Od redakcji 7/2018

okladka Ei7Jeszcze do niedawna koncepcja ochrony instalacji elektrycznych zawarta w europejskich normach i stosowana przez producentów aparatury zabezpieczającej niskiego napięcia miała poważną lukę. Żaden z aparatów zabezpieczających (bezpiecznik, wyłącznik) nie wykrywał groźnego iskrzenia w instalacjach elektrycznych. A przecież nawet najmniejsza wada w instalacjach elektrycznych może powodować poważne konsekwencje. 

Więcej…

Wkładki bezpiecznikowe oraz podstawy do zabezpieczania instalacji fotowoltaicznych firmy EATON

Przejęcie przez EATON marki Cooper Bussmann pozwoliło rozszerzyć ofertę produktów w zakresie bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. Lista wkładek bezpiecznikowych oraz akcesoriów obejmuje 9000 produktów, w tym bezpieczniki i podstawy przeznaczone do systemów fotowoltaicznych. W tej grupie produktów Eaton Bussmann Series czerpie ogromne doświadczenie z rynków brytyjskiego oraz niemieckiego.

Schemat zabezpieczenia nadprądowego instalacji PV

Instalacja PV charakteryzuje się wysokim napięciem stałym 1000 lub 1500 V DC oraz niewielkimi prądami zwarcia. W zależności od technologii wykonania modułu od 5% do 20% większymi od prądu w punkcie mocy maksymalnej modułu PV - Impp. W celu zabezpieczenia nadprądowego instalacji należy zastosować specjalnie do tego celu zaprojektowane wkładki o charakterystyce gPV zgodne ze standardem IEC 60269-6. Obowiązek stosowania zabezpieczenia nadprądowego w każdym biegunie obwodów DC dotyczy układów w II klasie izolacji. W przypadku uziemionej instalacji bezpieczniki instaluje się na nieuziemionym biegunie. Jednakże dobra praktyka wskazuje, aby stosować zabezpieczenie nadprądowe w każdej gałęzi, zarówno dodatniej, jak i ujemnej.

Wkładka PV 10x38 mm i 14x51 mmWynika to z faktu, że zacieniony lub uszkodzony moduł staje się przewodnikiem, co prowadzi do pojawienia się tzw. prądu wstecznego pochodzącego z pozostałych gałęzi obwodu. Zgodnie ze standardem IEC 61730-2 dla modułu PV prąd wsteczny nie powinien przekroczyć wartości 2-2,6xIsc. Dopuszczalną wartość prądu zwarcia Isc podają producenci modułów. Bezpiecznik umieszczony w każdej gałęzi z rzędem modułów ma za zadanie odciąć ją w razie awarii, dzięki czemu pozostała część instalacji będzie mogła dalej normalnie pracować.

W poniższym artykule pominiemy zagadnienia związane z zabezpieczeniem instalacji PV przed przepięciami i skupimy się wyłącznie na zabezpieczeniu nadpradowym. Rozważając dobór bezpieczników należy pamiętać o dwóch współczynnikach, które pokrywają znakomitą większość konfiguracji instalacji PV - 1,56 dla prądu oraz 1,2 dla napięcia wkładki.

 

(...)

 

Łukasz Smółka
Product Manager
EATON ELECTRIC

Pełna wersja artykułu w EI 6/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Targi Lumenlumen 1200x628px

Wyszukiwarka

Prenumerata

 

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem