Od redakcji 3/2019

Szanowni Państwo,

Ei3 wwwPrzepięcia przejściowe to krótkotrwałe wzrosty napięcia trwające kilka mikrosekund, których wartość może wielokrotnie przewyższać napięcie znamionowe sieci. Największe przepięcia w sieci zasilającej niskiego napięcia powstają wskutek wyładowań atmosferycznych. Przepięcia o najwyższej energii powstają w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w zewnętrzną instalację odgromową lub niskonapięciową linię napowietrzną.

Więcej…

Ogranicznik przepięć typu 1+2 do ochrony instalacji fotowoltaicznych

Ogranicznik przepięć DS60VGPV typu 1+2 firmy CITELInstalacja fotowoltaiczna ze względu na swoją budowę i usytuowanie jest poważnie narażona na przepięcia powstałe w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna, jak też na uszkodzenia w wyniku indukowanych przepięć spowodowanych przez pobliskie wyładowania atmosferyczne. W celu ochrony drogich urządzeń, przede wszystkim falowników DC/AC i paneli fotowoltaicznych, stosuje się w zakresie ochrony przed przepięciami specjalne ograniczniki przepięć PV na prąd stały.

Pojedyncze panele fotowoltaiczne wytwarzają niewielki prąd o stosunkowo małym napięciu rzędu 30-40 V DC. Dopiero łącząc je szeregowo podnosimy napięcie do wartości kilkuset, a czasem nawet ponad 1000 V DC. Do ochrony tych instalacji prądu stałego stosuje się specjalne ograniczniki przepięć, zwykle są one dostosowane do napięcia od 500 do 1500 V DC.

W zależności od konstrukcji i usytuowania instalacji fotowoltaicznej, długości przewodów, ich ułożenia oraz obecności instalacji odgromowej dokonuje się obliczeń i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy należy zastosować ograniczniki przepięć typu 1+2 (czyli dawniejsze B+C), czy też wystarczy tylko typ 2 (dawniej C). Ważnym tematem jest kwestia usytuowania ogranicznika przepięć - powinien on znajdować się w pobliżu chronionego obiektu. Jeżeli długość przewodu pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a falownikiem DC/AC nie przekracza 10 m, to wystarczy zainstalować 1 ogranicznik w danym łańcuchu, jeżeli natomiast długość kabla jest większa niż 10 m, to przy panelach w łańcuchu instalujemy jeden ogranicznik typu 1+2 lub 2 w zależności od wyliczeń oraz drugi ogranicznik typu 2 w pobliżu falownika.

Jeżeli przy projektowaniu nie udało się zachować właściwych odstępów pomiędzy instalacją odgromową a instalacją fotowoltaiczną (zwykle powyżej 0,5 m, co wynika z wyliczeń) lub np. instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana na dachu pokrytym metalową dachówką, to wówczas należy koniecznie zastosować ograniczniki typu 1+2, czyli np. DS60VGPV firmy CITEL. W przypadku braku instalacji odgromowej normy dopuszczają stosowanie jako minimum ograniczników typu 2, ale w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna nie ochronią one instalacji fotowoltaicznej przed uszkodzeniami, dlatego w tej sytuacji zalecane jest stosowanie ograniczników typu 1+2.

 

(...)

 

Zbigniew Błażejewski

Pełna wersja artykułu w EI 3/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem