Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Nowa uniwersalna ochrona przepięciowa OBO Bettermann

9Nowe ograniczniki przepięć OBO Bettermann są przeznaczone do ochrony odbiorników w sieciach typu TNS, TNC-S, TT. To koniec problemów dla elektroinstalatorów z niewłaściwym doborem ograniczników w instalacjach tego typu.

Czym charakteryzują się nowe ograniczniki przepięć?
Nowa generacja ograniczników przepięć to urządzenia przeznaczone do ochrony najczęściej spotykanych na rynku instalacji elektrycznych.

10Są to instalacje w domach jedno- i wielorodzinnych, budynkach użyteczności publicznej a także instalacje przemysłowe. Nowa seria ograniczników V50 to ograniczniki Typu 1+2 (według dawnych oznaczeń: klasa B+C), które są pierwszym stopniem ochrony od wyładowań piorunowych w budynkach i które mają III i IV klasę ochrony odgromowej. Natomiast nowa seria V20 to Typ 2 (według dawnych oznaczeń: klasa C), która stanowi podstawę ochrony przeciwprzepięciowej i każda instalacja elektryczna musi być w nią wyposażona.

Tego typu urządzenia OBO Bettermann ma w swojej ofercie od wielu lat, nowa seria natomiast wyróżnia się na tle naszej oferty i na tle oferty konkurencji.

Co wyróżnia nowe ograniczniki przepięć?
Wieloletnia działalność na rynku ochrony przeciwprzepięciowej pozwoliła zdobyć firmie OBO oraz jej pracownikom szeroką wiedzę na temat potrzeb klientów. Do tych potrzeb staraliśmy się maksymalnie dostosować, wprowadzając do oferty właśnie te nowe urządzenia. Dowodem na to jest nowa konstrukcja mechaniczna podstaw ograniczników, wymiennych wkładek – czyli serca ogranicznika (tam znajduje się urządzenie zabezpieczające), a także sposobu połączenia obu tych elementów.

Dobrze znane od wielu lat wykonanie ograniczników przepięć oraz jego popularność powodowała również to, że marka OBO cierpiała z powodu inspirowania się jej rozwiązaniami przez firmy konkurencyjne na całym świecie. Całkowicie nowy wygląd i nowe opatentowane oznaczenie ochrony przeciwprzepięciowej na obudowach ograniczników ma zapewnić zabezpieczenie przed podobnymi praktykami w przyszłości. To nowe oznaczenie stanie się jednocześnie jednoznacznym odróżnieniem w szafach elektrycznych aparatów przeciwprzepięciowych.

Kolejną ważną cechą, a naszym zdaniem wręcz najważniejszą, jest tworzywo bezhalogenowe, z którego zbudowane są elementy plastikowe obudów ograniczników przepięć. Dla wielu świadomych klientów jest to bardzo istotna kwestia, gdyż ma to ogromne znaczenie w sytuacjach kryzysowych – w czasie pożaru. Wymaga się, aby z tworzyw bezhalogenowych były wykonane np. kanały do prowadzenia przewodów, zapomina się natomiast o całej masie innych podzespołów, które wykonane są z plastiku − w tym aparatura elektryczna. Chcemy uświadomić nowym rozwiązaniem, jak szkodliwy może być dla ludzkiego zdrowia i życia spalany plastik zawierający halogeny, który wydziela trujące gazy.

Ocenia się, że ok. 95% ofiar pożarów umiera nie w następstwie bezpośredniego oddziaływania ognia, lecz przez zatrucie trującym dymem. Dym ten jest też dodatkowym czynnikiem, który może trwale uszkodzić strukturę budynku. Stosowanie materiałów bezhalogenowych pozwala do minimum zredukować szkody zarówno materiałowe jak i osobowe.

Nowe ograniczniki przepięć są − dzięki zastosowaniu kodu QR na obudowie − również swoistym rodzajem wejścia w erę cyfrową. W każdej chwili po wyjęciu ogranicznika z pudełka możemy taki kod zeskanować i zapoznać się ze szczegółową instrukcją obsługi. Zgubiona instrukcja w wersji papierowej nie będzie problemem. Każdy elektroinstalator posiadający smartfon może w dowolnym momencie, dzięki temu rozwiązaniu poznać wszystkie parametry oraz instrukcję instalacji ogranicznika.

(...)

Michał Kubiak

Pełna wersja artykułu w EI 1/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem