Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Kontrowersje związane z budową elektrowni wiatrowych

54 1W czerwcowym zeszycie czasopisma „Elektroinstalator" zamieściliśmy artykuł Janusza Strzyżewskiego: „Blaski i cienie energetyki wiatrowej", poświęcony pozyskiwaniu energii z wiatru w Polsce, przy jednoczesnym odniesieniu jej poziomu do innych państw w Europie i na świecie. W niniejszym numerze autor informuje o kontrowersjach budowy elektrowni wiatrowych w Polsce.

Na temat stosowania elektrowni wiatrowych toczą się gorące spory. Przeciwnicy mówią o zagrożeniu dla ptaków i negatywnym wpływie na krajobraz. Zwolennicy zachwycają się urokiem farm wiatrowych i twierdzą, że ptakom człowiek zagraża bardziej, degradując środowisko naturalne. Innym podnoszonym problemem jest hałas wytwarzany przez turbinę. Konstruktorzy tworzą więc coraz ciszej pracujące urządzenia. Można spotkać się także z opinią, że uciążliwe dla otoczenia jest błyskowe oświetlenie przeszkodowe umieszczane na gondoli wiatraka.

Zwłaszcza w przypadku elektrowni przydomowych sytuowanych stosunkowo blisko sąsiadów podnoszona jest sprawa uciążliwości wiatraka ze względu na powstający hałas. Przeprowadzone przez jedną z firm pomiary nie potwierdzają jednak tych obaw. W przypadku małych generatorów powodowany przez nie hałas ma niewielkie natężenie (tablica 1), a problem uciążliwości leży bardziej w sferze psychicznej niż technicznej. Pomiary wykonane zostały w odległości 12 m od generatora za pomocą miernika ręcznego. Prezentowane wyniki są średnią 3 pomiarów (tył, strona lewa, strona prawa obiektu) i określają natężenie dźwięku generowanego przez wiatrak.

54 2

Do produkcji energii w elektrowniach wiatrowych nie potrzeba paliwa, nie występuje także sprawa zagospodarowania odpadów spalania (popiołu i żużla). Nie występuje także emisja szkodliwych gazów (tablica 2).

55 1

Problemy występują przy instalowaniu farm wiatrowych przeznaczonych do zawodowego produkowania większych ilości energii elektrycznej. Wiąże się to z wymiarami wieży oraz łopat wirnika elektrowni. Podstawowym problemem jest wytwarzanie przez turbiny monotonnego hałasu o niskim natężeniu dźwięku (występują też infradźwięki), co ma niekorzystny wpływ na ludzką psychikę wywołując niepokój i rozdrażnienie. Hałas generowany jest głównie przez łopaty wirnika, ale także przez elementy umieszczone w gondoli. Znajdująca się w niej skrzynia przekładniowa wytwarza dźwięki o natężeniu dochodzącym do 97 dB. Na szczęście w miarę oddalania się od elektrowni poziom hałasu obniża się. Z tych powodów wokół elektrowni wiatrowej wyznacza się strefy ochronne. Zgodnie z przepisami (patrz uwarunkowania formalne) dopuszczalny poziom hałasu wynosi w ciągu dnia 50-60 dB, a w nocy 40 dB. Jest to poziom bardzo restrykcyjny. Standardowy odkurzacz domowy powoduje przykładowo hałas na poziomie 70 dB, a średni ruch drogowy wytwarza hałas rzędu 90 dB. Natomiast poziom hałasu zmierzony w odległości 350 m od przeciętnej wielkości turbiny nie przekracza 40 dB.

Następnym problemem są wytwarzane przez elektrownie wiatrową drgania mechaniczne, wpływające negatywnie na żyjące w jej otoczeniu zwierzęta.

Na ludzką psychikę oprócz dźwięku negatywnie oddziaływać mogą zjawiska świetlne, takie jak odblaski światła słonecznego od łopat wirnika czy też rzucany przez łopaty cień. Właśnie zjawisko przesuwania się cienia, zwłaszcza w godzinach porannych i wieczorem, może być uciążliwe. Aby zniwelować ten problem, wprowadzono turbiny o zmiennej prędkości obrotowej.

Energetyka wiatrowa może zakłócać fale radiowe oraz stanowić ograniczenie dla ruchu lotniczego. Z tego względu lokalizacja farm wiatrowych (a także pojedynczych, ale dużych elektrowni wiatrowych) wymaga określonych uzgodnień. Obiekty takie, jeżeli stanowią przeszkodę lotniczą muszą mieć odpowiednie oznakowanie (patrz uwarunkowania formalne).

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że energetyka wiatrowa wbrew pozorom jest bardzo materiałochłonna. Każda duża turbina wymaga posadowienia na fundamencie o znacznych rozmiarach. Przykładowo fundament turbiny o mocy 2 MW ma wymiary poziome 16x16 metrów i głębokość 2,3 m, czyli objętość blisko 600 m3. Wymaga więc zużycia dużych ilości stali zbrojeniowej, cementu i kruszywa. Wieża i konsola to następne tony materiałów, w tym przede wszystkim stali. Sama konsola z wyposażeniem i łopatami wirnika ma masę rzędu 200 ton.

Następnym zagadnieniem jest wielkość wymaganego na tę inwestycję terenu. Pojedyncza turbina wiatrowa o mocy 1 MW wraz z infrastrukturą towarzyszącą zajmuje powierzchnię ok. 1 ha. Ponieważ poszczególne wiatraki nie powinny zakłócać sobie wzajemnie prądów powietrznych, muszą być rozmieszczone w dużych odstępach. Na jednym kilometrze kwadratowym możliwa jest lokalizacja maksymalnie 4 turbin.

Do tego dochodzi konieczność wyłączenia przyległych terenów wokół farmy z użytkowania innego niż rolnicze ze względu na hałas ograniczający zabudowę mieszkaniową.

Z budową farmy wiatrowej wiąże się ponadto potrzeba stworzenia stosownej infrastruktury (np. linii wysokiego napięcia i stacji transformatorowych), a także dróg dojazdowych: docelowych i na czas budowy.

Wady i zalety energetyki wiatrowej zestawiono w tablicy 3.

 

55 2

 

(...)

 

mgr inż. Janusz Strzyżewski

 

Pełna wersja artykułu w EI 7-8/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem