Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Program do szynoprzewodów EATON – automatyczne generowanie linii 3D

Ze względu na coraz większą liczbę projektów, jakie powstają w oparciu o szynoprzewody oraz brak narzędzi, które w łatwy i szybki sposób pozwalają na tworzenie rysunków potrzebnych do zamieszczenia w projektach, firma EATON przygotowała program umożliwiający automatyczne generowanie tras szynoprzewodów w bardzo krótkim czasie.

 

Czas dla biur projektowych jest najcenniejszy, a projekt szynoprzewodów wraz z jego zestawieniem i pełnym opisem wymaga dużego nakładu pracy. Dlatego powstało narzędzie, które w całym zakresie wyręcza projektantów z tych czynności.

 

2013-11-54-1

 

Obecnie projektowanie szynoprzewodów ogranicza się do narysowania ich w wersji 2D oraz zrobienia dokładnego opisu na rysunku, tj. określenia zmian wysokości i podania nazw linii. Dodatkowo projekt wymusza również wykonanie podstawowych obliczeń, tj. spadków napięć oraz podanie całkowitej wagi. Narzędzie firmy EATON pozwala na automatyczne generowanie gotowych odcinków w wersji 3D wraz z podaniem ich nazwy, wysokości i podstawowych parametrów technicznych z obliczeń.

 

2013-11-54-2

 

Aby rozpocząć projektowanie, należy zadać podstawowe parametry dotyczące prądów znamionowych oraz liczby przewodników, jakie zostaną użyte w projekcie (rys. 1). Następnie przechodząc do zakładki rysunkowej, można stworzyć kompletny projekt. W projekcie szynoprzewodów punktami skrajnymi są głowice do rozdzielnicy, głowice do transformatora, a dla linii dystrybucyjnych głowice kablowe i pokrywy końcowe. Wstawienie każdej z nich może być poprzedzone wprowadzeniem bloku transformatora oraz pola rozdzielnicy o dowolnym wymiarze. Następnie gdy obydwie głowice są wstawione, program sam generuje ich połączenie w formie 3D (rys. 2), przygotowując jednocześnie ich zestawienie materiałowe dostępne do zapisu w formacie XLS.

(...)

 

Maciej Purol
EATON ELECTRIC Sp. z o.o.

 

Pełna wersja artykułu w EI 11/2013 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem