Świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. W ramach Porozumienia paryskiego dotychczas 196 krajów zobowiązało się do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2 °C, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jednocześnie prognozy przewidują, że do 2050 r. dzisiejsza światowa produkcja gospodarcza ulegnie podwojeniu. Pogodzenie tak ogromnego wzrostu z pilną potrzebą ochrony środowiska będzie wymagało ogromnego zaangażowania w zmniejszenie globalnego zużycia energii.
Więcej…Czas dla biur projektowych jest najcenniejszy, a projekt szynoprzewodów wraz z jego zestawieniem i pełnym opisem wymaga dużego nakładu pracy. Dlatego powstało narzędzie, które w całym zakresie wyręczy projektantów z tych czynności. Obecnie projektowanie szynoprzewodów ogranicza się do narysowania ich w wersji 2D, zrobienia dokładnego opisu oraz wykonania podstawowych obliczeń. Narzędzie firmy EATON pozwala na automatyczne generowanie gotowych odcinków w wersji 3D wraz z podaniem ich nazwy, wysokości i podstawowych parametrów technicznych.
Aby rozpocząć projektowanie, należy zadać podstawowe parametry dotyczące prądów znamionowych oraz liczby przewodników, jakie zostaną użyte w projekcie (rys. 1). Następnie przechodząc do zakładki rysunkowej, można stworzyć kompletny projekt.
W projekcie szynoprzewodów punktami skrajnymi są głowice do rozdzielnicy, głowice do transformatora, a dla linii dystrybucyjnych głowice kablowe i pokrywy końcowe. Wstawienie każdej z nich może być poprzedzone wprowadzeniem bloku transformatora oraz pola rozdzielnicy o dowolnym wymiarze. Następnie, gdy obydwie głowice są wstawione, program sam generuje ich połączenie w formie 3D (rys. 2), przygotowując jednocześnie ich zestawienie materiałowe dostępne do zapisu w formacie XLS.
(...)
Maciej Purol
Product Manager
EATON Electic
Pełna wersja artykułu w EI 5/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com
Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…