Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Ochrona odgromowa i przepięciowa w budynkach mieszkalnych (1)

Klimat w Polsce zmienia się. Coraz częściej pojawiają się anomalie pogodowe i związane z nimi gwałtowne burze. Zagrożenie stanowi bezpośrednie uderzenie pioruna w budynek lub w związane z nim przyłącza. Niebezpieczne są również przepięcia powodowane uderzeniami pioruna w jego pobliżu.

Na zagrożenia te są narażone głównie obiekty w luźnej zabudowie oraz usytuowane na wzniesieniach. Niezależnie od przepięć pochodzenia atmosferycznego występują również przepięcia łączeniowe w sieci zasilającej budynek. Instalacje ochrony zewnętrznej i wewnętrznej mają za zadanie ograniczanie skutków zarówno uderzeń pioruna jak skutków przepięć bez względu na ich pochodzenie. Stopień zagrożenia zależy ponadto od położenia geograficznego obiektu. Analiza tego zagrożenia oraz ocena ewentualnych strat mogących powstać w wyniku uderzenia pioruna stanowią podstawę podjęcia decyzji w sprawie o zastosowanie ochrony zewnętrznej i jej klasy. Należy przy tym pamiętać, że nawet najdroższa ochrona klasy I daje tylko (lub aż) 99% skuteczności (patrz tablica 4). Natomiast oprócz ochrony zewnętrznej w postaci instalacji piorunochronnej w każdym przypadku powinna być stosowana wewnętrzna ochrona przeciwprzepięciowa. Jej stosowanie nakazują przepisy oraz zdrowy rozsądek. W mieszkaniach mamy coraz więcej kosztownego, czułego na przepięcia sprzętu zawierającego elementy elektryczne i elektroniczne.

Zestawienie postanowień dotyczących ochrony odgromowej

Co mówi prawo
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity − Dz.U. z 29 listopada 2013 r., poz. 1409 − aktualizowany na bieżąco tekst ustawy dostępny jest na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl) w art. 5 ust. 1 nakazuje projektować i budować obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając m.in. bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe oraz bezpieczeństwo użytkowania. Takie same zalecenia zwiera przygotowywany aktualnie w Sejmie Kodeks budowlany.

Aktem wykonawczym do ustawy Prawo budowlane jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 z 2002 r., poz. 690 z późn. zm. − aktualizowany na bieżąco tekst rozporządzenia jest dostępny na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego www.gunb.gov.pl). W dokumencie tym zawarto postanowienia zestawione w tablicy 1.

Integralną część powyższego rozporządzenia stanowi załącznik nr 1 zawierający wykaz norm przywołanych do poszczególnych paragrafów.

Normy dotyczące ochrony odgromowej zamieszczone w załączniku do rozporządzenia
We wspomnianym załączniku nr 1 (wg stanu na czerwiec 2015 r.) dwie normy dotyczą bezpośrednio ochrony odgromowej:

  • czteroczęściowa norma PN -EN 62305-1-4 Ochrona odgromowa
  • PN-IEC 60364-4-443:1999 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych − Ochrona dla zapewnienia bezpieczeństwa − Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi lub łączeniowymi.

Poszczególne części pierwszej normy dotyczą następujących zagadnień:

  • PN-EN 62305-1:2008 Ochrona odgromowa − Część 1: Zasady ogólne zawiera ogólne wymagania, jakie należy spełnić w celu ochrony obiektu budowlanego przed udarem piorunowym. Ochrona ta winna obejmować także instalacje i wyposażenie oraz osoby przebywające w obiekcie lub obiekt obsługujące. Norma nie obejmuje systemów kolejowych, pojazdów, statków i innych urządzeń specjalistycznych.

 

(...)

 

mgr inż. Janusz Strzyżewski

Pełna wersja artykułu w EI 5/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem