Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Wymiana pokoleniowa ograniczników − niezwykła rodzina SEC do ochrony instalacji zasilania

8Nowoczesna rodzina ograniczników Safe Energy Control (SEC) – fot. 1, to synonim niezwykłej żywotności i możliwości ochrony w dziedzinie prądów piorunowych oraz przepięć. Powstała ona w odpowiedzi na potrzebę uniwersalności jak i na obowiązujące zaostrzone wymagania w normie PN-EN 61643-11:2011.

Po ponad 13 latach sprzedaży poprzedniej rodziny ograniczników serii COMPACT następuje obecnie ich ostateczna wymiana na następcę, rodzinę SEC. Przez cały okres sprzedaży w Polsce nie było żadnych problemów z jej produktami (fot. 2). Tym bardziej godni polecenia są następcy, którzy wyglądem przypominają poprzedników, lecz technicznie są zupełnie nowymi wyrobami.

9Są to korzystne rozwiązania tam, gdzie w środowisku występuje duża ilość przepięć np. w wyniku procesów łączeniowych. Odgromnik skutecznie chroni przed prądami piorunowymi, nie wywołując prądu upływowego, przy tym nie wywołuje zwarć przy obcinaniu przepięć, a w wersji kombinowanej (iskiernik + warystor równolegle połączone w obwodach fazowych) zapewnia optymalną koordynację z przeprojektowanym od nowa ogranicznikiem warystorowym.

Ograniczniki iskiernikowe pojedyncze czy w zestawie (kombinowane) posiadają praktycznie zerowy prąd następczy. Zapewnia to większą żywotność nie tylko ograniczników ale też całej instalacji zasilającej. W istotny sposób brak tego prądu ogranicza możliwość powstawania przerw w zasilaniu chronionej instalacji. Sama budowa iskierników zapewnia praktycznie cichą i bezwydmuchową pracę. Istotną cechą tych aparatów jest to, że wszystkie typy nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń do poziomu 315 A gG (zabezpieczeń nadprądowych poprzedzających od strony zasilania).

10W wielu zastosowaniach są one wręcz „bezbezpiecznikowe", co często w modernizowanych instalacjach przemysłowych może uwalniać od konieczności szukania dodatkowego miejsca na zabezpieczenia. To, co zupełnie nowe, to nowy odgromnik o konstrukcji iskiernikowej, posiadający w swym wnętrzu bezpiecznik, co oznacza brak konieczności dobezpieczania obwodu odgromnika przy największych nawet prądach w rozdzielnicach. Jest to modułowa hybryda (fot. 3).

Jest to bardzo istotne przy obliczaniu kosztów łącznych zastosowanej ochrony, gdzie na całkowity koszt ochrony jednej fazy składa się koszt ogranicznika, dodatkowych połączeń i zabezpieczenia, jeśli producent tego wymaga z powodu np. zastosowanej technologii.
Jakość i trwałość jest potwierdzona możliwością bezpłatnej i bezwarunkowej wymiany uszkodzonej wkładki należącej do rodziny ograniczników SEC, jeśli zakup całego aparatu nastąpił w ostatnich pięciu latach. Nowa rodzina SEC posiada „topograficznie" identyczny układ zacisków jak jej poprzednicy z rodziny CP. A ponieważ sukcesywnie do końca roku 2017 należy wymienić poprzednie rozwiązania na nowe, proces ten nie powinien nastręczyć kłopotów.

 

(...)

Mieczysław Ludwików

Pełna wersja artykułu w EI 3/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem