Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Osprzęt kablowy do 1 kV

Przykłady mufy rozgałęźnej i przelotowejOsprzęt kablowy przeznaczony jest do wykonywania i ochrony połączeń odcinków kabli oraz ich zakończeń. Do głównej grupy osprzętu kablowego zalicza się głowice kablowe, mufy kablowe oraz złączki. Ponadto wyróżnia się różnego rodzaju osprzęt służący do mocowania kabli i przewodów oraz inne akcesoria pozwalające na bezpieczny i funkcjonalny montaż kabli i przewodów w instalacjach elektrycznych do 1 kV.

Głowica kablowa
Głowice kablowe należą do głównej grupy urządzeń osprzętu kablowego. Ze względu na to, że jest to to dość istotny element ochrony kabli, warto poznać jakie pełni funkcje i gdzie jest stosowany. Podstawową rolą głowic kablowych jest: zakończenie linii kablowej, uzyskanie optymalnego rozkładu natężenia pola elektrycznego w obrębie zakończenia kabla i uniknięcie wyładowań ślizgowych po powierzchni izolacji pomiędzy żyłą roboczą a żyłą powrotną oraz ochrona przed wnikaniem wilgoci i utratą syciwa w kablach o izolacji papierowej.

Najczęściej głowice kablowe spotykane są w rozdzielniach na stacjach elektroenergetycznych, w stacjach transformatorowych jak i na słupach w przypadku skablowania odcinka linii napowietrznej. Do głowic wnętrzowych zalicza się głowice butelkowe żeliwne, stożkowe, leżące, płaskie, kątowe z izolatorami w płaszczyźnie osi kabla, kątowe z izolatorami w płaszczyźnie prostopadłej do osi kabla, jednożyłowe, ołowiane małomasowe do kabli 3- i 4-żyłowych oraz głowice z żywic syntetycznych. Do głowic napowietrznych należą zaś głowice masztowe, płaskie słupowe, jednożyłowe oraz odgałęźne dla kabli trójpłaszczowych.

Osprzęt do łączenia przewodów i kabli – mufy kablowe
Kolejną grupę urządzeń zaliczanych do osprzętu kablowego stanowią mufy służące do wykonywania połączeń kabli i przewodów. Mufy te dzieli się na mufy rozgałęźne do 1 kV oraz przelotowe do 1 kV. Ich zadaniem jest łączenie kabli o izolacji z tworzyw sztucznych w sieciach niskiego napięcia, przy czym mufy rozgałęźne pozwalają wykonywać takie połączenia bez konieczności przecinania kabli ułożonych na zewnątrz w ziemi lub w wodzie, a zatem mogą być montowane pod napięciem.

Przykładowe mufy rozgałęźne oraz przelotowe przedstawiono na fot. 1. Tego rodzaju mufy charakteryzują się następującymi właściwościami:

  • dobre właściwości elektryczne do 15 kV/mm;
  • duża wytrzymałość mechaniczna;
  • dobra odporność na czynniki chemiczne oraz promieniowanie UV;
  • wysoka klasa szczelności na wnikanie wody;
  • łatwy i szybki montaż.

Puszki elektroinstalacyjneOsprzęt do łączenia przewodów i kabli – puszki instalacyjne
Puszki instalacyjne pośrednio realizują funkcje łączenia przewodów i kabli ponieważ to właśnie w tych puszkach umieszcza się osprzęt za to odpowiedzialny. Równolegle puszki pełnią też funkcję ochronną połączeń przewodów i kabli. Różnorodność puszek występujących na rynku komponentów elektrotechnicznych jest bardzo duża. Pod względem przeznaczenia wyróżnia się puszki połączeniowe (odgałęźniki) oraz do montażu osprzętu. Pod względem technologii montażu można wyróżnić puszki natynkowe oraz wtynkowe. Ponadto puszki instalacyjne dzieli się także pod kątem klasy szczelności na takie, które cechują się klasą IP20 jak i bardziej szczelne np. o klasie IP54. Na fot. 2 przedstawiono przykładowe wykonania puszek instalacyjnych. Większość puszek podtynkowych wykonywana jest ze średnicą zewnętrzną 63 mm i głębokością 62 lub 40 mm.

W przypadku puszek natynkowych możliwy jest szeroki wybór ze względu na kształt, wymiary oraz stopień szczelności.

 

(...)

 

Robert Gabrysiak

Pełna wersja artykułu w EI 3/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem