Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Ochrona przepięciowa w budynkach

11W numerze 4/2016 czasopisma „Elektroinstalator" zamieściliśmy artykuł o zewnętrznej ochronie odgromowej budynków. Ochrona zewnętrzna stosowana jest w obiektach, które jej wymagają zgodnie z zaleceniami normy. Natomiast wszystkie budynki powinny mieć również ochronę wewnętrzną. Jej zadaniem jest ograniczenie do niezbędnego minimum skutków przepięć pochodzenia burzowego oraz przepięć łączeniowych pochodzących z sieci zasilającej budynek. Ochrona przepięciowa zgodnie z przepisami powinna być zastosowana w każdym budynku, w którym występują instalacje i urządzenia elektryczne, a przede wszystkim elektroniczne.

Przepisy
Rozporządzenie [1] w § 180 zawiera zapis zgodnie z którym instalacja i urządzenia elektryczne powinny zapewniać ochronę przed przepięciami łączeniowymi i atmosferycznymi. Również w § 183 ustęp 1 pkt. 10 zapisano, że w instalacjach elektrycznych należy stosować urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej.

Natomiast treść ustępu 3 w § 184 nakazuje wykonywać instalację piorunochronną zgodnie z Polską Normą dotyczącą ochrony odgromowej obiektów budowlanych. Z treści powyższych zapisów wynika konieczność stosowania wewnętrznej ochrony przeciwprzepięciowej niezależnie od ochrony zewnętrznej. Dotyczy to wszystkich nowo budowanych i modernizowanych budynków.

Normy
W części 1 normy [2] zawarto zalecenia do-tyczące ochrony urządzeń wewnętrznych. Zgodnie z ich treścią ochrona wewnętrzna przed LEMP (ang. lightning electromagnetic impulse), czyli piorunowym impulsem elektromagnetycznym powinna ograniczać przepięcia wywoływane wyładowaniami piorunowymi bezpośrednio w obiekt, w pobliżu obiektu oraz przepięcia udarowe przenoszone przez przyłączone do obiektu linie. Część czwarta normy [5] zawiera natomiast szczegółowe wytyczne doboru środków ochrony przed LEMP. W normie tej zamieszczono m.in. zalecenia dotyczące minimalnych przekrojów elementów łączących stosowanych w połączeniach wyrównawczych i uziemiających (tablica). Ta sama czwarta część normy [5] zawiera wytyczne dotyczące badania sprawdzającego zastosowanej ochrony. Badania takie obejmują oględziny oraz sprawdzenie zgodności z dokumentacją projektową oraz pomiary ciągłości galwanicznej połączeń uziemiających i wyrównawczych. Podobne zalecenia zwiera norma wydana po polsku w latach 2001-3 [6,7 i 8]. Norma ta była opracowana w oryginale w końcu ubiegłego wieku. Jest to więc dokument sporo starszy od normy z roku 2011.

10

Rozwiązania techniczne
Oprócz nakazów formalnych za stosowaniem ochrony wewnętrznej przemawia zdrowy rozsądek. W budynkach pojawia się coraz więcej drogich i bardzo czułych na przepięcia urządzeń. Przy czym groźne dla takich sprzętów są zarówno przepięcia wywołane uderzeniem pioruna jak i przepięcia spowodowane czynnościami łączeniowymi w sieciach zasilających. Oprócz zagrożeń związanych z bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek groźne są również uderzenia w linie i rurociągi do niego wchodzące oraz także wyładowania w ziemię lub inne obiekty, znajdujące się nawet w większej odległości od budynku. Wewnętrzna ochrona przed przepięciami powinna być kompleksowa i obejmować:

  • wykonanie połączeń wyrównawczych,
  • zainstalowanie ograniczników przepięć.

Wykonanie połączeń wyrównawczych polega na zainstalowaniu głównej szyny ekwipotencjalnej oraz połączenie z nią uziemionego punktu neutralnego rozdzielnicy elektrycznej, metalowych powłok kabli, metalowych rur wchodzących do budynku, dodatkowych połączeń wyrównawczych (m.in. w łazienkach, hydroforniach, węzłach c.o.), a także uziomu instalacji odgromowej (jeżeli występuje ochrona zewnętrzna). Do ochrony przeciwprzepięciowej stosowane są trzy typy ograniczników podzielone na klasy. Typ 1 zaliczany jest do klasy B, typ 2 do klasy C oraz typ 3 do klasy D. Stosowane jest także oznaczenie cyframi rzymskimi I, II i III. Ograniczniki mają za zadanie bezpieczne przyjęcie fali przepięciowej i odprowadzenie prądu przepięciowego do uziomu, a nie do instalacji. Ograniczniki przepięć typu 1 stanowią pierwszy stopień ochrony w obiekcie.

 

(...)


mgr inż. Janusz Strzyżewski


Pełna wersja artykułu w EI 5/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem