Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) wchodzi w życie 4 maja 2015 r. Nowe regulacje to szansa na rozwój energooszczędnego budownictwa i większy udział energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Skorzystają przedsiębiorstwa i osoby fizyczne wytwarzające zieloną energię na własne potrzeby, które dodatkowo mogą czerpać zyski z odsprzedaży jej nadwyżek.
Ustawa o OZE z dnia 20 lutego 2015 r. (Dz. U z 2015 r., poz. 478) to efekt trwających ponad 4 lata dyskusji i prac legislacyjnych, mających na celu wsparcie rozwoju rynku pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł takich jak: słońce, wiatr, woda czy biomasa. Wprowadzone regulacje mają umożliwić Polsce spełnienie unijnych wymagań, według których państwa członkowskie muszą zapewnić już w roku 2020 min. 15% udziału zielonej energii w konsumpcji finalnej.
Wsparcie dla małych instalacji
Zdaniem ekspertów długo oczekiwana ustawa zmieni zasadniczo krajobraz OZE w Polsce. Wzrośnie wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii zarówno przez duże przedsiębiorstwa, wytwarzające energię w celu generowania zysku z jej sprzedaży, jak i prosumentów, czyli osoby fizyczne produkujące energię na własne potrzeby. Oprócz ułatwień administracyjnych, przepisy określają również warunki odkupu energii produkowanej przez mikroinstalacje o mocy poniżej 40 kW oraz małe instalacje od 40 kW do 200 kW.
Dla producentów energii z domowych instalacji o mocy do 10 kW ustawa wprowadza korzystne rozwiązanie zwane systemem FIT (feed-in-tariff), gwarantujące stałe ceny odkupu przez okres 15 lat od oddania do użytkowania takich instalacji. Z określonych ustawą taryf skorzystać mogą zarówno osoby fizyczne, bez konieczności zakładania działalności gospodarczej, jak i firmy, bez konieczności uzyskiwania koncesji.
− „Wprowadzany w Polsce system taryfowy kończy okres niepewności, zwiększając stabilność polskiego rynku i czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla inwestycji i rozwoju systemów fotowoltaicznych" – powiedziała Jolanta Lessig, kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, firmy aktywnie działającej na rzecz energooszczędnego i zrównoważonego budownictwa. − „System FIT jest z powodzeniem stosowany w krajach notujących największy przyrost systemów fotowoltaicznych, takich jak Włochy czy Niemcy, gdzie energetyka rozproszona należy do najbardziej rozwiniętych w Europie, a ludzie zarabiają na wytwarzaniu własnej energii".
Taryfy gwarantowane obowiązywać będą dla instalacji powstałych po 1 stycznia 2016 r. Pozostałe nowe instalacje o większej mocy będą mogły uczestniczyć w gwarantowanym odkupie energii elektrycznej z OZE w ramach systemu aukcyjnego, przeprowadzanego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
(...)
Jolanta Lessig
NSG Group
Pełna wersja artykułu w EI 3/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com