Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Poznaj funkcję Safe DC™ – zwiększone bezpieczeństwo Twojej instalacji fotowoltaicznej

14Rozwój technologiczny spowodował gwałtowny wzrost popularności instalacji fotowoltaicznych, który notowany jest od początku tego stulecia w wielu krajach. Planowane zmiany przepisów pozwolą na rozwój tej technologii także w Polsce. Jednak wzrastająca ilość systemów fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych, budynkach wspólnot czy obiektach przemysłowych zaczyna rodzić pytania o bezpieczeństwo takich instalacji w aspekcie ryzyka porażenia prądem oraz ryzyka pożarowego.

Z uwagi na fakt, że branża fotowoltaiczna rozwija się tak szybko, instytucje odpowiedzialne za tworzenie regulacji prawnych nie są w stanie nadążyć za zmianami w branży i adaptacja przepisów najczęściej jest bardzo opóźniona.

Generalnie zmiany przepisów nie powinny być przeprowadzone gwałtownie, aby uniknąć wprowadzania nieadekwatnych przepisów do sytuacji oraz aby zapewnić producentom osprzętu czas na stworzenie potrzebnych rozwiązań.

Z tego względu regulacje odnośnie bezpieczeństwa w instalacjach fotowoltaicznych nie zostały zmienione od wielu lat, przynajmniej w krajach Unii Europejskiej. Widać jednak trend zwiększającej się świadomości na przykład w Stanach Zjednoczonych, gdzie od niedawana funkcjonują nowe przepisy regulujące rozłączanie instalacji PV w sytuacjach awaryjnych. Napięcie DC w systemie od momentu awaryjnego wyłączenia nie powinno przekraczać 30VDC. Można podejrzewać, że w niedalekiej przyszłości także kraje Unii Europejskiej wprowadzą takie regulacje.


(...)

Michał Marona

Pełna wersja artykułu w EI 3/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.ploraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem