Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

Oprogramowanie SwitchBoard Configurator firmy EATON

Firma EATON opublikowała aktualizację oprogramowania SBC wspierającego dobór i wycenę rozdzielnic elektrycznych. Jest oznaczona jako SwitchBoard Configuratorver. 1.2.10b.

Projektowanie rozdzielnic elektrycznych
Program istnieje na rynku od października 2010 r. Podczas pracy z SBC użytkownik może wybrać jedną z dwóch metod doboru rozdzielnicy: tryb szybki lub standardowy. Pierwsza, uproszczona ścieżka konfiguracji to wybór jednego z ponad 500 przygotowanych wcześniej zestawień. Za pomocą kilku niezbędnych filtrów tekstowych i graficznych można łatwo, skutecznie i niezwykle szybko wybrać odpowiednią rozdzielnicę. Lista dostępnych pozycji
to grupa typowych, najpopularniejszych rozwiązań znajdujących się w ofercie handlowej firmy EATON. Efektem wyboru jest wizualizacja przedstawiona w module Widok, a także lista komponentów dostępna w module Zestawienie. Czynności związane z doborem rozdzielnicy zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Użycie trybu szybkiego to dobry pomysł dla wszystkich tych, którzy chcą uzyskać informację w krótkim czasie i bez konieczności podawania dużej ilości danych.

Druga droga projektowania rozdzielnicy to działanie w trybie standardowym. W tym trybie istnieje opcja wybrania rozdzielnicy wraz z zainstalowanymi wewnątrz aparatami. Rozwiązanie końcowe jest obliczane na bieżąco i może być łatwo modyfikowane przez użytkownika. Projektowanie rozdzielnicy rozpoczyna zakładka Dobór urządzeń, w której ustala się aparaty, jakie będą zamontowane w rozdzielnicy. Tutaj podaje się również dodatkowe parametry istotne dla konfiguracji rozdzielnicy, m.in.: podział na sekcje, wybór sposobu i miejsca montażu aparatów, określenie liczby kaset licznikowych etc. Dzięki dobrym założeniom program proponuje rozwiązanie, które jest bliższe oczekiwaniom użytkownika. Kolejnym krokiem jest praca z modułem Schemat jednokreskowy. Wybrane wcześniej urządzenia pokazywane są w przygotowanych tabelach projektowych. Rysunek może być zmieniany za pomocą narzędzi typu CAD i wyeksportowany do plików w formacie DWG lub do formatu PDF. Następnie można przejść do wybrania konkretnej rozdzielnicy.

Program, na podstawie podanych wcześniej informacji, dokonuje wstępnych obliczeń. Wynikiem jest lista rozwiązań spełniających warunki brzegowe. Filtry dostępne w module Dobór rozdzielnicy służą ograniczeniu liczby zaproponowanych konfiguracji i zapewniają szerokie możliwości określenia wymagań dla projektowanej rozdzielnicy. W module Akcesoria przewidziano dodawanie lub zmianę niektórych elementów wyposażenia rozdzielnicy. Do dyspozycji są zarówno filtry graficzne, jak i tekstowe. Wartości domyślne wyświetlane w tym module to typowe rozwiązania, najczęściej wybierane przez klientów firmy EATON. Przejście do modułu Widok umożliwia kontrolę rozmieszczenia urządzeń w projektowanej rozdzielnicy. Wizualizacja przedstawiona jest w pełni funkcjonalnym środowisku typu CAD. W trybie widoku umożliwiono zmiany związane z doborem i konfiguracją rozdzielnicy (zmiana wysokości, szerokości, dodanie maskownicy lub przedziału kablowego etc.). Dodano także szereg narzędzi CAD do zmiany warstwy wizualnej. Opcja Edycja CAD pozwala na dowolne modyfikacje na poszczególnych warstwach rysunku.

Należy jednak pamiętać, że program po włączeniu tej funkcji, nie kontroluje już logiki doboru i umiejscowienia poszczególnych elementów wchodzących w skład rozdzielnicy. Urządzenia, które nie zostały zainstalowane w szafie lub takie, które zostały dodane już po wygenerowaniu widoku rozdzielnicy, trafiają do podręcznego schowka, skąd mogą być przeniesione na rysunek. Wybrane urządzenia wraz z obliczoną rozdzielnicą są widoczne w module Zestawienie. Elementy składające się na obudowy są oddzielone od aparatów zamontowanych wewnątrz rozdzielnicy. Wprowadzono również dodatkowy podział ułatwiający orientację w przypadku, gdy rozdzielnica składa się z wielu sekcji. Aby uzyskać dostęp do cen produktów, należy zainstalować program cennikowy. Dodatkowe zmiany związane z edycją listy elementów mogą być przeprowadzone również w cenniku, do którego można wyeksportować wyniki konfiguracji.

 

Przemysław Pazera,
Product Manager

Pełna wersja artykułu w EI 3/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.ploraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem