Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

Jakie programy do projektowania oświetlenia wykorzystują profesjonaliści? Dlaczego właśnie te?

25Na rynku profesjonalnego projektowania oświetlenia najczęściej wykorzystywane jest jedno z dwóch rozwiązań: DIALux bądź Relux. Są to równorzędne aplikacje, wyposażone w bardzo podobne narzędzia. Występują pomiędzy nimi drobne różnice w zakresie interfejsu. Mimo to mogą być z powodzeniem używane zamiennie, zależnie od preferencji użytkownika.

Co istotne, w obu przypadkach mamy do czynienia z uniwersalnym oprogramowaniem, którego wykorzystywanie jest nieodpłatne.

W naszej praktyce częściej stosujemy DIALux. Do przydatnych cech programu należą: obsługa wielopiętrowych budynków z dużą liczbą pomieszczeń, możliwość tworzenia zróżnicowanych scen świetlnych czy uwzględnianie naturalnego światła dziennego. Użyteczna jest również wizualizacja wartości natężenia światła oraz opcja śledzenia kąta jego padania.

Warunkiem skutecznego zastosowania aplikacji jest pozyskanie rzetelnych plików fotometrycznych, dokładnie opisujących parametry przewidywanych opraw, które mają być wykorzystane w ramach projektu. W przypadku firmy TRILUX dane na temat wszystkich produktów są dostępne dla zainteresowanych na stronie internetowej. Opracowane w niemieckich laboratoriach materiały gwarantują wierną symulację funkcjonowania rozwiązań oświetleniowych i sprawiają, że można dokonać bardzo precyzyjnych i trafnych obliczeń.

Praca nad konkretnym projektem rozpoczyna się od wczytania do aplikacji autocadowskiego pliku z rzutem obiektu i rozrysowania poszczególnych pomieszczeń. Następnie − zgodnie z wytycznymi klienta, z sugestiami co do preferowanych produktów i obowiązującymi normami − przystępuje się do modelowania systemu oświetlenia. Proces ten polega na wstawieniu i odpowiednim rozmieszczeniu modeli opraw w elektronicznym odwzorowaniu przestrzeni, w których będą funkcjonować. Na podstawie stworzonego obrazu weryfikuje się zgodność projektu z wymaganiami i dokonuje wszystkich koniecznych obliczeń. Następnie eksportuje się plan systemu oświetlenia do programu Auto-CAD i przesyła się plik klientowi do zatwierdzenia.

Programem bardzo użytecznym w przypadku projektów modernizacyjnych jest kalkulator efektywności energetycznej, podobnie jak pliki fotometryczne, dostępny na stronie www.trilux.com. Po wprowadzeniu danych na temat wykorzystywanych opraw, trybu ich pracy oraz cen energii dla konkretnego odbiorcy, narzędzie to pozwala obliczyć roczne zapotrzebowanie energetyczne instalacji oświetleniowej. Po przygotowaniu projektu modernizacji, do programu importuje się informacje na temat proponowanego rozwiązania i oblicza, ile kWh będzie ono zużywać. Na podstawie różnic pomiędzy stanem wyjściowym a danymi z symulacji można łatwo oszacować czas zwrotu kosztów z inwestycji.

Maciej Gronert,
projektant oświetlenia

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem