Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Aluminiowa era absorberów energii słonecznej

26W dzisiejszych czasach energia słoneczna stanowi coraz powszechniej wykorzystywane źródło ciepła lub prądu dla obiektów przemysłowych i gospodarstw domowych. Jej rosnąca popularność wynika nie tylko z umacniających się trendów ekologicznych, ale także ze spadających cen materiałów, z których produkuje się potrzebne do jej przetworzenia komponenty.

Rosnące zapotrzebowanie na energię w świetle rozwoju cywilizacyjnego zarówno w Polsce jak i na świecie wydaje się zjawiskiem nieuniknionym i nieodwracalnym. Już teraz na niektórych obszarach pojawiają się problemy z zaspokojeniem całego popytu na energię. Oznacza to, że groźba konfliktów motywowanych chęcią zdobycia dostępu do paliw konwencjonalnych staje się coraz bardziej realna. Pojawia się też ryzyko związane z wahaniami kosztów energii, a także możliwością utracenia do niej dostępu.

27Więcej zielonej energii
Odpowiedzią na te obawy może być wykorzystanie zasobów odnawialnych, takich jak energia słoneczna, której pozyskanie pociąga za sobą najmniej negatywnych konsekwencji dla środowiska. Pozyskaną energię możemy przy pomocy kolektorów słonecznych przekonwertować na ciepło, natomiast do wyprodukowania energii elektrycznej niezbędne są panele fotowoltaiczne (PV). Coraz większą popularnością cieszą się też rozwiązania BIPV, czyli fotowoltaika zintegrowana z budownictwem, gdzie konwencjonalne materiały budowlane i elementy architektoniczne zastępowane są ogniwami fotowoltaicznymi, pełniącymi rolę szyb, fasad czy przesłon.

W ostatnich latach zauważalnym trendem jest spadek cen komponentów instalacyjnych − firmy z branży fotowoltaicznej poszukują materiałów, które będą odpowiednio spełniały swoje zadanie oraz będą stosunkowo tanie, aby coraz szersza grupa konsumentów mogła sobie na nie pozwolić. Trzykrotnie tańsze od miedzi aluminium staje się, więc coraz częściej wybieranym zamiennikiem wykorzystywanym w produkcji komponentów absorberów energii słonecznej. Dziś aluminium jest elementem składowym aż jednej trzeciej z nich – i wszystko wskazuje na to, że jego udział w rynku będzie stale rosnąć.

Aluminium w fotowoltaice
Aluminium jest coraz powszechniej używane do produkcji struktury podtrzymującej oraz ram nośnych kolektorów i ogniw fotowoltaicznych z kilku powodów. Po pierwsze, jest surowcem łatwo dostępnym (glin jest trzecim pod względem występowania pierwiastkiem na Ziemi). Jest to również metal o dobrych parametrach wytrzymałościowych, a dodatkowo można praktycznie ciągle poddawać go procesowi recyklingu, co wpisuje się w działania przyjazne środowisku.

 

(...)


Na podstawie materiałów
Sapa Aluminium

Pełna wersja artykułu w EI 2/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem