Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

xEnergy Configurator – narzędzie wspomagające projektowanie rozdzielnic

2014-05-28-1System xEnergy firmy EATON to sprawdzone i nieustannie rozwij ane rozwiązanie rozdziału energii. Elastyczność podczas konfiguracji pozwala na szerokie zastosowanie rozdzielnic xEnergy – od przemysłu, poprzez budynki użyteczności publicznej, po obiekty handlowe i sportowe. Aby ułatwić i uprościć pracę projektantów rozdzielnic, firma EATON opracowała narzędzie xEnergy Configurator.

 

Program xEnergy Configurator, znany przez wiele lat jako Confix, został opracowany przez firmę EATON na potrzeby projektantów rozdzielnic niskiego napięcia.

Dzięki przejrzystemu interfejsowi oraz polskiej wersji językowej umożliwia on intuicyjną obsługę i kompleksowe dobieranie konstrukcji pól zasilających (XP), odpływowych o montażu aparatury na stałe (XF), odpływowych wtykowych (XR), odpływowych kasetowych (XW) oraz pól ogólnego zastosowania (XG). Jednocześnie daje on użytkownikowi dostęp do pełnej bazy danych, w której znajdują się instrukcje montażowe oraz instrukcje oszynowania, przeznaczone do projektowanej rozdzielnicy.

 

Pierwsze kroki przy tworzeniu projektu

Projekty w konfiguratorze xEnergy zapisywane są automatycznie już od momentu ich utworzenia. Dzięki temu nie ma obawy, że wprowadzane zmiany w przypadku awarii komputera (np. rozładowanie baterii w laptopie) zostaną utracone.

Po nadaniu nazwy projektu należy określić podstawowe informacje, dotyczące parametrów rozdzielnicy. W panelu, znajdującym się po prawej stronie, definiuje się m.in. stopień ochrony IP, umiejscowienie (przyścienne czy wolno stojące), pozycję mocowania szyn N i PE, rodzaj stosowanych pokryw dachowych i dolnych czy też zastosowanie opcjonalnych cokołów lub uszu transportowych. W miejscu tym określa się również formę podziału wewnętrznego (forma 1, 2 lub 4), wartość napięcia sieci (od 400 do 690 V) oraz system sieci (TNC, TN-S, TN-C-S, IT lub TT). W następnym kroku dokonuje się doboru szyn głównych. W tym celu w panelu środkowym należy kliknąć na „Szynę główną” (rys. 2) i określić takie parametry jak prąd znamionowy szyn głównych, zdolność zwarciową krótkotrwałą Icw/1s, a także umiejscowienie mostu głównego (z tyłu w górnej lub dolnej części rozdzielnicy).

Użytkownik na każdym etapie projektowania ma dostęp do wyżej wymienionych parametrów i może je zmieniać w dowolnym momencie. Program automatycznie dokona stosownych zmian, wynikających z nowego wyboru użytkownika, np. przy zmianie prądu znamionowego szyn głównych na 4000 A, zmieni on głębokość rozdzielnicy na 800 mm. Jednocześnie zmiany zostaną naniesione na widoku elewacji rozdzielnicy, do którego użytkownik ma dostęp po kliknięciu na zakładkę Podgląd.

 

(...)

 

Robert Roman
EATON ELECTRIC Sp. z o.o.

 

Pełna wersja artykułu w EI 05/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem