniem narzędzi BIM [2, 5, 6, 7]. Można mieć jedynie wątpliwość, czy system, który nie ma środków wymiany danych z innymi systemami, np. do obliczeń czy symulacji, spełnia oczekiwania projektantów.

Warto zauważyć, że systemy CAD ograniczają się w zasadzie do narzędzi projektowania, zaś w technologii BIM mamy do czynienia zarówno z systemami projektowania, jak i z innymi narzędziami, które nie mają odpowiednika w CAD.


(...)

Andrzej Tomana,
Datacomp

Pełna wersja artykułu w EI 8/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem