Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Telekomunikacyjne skrzynki mieszkaniowe standardem obudów multimedialnych

16Dziś w niemal każdym budynku wykonuje się – oprócz podstawowej instalacji elektrycznej − różne dodatkowe instalacje: internetową, domofonową, telewizyjną, satelitarną, komputerową, telefoniczną. Do niedawna każda z nich była projektowana i wykonywana osobno, przez co sposób ich wykonania stał często na niskim poziomie technicznym i estetycznym, a zmieniające się warunki i szybki rozwój technologii sprawiały, że instalacje szybko stawały się przestarzałe i wymagały modernizacji.

Rozporządzenie MTBiGM i nowe wymogi dotyczące instalacji
Wymienione wyżej problemy z instalacjami wynikały z faktu, że dotychczas nie istniały żadne normy prawne, które określałyby jakiekolwiek wymagania dla inwestorów, projektantów i wykonawców w zakresie niskonapięciowych instalacji teletechnicznych.

Dopiero w 2013 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, dotyczące budynków przeznaczonych na cele wielorodzinne oraz użyteczności publicznej z lokalami przeznaczonymi na cele publicznej oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki i wychowania.

Aktualnie w każdym nowo projektowanym budynku wymienionym w rozporządzeniu musi zostać stworzona infrastruktura telekomunikacyjna, zgodna z określonymi wymogami. Celem zmian jest przygotowanie instalacji do wykorzystania pod aktualne lub przyszłe potrzeby, a także poprawa estetyki oraz ułatwienie odbiorcom dostępu do mediów. Instalacja powinna zostać zaplanowana i wykonana zgodnie z normą dotyczącą okablowania strukturalnego budynków, czyli PN-EN 50174-2:2010.

Zgodnie z rozporządzeniem do każdego lokalu spełniającego wymogi wymienionego aktu prawnego musi zostać doprowadzone okablowanie miedziane koncentryczne (RG-6), okablowanie miedziane symetryczne (UTP) oraz okablowanie światłowodowe (jednomodowe). Ponadto powinna zostać zbudowana całkowita infrastruktura telekomunikacyjna, obejmująca trasy kablowe, punkty dystrybucyjne oraz punkty abonenckie i instalacja antenowa.

Telekomunikacyjna skrzynka mieszkaniowa – jakie wymagania musi spełniać?
Jednym z najistotniejszych elementów wprowadzonych przez rozporządzenie jest telekomunikacyjna skrzynka mieszkaniowa (TSM), w której terminuje się doprowadzone do lokalu okablowanie i stanowi ona centralny punkt dystrybucyjny mediów – obudowę multimedialną.

Rozporządzenie MTBiGM wyznacza minimalne wymagania, które powinny spełniać TSM, m.in. sposób terminowania włókien światłowodowych (złączem typu jednomodowe SC/ APC, tzw. SC zielone). Chociaż nie są określone wprost standardy
gniazd dla pozostałych kabli, to powszechnie stosowanymi są gniazda RJ-45 klasy D dla kabli typu UTP (zgodnie z normą PN-EN 50173) oraz gniazda typu F dla kabli koncentrycznych.

Dokument MTBiGM pozostawia jednak pewien margines doboru dla projektantów − co z kolei może doprowadzić do sytuacji, w której montowane będą skrzynki spełniające wyłącznie minimalne wymagania bez zapewnienia odpowiedniej praktycznej funkcjonalności. Dlatego warto zwrócić uwagę na wszystkie cechy, które znajdą swoje odzwierciedlenie w dobrze zaprojektowanej instalacji wg tzw. dobrych praktyk projektowych.

 

(...)

mgr inż. Krzysztof Strzoda,
z-ca dyrektora handlowego
Emiter Sp. z o.o.

Pełna wersja artykułu w EI 6/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem