Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

MODLINK MSDD – system z ponad czterema tysiącami możliwości

Gniazda MODLINK MSDDPodłączanie zewnętrznych urządzeń do sterowania okazuje się często sprawą trudną i skomplikowaną. Mnogość stosowanych interfejsów w najróżniejszych kształtach i rozmiarach sprawia, że zwykła wymiana nie zawsze jest możliwa. Pomocne okazują się wtedy urządzenia interfejsu płyty czołowej Modlink MSDD MURRELEKTRONIK.

Racjonalny i optymalny przebieg procesu produkcyjnego wymaga dopasowania oprogramowania sterującego do konkretnych okoliczności. W tym celu do maszyny trzeba podłączyć na przykład laptop lub urządzenia diagnostyczne. Możliwość bezpośredniego podłączenia przy zamkniętej obudowie przy pomocy odpowiedniego gniazda ułatwiłaby znacznie tego rodzaju serwis i procedurę uruchomieniową - w rzeczywistości nie jest to jednak takie proste. Układ sterujący jest często trudno dostępny, a czasami połączony razem z elementami znajdującymi się pod napięciem.

Może to prowadzić do sytuacji, w których w celu podłączenia urządzeń diagnostycznych, ze względów bezpieczeństwa odłączyć należy napięcie z całego urządzenia. Jeśli zaplanowane modyfikacje mają zostać przeprowadzone pilnie w trakcie bieżącej pracy, serwisanci pomagają sobie z konieczności tzw. „latającym" okablowaniem. Błędy okablowania lub brak odpowiednich przyłączy znacznie utrudniają pracę, sprawiając że nawet proste modyfikacje stają się czynnością bardzo uciążliwą i pracochłonną. W trakcie konstrukcji poważnym problemem okazują się również często zróżnicowane rozmiary poszczególnych interfejsów.

Przy tego rodzaju improwizacjach trudno też o zapewnienie dobrze funkcjonującego ekranowania, które jest istotne ze względu na konieczność ochrony wrażliwej elektroniki przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Wysokie wymagania, jakie w tym zakresie stawiane są przez odpowiednie przepisy i normy, nie dają zbyt wiele swobody dla niedopracowanych pomysłów. Odpowiednie rozwiązanie kwestii stworzenia interfejsu diagnostycznego musi też gwarantować, by w trakcie czyszczenia maszyny brud lub wilgoć nie dostawały się do wnętrza szafy sterującej. Awarie wynikłe z zanieczyszczenia wrażliwych układów elektronicznych prowadzą do nieplanowanych przestojów, generując niepotrzebne koszty. Inwestycje w odpowiednio wysoką klasę szczelności są w długotrwałej perspektywie prawie zawsze opłacalne.

Wraz z interfejsem płyty czołowej Modlink MSDD MURRELEKTRONIK oferuje system, który rozwiązuje opisane wyżej problemy. Modułowy system na bazie ujednoliconych ramek umożliwia elastyczne stosowanie wszystkich spotykanych na świecie standardów gniazd i portów telekomunikacyjnych (na przykład SUB-D, RJ45, USB i wiele innych). Obojętnie, na który z ponad 130 różnych modułów padnie wybór, decydujące dla konstruktora wymiary ramki montażowej pozostają niezmienne. System pozwala na ponad 4000 możliwych kombinacji.

 

(...)

 

Na podstawie materiałów firmy MURRELEKTRONIK

Pełna wersja artykułu w EI 9/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem