Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

Oprogramowanie do wspomagania projektowania oświetlenia

26Odpowiednie oprogramowanie komputerowe wspomaga projektowanie instalacji oświetleniowej. Korzystając z oprogramowania tego typu zyska się nie tylko właściwe parametry oświetleniowe zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz budynków, ale również łatwy dobór opraw i ich rozmieszczenie.

Dialux i Relux
Oba programy umożliwiają przeprowadzanie obliczeń zarówno dla wnętrz jak i terenów otwartych oraz dróg. Aplikacje cechują się osobnymi modułami, które muszą być wybrane podczas uruchamiania programu.

27Tym sposobem projektant uzyskuje dostęp lub jest bezpośrednio kierowany do opcji dotyczących określonego rodzaju obliczeń.

Funkcjonalność w zakresie wprowadzania danych oraz przeprowadzania obliczeń jest rozbudowana, ale po zapoznaniu się z poszczególnymi funkcjami, programy okazują się proste w obsłudze. Programy uwzględniają skomplikowane kształty pomieszczeń. Oprócz tego projektant może przewidzieć rozmieszczanie kilku rodzajów opraw w różnych konfiguracjach oraz współczynniki odbicia strumienia świetlnego i barwy dla materiałów pokrywających każdą z powierzchni tworzących wnętrze.

Projektowanie w programie Relux
Projektowanie w programie Relux rozpoczyna się od zdefiniowania parametrów pomieszczenia, przy czym inny rodzaj oświetlenia będzie zastosowany w pomieszczeniu biurowym a inny w obiekcie mieszkalnym. W każdym z rodzajów pomieszczeń oświetlenie pełni inną funkcję.W następnej kolejności bierze się pod uwagę klasę oświetlenia, a także sprzęt oraz rodzaj i klasę źródeł światła. Na oświetlenie wpływa także rodzaj sufitu (stały lub podwieszany). Kluczową kwestię odgrywa zatem dobór sprzętu do rodzaju sufitu.

Na etapie projektowania oświetlenia w pomieszczeniach biurowych konieczne jest uwzględnienie kilku dodatkowych czynników. W pierwszej kolejności należy ustalić czy pomieszczenie jest przeznaczone wyłącznie dla pracowników firmy, czy też będzie dostępne dla osób z zewnątrz. Istotny jest rodzaj i wysokość sufitu, a także rodzaj powierzchni. Następnie należy określić współczynniki odbicia ścian oraz kształt pomieszczenia. Po uruchomieniu programu Relux wyświetla się okno, poprzez które należy wybrać właściwy projekt, w następnym etapie wprowadza się dane projektowe.

Trzeba podać ogólne informacje takie jak numer projektu, obiekt, nazwa klienta, dane projektanta oraz datę i opis. Kolejny etap obejmuje wprowadzenie parametrów pomieszczenia. Stąd też projektant powinien wprowadzić nazwę pomieszczenia oraz określić jego właściwości. Program uwzględnia trzy grupy parametrów pomieszczeń. W sekcji „Typ pomieszczenia" należy wybrać kształt wnętrza.

Może on być nieregularny, półokrągły, prostokątny oraz w kształcie litery „L" lub trapezu. Program uwzględnia również pomieszczenia z dachem dwuspadowym. Sekcja „Parametry" pozwala także na określenie współczynników odbicia sufitu, podłogi, a także ich koloru i materiału wykonania. W następnej kolejności należy uwzględnić parametry w sekcji „Płaszczyzna robocza". Chodzi przede wszystkim o wysokość, na jakiej wykonywana jest praca wzrokowa i odległość siatki pomiarowej od ścian. Jeżeli wszystkie dane są wprowadzone, otwiera się okno z rysunkiem pomieszczenia.

Funkcjonalność programu obejmuje przezroczystość i odbicia. Szeroka paleta widoków zawiera również podgląd w technice śledzenia promieni. Wiele możliwości stwarzają siatki obliczeniowe umożliwiające uzyskanie wyników obliczeń w czasie rzeczywistym bezpośrednio w CAD. Przydatne będzie podawanie, obok luminancji, współczynnika niezmienności (Emin/ Emedium i Emin/Emax) również bezpośrednio w CAD.

Mając już określone pomieszczenia, a także wstawione odpowiednie oprawy można przystąpić do kolejnego etapu – obliczeń i wydruku wyników. W tym celu w oknie „Przewodnik" wybierany jest przycisk „Rozpocznij obliczenia". Pojawia się wtedy ramka informująca o postępie obliczeń. Ostatni etap stanowi wydruk wyników obliczeń. W oknie „Przewodnik" należy wybrać przycisk „Wyniki", a wyświetli się zakładka z listą stron do wydrukowania. Symbol drukarki informuje użytkownika o tym, że dana strona zostanie wydrukowana w wydruku zbiorczym.

Symbol ten należy wstawić lub usunąć klikając lewym klawiszem myszki na kwadrat przy odpowiedniej pozycji. Istnieje również możliwość wydrukowania każdej ze stron z osobna. W tym celu konieczne jest najechanie kursorem na daną pozycję, a następnie prawym klawiszem wywołanie menu kontekstowego. Z menu należy wybrać polecenie „Drukuj" – strona zostanie wydrukowana lub polecenie „Eksportuj" – strona zostanie zapisana do pliku w formacie pdf. Oprócz standardowego rzutu z góry program jest w stanie przedstawić użytkownikowi rzuty z przodu i z boku oraz dynamiczny widok trójwymiarowy.

Aby je aktywować, należy wybrać odpowiednią ikonę z paska narzędziowego umieszczonego poniżej górnego menu rozwijanego. Widok trójwymiarowy jest symbolizowany przez żółty sześcian, a pozostałe rzuty przez sześciany z pokolorowanymi na żółto odpowiednimi ściankami. Aktywowane tryby obserwacji pojawiają się również jako zakładki u dołu okna edytora graficznego. W przypadku trybu widoku trójwymiarowego jest możliwe obracanie pomieszczenia i obracanie go z dowolnego punktu w przestrzeni, poprzez wybór odpowiedniej ikony z drugiego, niższego paska narzędziowego. Za funkcję obrotów odpowiada ikona z dwiema strzałkami − za przesuwanie góra-dół i lewo-prawo ikona dłoni, a za przybliżanie i oddalanie widoku ikony lupy.

 

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 7/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem