Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Pierwszy w Polsce sezonowy magazyn ciepła

Schemat systemu grzewczego w Mazowieckim Centrum Psychiatrii „Drewnica” w Ząbkach k. WarszawyPierwszy w Polsce magazyn ciepła wyprodukowanego z OZE został wybudowany w ubiegłym roku na terenie Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica" w Ząbkach k. Warszawy. Jest to innowacyjne rozwiązanie, zrealizowane w ramach współfinansowanego przez Komisję Europejską projektu EINSTEIN. Magazynem ciepła jest woda zgromadzona w zbiorniku o pojemności 800 m3. Za jej podgrzewanie odpowiedzialna jest instalacja kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 150 m2.

Sezonowy magazyn ciepła w Ząbkach od innych tego typu zbiorników pilotażowych funkcjonujących w Europie odróżnia połączenie ze sprężarkową pompą ciepła. Z uwagi na wykorzystanie OZE (kolektory słoneczne + pompa ciepła) i zbiornika STES system grzewczy charakteryzuje się bardzo niskim zużyciem energii pierwotnej. Zastosowano w nim prototypową pompę ciepła wyprodukowaną przez polskiego producenta. O wyborze technologii zadecydowała konieczność dostosowania parametrów pracy do istniejącej wysokotemperaturowej instalacji odbiorczej w obiekcie, gdyż nie było możliwości jej modernizacji.

Dość wysoka temperatura dolnego źródła (zbiornik STES) wykluczała zastosowanie w instalacji z pompą ciepła powszechnie używanych czynników chłodniczych. Wybrano R245fa, którego właściwości powodują, że temperatura wody w zbiorniku musi osiągać co najmniej 35°C. Woda podgrzana przez instalację kolektorów słonecznych tłoczona jest ze zbiornika do pompy ciepła, która z dolnego źródła o temperaturze 35-55°C przekazuje do instalacji wodę o temperaturze 70-80°C. Taki rozkład temperatury powoduje, że pompa ciepła może pracować ze SCOP na poziomie zbliżonym do 5,0. Oznacza to, że dostarczając jedną jednostkę energii elektrycznej do napędu sprężarki, otrzymujemy 5 jednostek ciepła do instalacji. Jeśli temperatura zładu wody w STES przekroczy 55°C, woda od razu kierowana jest do węzła ciepła w szpitalu w celu bezpośredniego wykorzystania. Pompa ciepła pracuje w zakresie wartości temperatury 30-55°C. Spadek temperatury poniżej 30°C powoduje wyłączenie systemu i automatycznie załącza się kocioł gazowy.

STES w połączeniu z pompą ciepła może pokryć nawet 60% zapotrzebowania obiektu na cele grzewcze. Zastosowane rozwiązanie sprawia, że aż 80% ciepła wyprodukowanego przez pompę ciepła pochodzi z OZE. Oznacza to, że w skali roku z OZE pochodzi aż 50% ciepła wykorzystywanego w szpitalu.

Źródło: PORT PC

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem