Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Selektywność zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych

Zapewnienie selektywności działania zabezpieczeń w instalacjach elektrycznych jest niezwykle istotne i powinno odbywać się na etapie projektowania.

Właściwie dobrane aparaty zabezpieczające gwarantują bezpieczeństwo przeciwporażeniowe, pożarowe oraz niezawodność zasilania i długi okres poprawnego funkcjonowania instalacji. Powinny być one poprawnie skoordynowane w całej sieci zasilającej i instalacji, począwszy od stacji transformatorowej aż do obwodów odbiorczych. Brak właściwej koordynacji, czyli brak selektywności (zwanej też wybiórczością), prowadzi do błędnego działania zabezpieczeń, które może objawiać się zbyt częstym wyłączaniem zasilania. W takim przypadku różnego rodzaju próby wyeliminowania częstych wyłączeń mogą prowadzić do zwiększenia zagrożenia pożarowego lub zniszczenia instalacji wskutek przeciążenia. W najgorszym przypadku może nastąpić także całkowite wyeliminowanie zabezpieczenia.

Rysunek 1. Ukad bezpiecznik - bezpiecznik oraz przykadowe charakterystyki prdowo-czasow
Z tego też względu zapewnienie selektywności działania zabezpieczeń jest niezwykle istotne i powinno odbywać się na etapie projektowania. Zatem, definiując pojęcie selektywności, możemy powiedzieć, że jest to taki dobór zabezpieczeń, gdzie każdorazowe uszkodzenie jednego obwodu instalacji spowoduje zadziałanie jedynie tego zabezpieczenia, które znajduje się najbliżej miejsca, w którym uszkodzenie zaistniało (patrząc w stronę źródła zasilania). Dzięki temu utrzymana zostanie ciągłość zasilania sprawnych obwodów.
Połączone w sposób szeregowy zabezpieczenia mogą działać selektywnie, gdy ich charakterystyki prądowo-czasowe nie przecinają się oraz jeśli nie posiadają wspólnego obszaru działania. Charakterystykę prądowo-czasową każdego aparatu zabezpieczającego można odczytać z jego karty katalogowej lub danych udostępnionych przez producenta. Przykładowe charakterystyki obrazujące zasadę selektywności dla układu zabezpieczającego bezpiecznik – bezpiecznik przedstawiono na rysunku 1.

 

(...)

Robert Gabrysiak

 

Więcej w numerze 6/2017 Ei

 

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem