Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Osprzęt elektroinstalacyjny

19Oferta rynkowa w zakresie osprzętu elektroinstalacyjnego jest bardzo bogata, a do wyboru są produkty firm krajowych i zagranicznych. Poszczególne rozwiązania różnią się nie tylko wyglądem, ale również zastosowanymi materiałami i przeznaczeniem.

Interesujące rozwiązanie stanowi osprzęt pozwalający na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem oraz innymi urządzeniami domowymi. Typowy system tego rodzaju można programować w dwóch trybach. W trybie prostym urządzenie jest używane do wykonywania standardowych czynności sterowania takich jak załącz/wyłącz. Istnieje możliwość usunięcia lub zamiany istniejących symboli na przyciskach kołyskowych, zgodnie z potrzebami użytkownika.

20Skorzystać można z trybu scen świetlnych, dzięki czemu odtwarzane są schematy oświetlania dla wybranego przycisku. Zasięg typowego zestawu wynosi do 300 m na zewnątrz budynku i od 10 do 50 m, w jego wnętrzu, a wymiana danych bazuje na technologii radiowej. Z myślą o pokojach dziecięcych zaprojektowano łączniki nie tylko z podświetlanymi klawiszami, ale i z filtrami obrazkowymi. Motyw zmienia się w momencie, gdy światło zostaje wyłączone. Na podobnej zasadzie działają lampki bezpośrednio umieszczane w gnieździe sieciowym. Dodatkowo dla zapewnienia bezpieczeństwa dziecka gniazda tego typu wyposaża się w przesłony torów prądowych.

Nabyć można ekskluzywne modele osprzętu elektrycznego. Niektóre z nich są wykonane z materiałów takich jak stal nierdzewna, kamień, lite drewno czy brąz. W niektórych wersjach wykorzystano eleganckie, bursztynowe światło na wyświetlaczu. Łączniki oraz gniazda „z wyższych półek" wyróżnia cichy, a zarazem delikatny dźwięk pracujących mechanizmów z jednoczesnym precyzyjnym działaniem. Kształty mogą przybrać formę klasyczną lub zaokrągloną. Sterowanie bazuje na elementach tradycyjnych w połączeniu z zaawansowaną elektroniką.

Interesujące rozwiązanie stanowią ramki, które chowają się w ścianie. Zastosować można także osprzęt z ozdobnymi wymiennymi pierścieniami. Stąd też chcąc zmienić wygląd łącznika można wykorzystać inne elementy ozdobne. Dostępne są także wielofunkcyjne łączniki bezprzyciskowe (dotykowe). Osprzęt elektroinstalacyjny to również gniazda telefoniczne jedno- i dwukrotne RJ12, gniazda abonenckie RTV i komputerowe RJ45 oraz ściemniacze i podstawy naścienne. Podstawowy osprzęt elektroinstalacyjny obejmuje łączniki bez podświetlenia lub z podświetleniem, gniazda pojedyncze i podwójne bez uziemienia i z uziemieniem, a także gniazda bryzgoodporne IP44 i gniazda potrójne. Z myślą o sypialniach i salonach powstały programatory scen świetlnych. Za pomocą urządzeń tego typu można np. zaprogramować pozycję żaluzji lub natężenie światła z kilku źródeł.

Specjalny osprzęt pozwala na zasilanie urządzenia oddalonego od ściany. W takiej aplikacji sprawdzą się np. gniazda instalowane w podłodze, przy zastosowaniu specjalnych puszek.Wysokość gniazdka bez podłączonej wtyczki nie przekracza poziomu podłogi. W niektórych łącznikach na uwagę zasługują ciekawe kształty oraz bogata paleta barw klawiszy i ramek pod kątem zastosowania gniazd lub łączników do kuchni, łazienki czy pokoju − niemal w każdym kolorze i kształcie. Do dyspozycji pozostaje szeroka gama materiałów, z których są wykonane. Wybrać zatem można pomiędzy drewnem, tworzywami sztucznymi, szkłem, metalem a nawet skórą. Szlachetne materiały o różnych fakturach i kolorach są w stanie nadać elementom elegancki a zarazem dyskretny wygląd, idealnie łącząc się z przyjętym stylem wnętrza. Wyjątkowo efektywnie wyglądają przełączniki i gniazda dwukolorowe.

Rozwiązania biurowe
Dużym uznaniem cieszą się kolumny elektroinstalacyjne stosowane najczęściej w pionowej dystrybucji energii elektrycznej i sygnałów teletechnicznych. Przewody wprowadzane są z podłogi lub sufitu, a dystrybucja energii odbywa się we wnętrzu kolumny.

Podstawową cechą większości kolumn jest możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. W zależności od wymagań dobiera się również osprzęt. Obejmuje on przede wszystkim gniazda, łączniki i przyłącza telekomunikacyjne. Kolumny elektroinstalacyjne o wysokości od 2,5 do 2,8 m z mechanizmem rozporowym, dopasują się niemal do każdego pomieszczenia. Osprzęt jest najczęściej wtykany od frontu.

Niewykorzystaną część zasłania się maskownicą. Jako osprzęt można zastosować typowe elementy elektryczne. Kolumny wykonuje się zazwyczaj z aluminium. Końcówki mogą być natomiast poliamidowe. Mechanizm rozporowy jest produkowany ze stali, dzięki czemu zapewniono trwałość elementu. Wybrać można pomiędzy kolumnami jedno oraz dwustronnymi. Typowa kolumna bazuje na profilu, pokrywie, podstawie montażowej i zestawie uziemiającym. Niejednokrotnie w profilu stosuje się przegrody oraz wbudowaną poziomicę. Są również oferowane kolumny z elementami pozwalającymi na montaż do konstrukcji sufitu podwieszanego. Komfort użytkowania poprawią modele ruchome. Interesującym rozwiązaniem są kolumny elektroinstalacyjne z elastycznym przyłączem, a instalacja zasilająca może przebiegać również pod podłogą.

Wykorzystać można kolumny w wersji miniaturowej instalowane np. pod biurkiem. Przydatne rozwiązanie stanowią bloki konferencyjne. Wybrać można pomiędzy blokami wykonanymi z tworzywa sztucznego i aluminiowymi. W typowym bloku jest 8 gniazd nachylonych pod kątem 45°. Wszystkie gniazda mogą być wyłączone za pomocą podświetlanego wyłącznika. Moc typowego bloku wynosi około 4000 W, przy zasilaniu 230 V AC. Niektóre urządzenia mają „switch" niezarządzalny oraz punkt dostępowy Wi-Fi.
Standardowo dostęp jest zabezpieczony poprzez szyfrowanie WPA 2 oraz przez autentyfikację 802.1x. Przepustowość wynosi maksymalnie 54 Mbit/s na każdej częstotliwości. Opcjonalnie zastosować można elastyczne osłony przewodów. Na uwagę zasługuje nowoczesny wygląd urządzeń, który nadaje salom konferencyjnym dodatkowych walorów estetycznych. Wybrać można pomiędzy modelami przeznaczonymi do pomieszczeń ze stołem centralnym lub w kształcie litery „U".

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 6/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem