Od redakcji 3/2018

I oklSzanowni Państwo,

zachęcam do sięgnięcia po 3. numer „Elektroinstalatora”. Przygotowaliśmy w nim wiele ciekawych informacji.

Pojęcie wewnętrzna linia zasilająca (wlz) pojawiło się w polskich przepisach i literaturze ponad 50 lat temu.

Więcej…

Instalacje odgromowe obiektów budowlanych

ELKO-BIS-1Nie ma wątpliwości co do tego, że wyładowania atmosferyczne mogą być niebezpieczne dla człowieka i obiektów budowlanych. Stąd też konieczny jest montaż odpowiednich instalacji odgromowych.

Instalacja odgromowa (ang. Lightning Protection System – LPS) to system, który ma za zadanie zapewnienie ochrony obiektów przed porażeniami wynikającymi z wyładowań piorunowych. Ochrona odgromowa jest konieczna w budynkach o powierzchni ponad 500 m² i wysokości przekraczającej 15 m. Taki rodzaj instalacji należy również przewidzieć w obiektach, które są zbudowane z materiałów łatwopalnych. W tym przypadku nie ma znaczenia wysokość. Istotną rolę odgrywa również położenie obiektu – budynki wysokie i zlokalizowane na wzniesieniach są bardziej narażone na wyładowania atmosferyczne.

O ile nie mamy wpływu na wyładowania atmosferyczne, o tyle mamy na parametry techniczne instalacji odgromowej – na materiały, z jakich jest ona wykonana oraz na rozmieszczenie poszczególnych elementów ochrony. Istotny wpływ na bezpieczeństwo odgromowe ma również materiał, którym pokryto dach. Nie mniej ważna jest lokalizacja budynku. Chodzi przede wszystkim o zabudowę z dala od drzew czy też na znacznych wzniesieniach.

Strefowa koncepcja ochrony odgromowej i przeciwprzepięciowej

Zwod odsunietyUrządzenia elektroniczne pracujące w obszarze działania sygnałów wywołanych przez wyładowania piorunowe oraz przepięcia są narażone na wpływy udarów. Udary tego typu cechują się różnym kształtem i wartościami szczytowymi. Z tego powodu zakłada się wydzielanie w obiekcie stref, w których dopuszczalne jest wystąpienie przepięć o określonych amplitudach:

  • strefa 0A – obejmuje urządzenia lub systemy elektroniczne pracujące w miejscach narażonych na bezpośrednie uderzenie pioruna. Stwarzający zagrożenia prąd piorunowy osiąga wartość 200 kA w 10 ms. Czas do półszczytu prądu może wynosić 350 ms. Zagrożenie tego typu dotyczy urządzeń technicznych, które pracują na wolnym powietrzu;
  • strefa 0B – znajdują się w niej urządzenia, na które oddziałuje pole elektromagnetyczne wywołane przez prądy piorunowe, identycznie jak w strefie 0A, oraz udary napięciowe i prądowe o amplitudach ograniczanych przez odgromniki.
  • strefa 1 – impulsowe pole elektromagnetyczne tłumione jest przez pojedynczy ekran, który tworzą elementy przewodzące konstrukcji budynku. Udary napięciowe czy też prądowe, niwelowane są przez elementy i układy zabezpieczające (ochrona przepięciowa podstawowa).

Kolejne strefy tworzy się przez wprowadzanie dodatkowych ekranów oraz kolejnych stopni ochrony przed udarami napięciowymi lub prądowymi.

Podział i budowa LPS

Podstawowym zadaniem instalacji odgromowych jest zapewnienie ochrony przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Typowy podział instalacji odgromowych dzieli je na zewnętrzną i wewnętrzną. Instalacja zewnętrzna obejmuje zwody odgromowe, przewody odprowadzające oraz instalację uziemiającą. Z kolei na wewnętrzną instalację odgromową składa się wyrównanie potencjałów oraz odstępy izolacyjne.

[...] Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 3/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem