Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Selektywność zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych

Zapewnienie selektywności działania zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych jest niezwykle istotne i powinno odbywać się na etapie projektowania.

Właściwie dobrane aparaty zabezpieczające gwarantują bezpieczeństwo przeciwporażeniowe, pożarowe oraz niezawodność zasilania i długi okres poprawnego funkcjonowania instalacji. Powinny być one poprawnie skoordynowane w całej sieci zasilającej i instalacji, począwszy od stacji transformatorowej aż do obwodów odbiorczych. Brak właściwej koordynacji, czyli brak selektywności (zwanej też wybiórczością), prowadzi do błędnego działania zabezpieczeń, które może objawiać się zbyt częstym wyłączaniem zasilania. W takim przypadku różnego rodzaju próby wyeliminowania częstych wyłączeń mogą prowadzić do zwiększenia zagrożenia pożarowego lub zniszczenia instalacji wskutek przeciążenia. W najgorszym przypadku może nastąpić także całkowite wyeliminowanie zabezpieczenia.

Rysunek 1. Ukad bezpiecznik - bezpiecznik oraz przykadowe charakterystyki prdowo-czasow
Z tego też względu zapewnienie selektywności działania zabezpieczeń jest niezwykle istotne i powinno odbywać się na etapie projektowania. Zatem, definiując pojęcie selektywności, możemy powiedzieć, że jest to taki dobór zabezpieczeń, gdzie każdorazowe uszkodzenie jednego obwodu instalacji spowoduje zadziałanie jedynie tego zabezpieczenia, które znajduje się najbliżej miejsca, w którym uszkodzenie zaistniało (patrząc w stronę źródła zasilania). Dzięki temu utrzymana zostanie ciągłość zasilania sprawnych obwodów.
Połączone w sposób szeregowy zabezpieczenia mogą działać selektywnie, gdy ich charakterystyki prądowo-czasowe nie przecinają się oraz jeśli nie posiadają wspólnego obszaru działania. Charakterystykę prądowo-czasową każdego aparatu zabezpieczającego można odczytać z jego karty katalogowej lub danych udostępnionych przez producenta. Przykładowe charakterystyki obrazujące zasadę selektywności dla układu zabezpieczającego bezpiecznik – bezpiecznik przedstawiono na rysunku 1.

 

(...)

Robert Gabrysiak

 

Więcej w numerze 6/2017 Ei

 

 

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem