Od redakcji 7/2018

okladka Ei7Jeszcze do niedawna koncepcja ochrony instalacji elektrycznych zawarta w europejskich normach i stosowana przez producentów aparatury zabezpieczającej niskiego napięcia miała poważną lukę. Żaden z aparatów zabezpieczających (bezpiecznik, wyłącznik) nie wykrywał groźnego iskrzenia w instalacjach elektrycznych. A przecież nawet najmniejsza wada w instalacjach elektrycznych może powodować poważne konsekwencje. 

Więcej…

System energetyczny przyszłości – bezpieczeństwo energetyczne dzięki OZE

21W systemach energetycznych przyszłości dominującą rolę będą odgrywać odnawialne źródła energii. Trudno nie zgodzić się z tą tezą, obserwując chociażby dążenia krajów skandynawskich do osiągnięcia całkowitej niezależności od paliw kopalnych.

Bez względu na położenie geograficzne zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego jest kluczowym dla każdego państwa, a odnawialne źródła energii mogą być szansą na ograniczenie ilości paliw kopalnych importowanych zza granicy. Transformacje systemów energetycznych w kierunku OZE świadczą o tym, że szansę tę dostrzegły już kraje wysoko rozwinięte. Wszystko wskazuje na to, że stoimy na progu kolejnej rewolucji energetycznej. Rewolucji, która wymaga zupełnie nowego, całościowego podejścia do energetyki.

W systemach energetycznych przyszłości zagadnienia produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu będą ze sobą bardzo silnie związane. Nieodzowne ich elementy to także efektywność energetyczna, magazynowanie energii czy inteligentne sieci przesyłowe. Wszystko musi tworzyć jeden, w pełni przemyślany organizm, w którym decydującą rolę odgrywać będą nowoczesne technologie.

Model przyszłego systemu energetycznego
Transformacja systemu energetycznego w kierunku OZE wymaga odpowiedniego przygotowania i sukcesywnego wdrażania założonych celów. O tym, jak złożony jest to proces przekonać się mogli uczestnicy IV Kongresu PORT PC, którzy wysłuchali ciekawej i ważnej prezentacji prof. dr Hansa-Martina Henninga z Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems ISE. Profesor Henning wraz z grupą naukowców z instytutu opracował model systemu energetycznego Niemiec uwzględniającego dominację OZE (REMod-D – Renewable Energy Model – Deutschland). W modelu uwzględniono różne strumienie energii (energia elektryczna, ciepło) we wszystkich sektorach (gospodarstwa domowe, usługi, przemysł, transport). Założono produkcję energii elektrycznej zarówno z instalacji OZE, w tym elektrowni wiatrowych off/onshore, fotowoltaiki, elektrowni wodnych, jak też z elektrowni konwencjonalnych, wykorzystujących węgiel, ropę naftową i gaz ziemny. Istotną rolę odegrało magazynowanie energii. Do tego celu w modelu symulacyjnym REMod-D uwzględniono: stosowanie akumulatorów, wykorzystanie elektrowni szczytowo- pompowych, konwersję w wodór lub metan, magazyny ciepła.

Dzięki opracowaniu modelu REMod-D możliwe stało się wykonanie szczegółowej analizy zachowania systemu, a także zilustrowanie każdego tygodnia z objętego symulacją roku. Przykładowo: można było prześledzić interakcje wprowadzonych do modelu technologii generujących i wykorzystujących energię elektryczną.

Opracowany na podstawie REMod-D scenariusz rozwoju energetyki opartej o OZE w Niemczech do 2050 r. w przyszłości mógłby zapewnić osiągnięcie założonych dla tego kraju poziomów redukcji emisji CO2. Co istotne, pod uwagę wzięto również optymalizację kosztów transformacji obecnego systemu. To przełomowe opracowanie pokazało, że w systemie energetycznym z dominacją OZE możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności kosztowej tego systemu (w dłuższej perspektywie czasowej).

(...)

Marta Burchat

Pełna wersja artykułu w EI 8/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Targi Lumenlumen 1200x628px

Wyszukiwarka

Prenumerata

 

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem