Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Więcej…

Przegląd bezpłatnych programów do projektowania oświetlenia

2013-12-56-1Na etapie planowania systemu oświetlenia wewnętrznego lub zewnętrznego warto skorzystać z bezpłatnego oprogramowania, które zdecydowanie ułatwi zarówno dobór, jak i rozmieszczenie źródeł światła i opraw. Wielu producentów oferuje oprogramowanie darmowe z ogólnodostępnymi bazami danych.

 

Calculux

Program Calculux powstał z myślą o wspomaganiu procesu projektowania wnętrz oraz terenów zewnętrznych, takich jak obiekty przemysłowe, sportowe, biurowe i widowiskowe. Oprócz tego aplikacja stanowi narzędzie do projektowania oświetlenia dróg i placów. Program Calculux 4.0 cechuje się trzema członami programowymi: Indoor (Wnętrza), Area (Tereny Zewnętrzne) i Road (Drogi).

Po zainstalowaniu program należy odpowiednio skonfigurować, dzięki czemu późniejsza praca będzie przebiegała sprawnie, poprzez automatyczne przypisywanie do projektu preferencji użytkownika. W pierwszej kolejności należy, za pomocą menu Opcje środowiskowe/ Katalogi, ustawić ścieżki dostępu do katalogów plików projektowych i innych plików. Istotną rolę odgrywa również ustawienie kreatora raportów. W tym celu należy wybrać Opcje (menu główne), a następnie w menu Kreator dokumentu ustalić zawartość i układ standardowego raportu. Ustalone parametry raportu używane będą w każdym nowo otwieranym projekcie.

Równie istotne pozostaje ustawienie prezentacji wyników obliczeń oraz sparametryzowanie opcji projektowych. W menu Opcje projektowe można wyznaczyć typowe założenia projektowe, stosowane przy doborze oświetlenia (m.in. współczynnik utrzymania, siatki kalkulacyjne itp.).

Za podstawowy element pracy z aplikacją uznaje się możliwość zdefiniowania pozycji opraw oświetleniowych w przestrzeni obliczeniowej. Położenia opraw określane są za pomocą koordynat XYZ, czyli współrzędnych prostokątnych, oraz kierunku dystrybucji strumienia świetlnego, definiowanego przy użyciu koordynat C-γ, określających współrzędne biegunowe.

Należy podkreślić, że program Calculux 4.0 cechuje się możliwością pobierania danych fotometrycznych opraw z dwóch rodzajów baz danych: bazy *.mdb i plików ASCII w formacie PHILLUM (Philips Luminaire data format). Standardowo obsługiwana jest baza danych typu CALCULUX_PH_*.mdb. Warto zwrócić uwagę, że format ten jest czytany wyłącznie przez program Calculux 4.0. Aplikacja jest również w stanie pracować z plikami w formacie Con*.mdb, stosowanymi w niższych wersjach programu (2.0, 3.0). Pliki zawierające dane fotometryczne PHILLUM są instalowane automatycznie przez program.

Każdą oprawę określają charakterystyczne właściwości dotyczące rozsyłu światła. Bardzo często nakierowanie oprawy, zgodnie z założeniami, związane jest z jej obrotem wokół osi symetrii. Stąd też istotną rolę w takim przypadku odgrywają koordynaty C-γ, stanowiące podstawę określania orientacji opraw w przestrzeni. Jak podaje dystrybutor programu – firma PHILIPS LIGHTING, istnieje w celach praktycznych możliwość przeprowadzenia podziału na trzy typy opraw. Pierwszy z nich stanowią oprawy wnętrzowe świetlówkowe. Drugi typ to oprawy uliczne, natomiast trzeci to projektory. W przypadku opraw o charakterze wnętrzowym świetlówkowym oś zgodna z długością oprawy określana jest jako C=90°/C=270°, natomiast oś prostopadła do świetlówki określona jest jako C=0°/C=180°. W oprawach o nietypowym kształcie, które używane są w zewnętrznych systemach oświetleniowych, oś uchwytu mocującego odpowiada osi C=270°. Nie mniej istotna pozostaje również oś pionowa względem światła. Jest ona określana jako γ=0°/ γ=180°. Warto zaznaczyć, że koordynaty C-γ używane są również przy przedstawianiu rozsyłów opraw.

W przypadku projektorów asymetrycznych baza danych uwzględnia kąt offsetowy, który jest równy kątowi maksymalnej światłości oprawy w płaszczyźnie C=90°. Dystrybutor oprogramowania podkreśla, że zastosowanie kąta offsetowego ułatwia pracę z oprawami, bowiem w większości przypadków projektowych kąt wyjściowy stanowi właśnie kąt offsetowy. Dostęp do danych uwzględniających wartości kąta offsetowego dla poszczególnych typów opraw użytkownik zyskuje poprzez opcję Szczegóły w bazie.

 

(...)

 

Damian Żabicki

 

Pełna wersja artykułu w EI 12/2013 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem