Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Elektrośmieci w kontekście obowiązujących przepisów

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to produkt stanowiący odpady w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, łącznie ze wszystkimi częściami składowymi, podzespołami i materiałami eksploatacyjnymi stanowiącymi część sprzętu w momencie pozbywania się go.

Elektrośmieci to wszystkie zepsute, nieużywane lub niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie – np. zepsute komputery, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki, a także zużyte świetlówki. Klasyfikowane są one, jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają trujące substancje. Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane procesom odzysku, recyklingu oraz unieszkodliwienia trujących substancji.

Uzyskane w ten sposób produkty przekazywane są do zakładów przetwarzania, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do produkcji nowych przedmiotów, np. nowych urządzeń RTV i AGD. Sprzęt to urządzenie, którego prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, oraz urządzenie mogące służyć do wytwarzania, przesyłu lub pomiaru prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych, które są zaprojektowane do użytku przy napięciu elektrycznym nieprzekraczającym 1000 V dla prądu przemiennego oraz 1500 V dla prądu stałego.

Przesłanką, która wyznacza zakres definicji sprzętu, jest więc pojęcie urządzenia. Z określenia tego należy wyciągnąć wniosek, iż za sprzęt można uznać tylko urządzenie stanowiące pewną całość, tzn. produkt finalny. Powszechnie przyjęty jest pogląd, iż produkt finalny to urządzenie, które ma bezpośrednią funkcję, posiada własną obudowę oraz (w stosownych przypadkach) gniazda i połączenia przeznaczone do użytkowania końcowego. Z kolei bezpośrednią funkcję definiuje się jako funkcję produktu finalnego, umożliwiającą jego planowe wykorzystanie, zgodnie z instrukcją obsługi załączoną rzez producenta dla końcowego użytkownika.

Urządzenia, które zaliczyć można po naturalnym zużyciu lub uszkodzeniu do elektrośmieci to:
1. Urządzenia AGD:
− urządzenia chłodnicze;
− lodówki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań;
− zmywarki, elektryczne kuchenki, piekarniki, elektryczne urządzenia grzewcze;
− urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne;
− odkurzacze, maszyny do szycia, maszyny dziewiarskie;
− żelazka, tostery, frytkownice, rozdrabniacze, miksery;
− młynki do kawy, noże elektryczne, urządzenia do pielęgnacji ciała, np. suszarki, depilatory, golarki.
2. Sprzęt oświetleniowy:
− oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, z wyjątkiem opraw oświetleniowych stosowanych w gospodarstwach domowych;
− liniowe lampy fluorescencyjne, kompaktowe lampy fluorescencyjne;
− wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe oraz lampy metalohalogenkowe;
− niskoprężne lampy sodowe, pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli światła.
3. Przyrządy:
− czujniki dymu, regulatory ciepła, termostaty;
− urządzenia pomiarowe;
− przyrządy nadzoru i kontroli używane w obiektach i instalacjach przemysłowych.
4. Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny:
− komputery, drukarki, laptopy, notepady, kopiarki, kalkulatory, terminale, faksy, telefony, komórki.
5. Sprzęt audiowizualny:
− radioodbiorniki, telewizory, dyktafony, magnetofony, kamery i odtwarzacze video, dvd, sprzęty hi-fi, wzmacniacze dźwięku, instrumenty muzyczne.
6. Narzędzia elektryczne i elektroniczne:
− wiertarki, piły, maszyny do szycia;
− urządzenia do skręcania, mielenia, piaskowania, przemiału, piłowania, cięcia, nawiercania, robienia otworów, nabijania, składania, gięcia lub podobnych metod przetwarzania drewna, metalu;
− narzędzia do nitowania, przybijania, przyśrubowania lub usuwania nitów, gwoździ, śrub bądź podobnych zastosowań;
− narzędzia do spawania, lutowania lub podobnych zastosowań;
− urządzenia do rozpylania, rozprowadzania, rozpraszania lub innego typu nanoszenia cieczy lub substancji gazowych innymi metodami;
− narzędzia do koszenia trawy lub innych prac ogrodniczych.

Uwaga
Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika, grozi za to kara grzywny. Nie należy ich przetrzymywać w domu czy w piwnicy, a oddać do punktu zbierania elektrośmieci lub, gdy są to urządzenia wielkogabarytowe, zadzwonić po bezpłatny odbiór elektrośmieci bezpośrednio z domu. O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego pojemnika/kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

(...)

Przemysław Gogojewicz

Pełna wersja artykułu w EI 6/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem