Od redakcji 3/2019

Szanowni Państwo,

Ei3 wwwPrzepięcia przejściowe to krótkotrwałe wzrosty napięcia trwające kilka mikrosekund, których wartość może wielokrotnie przewyższać napięcie znamionowe sieci. Największe przepięcia w sieci zasilającej niskiego napięcia powstają wskutek wyładowań atmosferycznych. Przepięcia o najwyższej energii powstają w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w zewnętrzną instalację odgromową lub niskonapięciową linię napowietrzną.

Więcej…

Ciekawe produkty w ofercie KLAUKE POLSKA

28W artykule przedstawiono informację o miedzianych końcówkach kablowych przeznaczonych do montażu na przewodach i kablach w aparatach elektrycznych i do przewodów o żyłach elastycznych (tzw. linek), a także o końcówkach do kabli o zmienionej konstrukcji żył i o narzędziach do ich zaciskania. Dystrybutorem wymienionych produktów jest spółka KLAUKE POLSKA.

Końcówki kablowe Cu do aparatów elektrycznych
Seria końcówek „SG" przeznaczona jest do stosowania w instalacjach, w których występują aparaty elektryczne. Największym problemem stojącym przed instalatorem jest wąskie miejsce mocowania płetwy przyłączeniowej.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wówczas zeszlifowanie „nadmiaru" końcówki. Wiąże się to jednak ze zmianą charakterystyki – zarówno jeśli chodzi o parametry elektryczne, jak i termiczne – nie wspominając o stracie czasu, który musi być poświęcony na przygotowanie nietypowego rozwiązania. Firma KLAUKE ma w swojej ofercie serię końcówek „SG" specjalnie przystosowanych konstrukcyjnie do zastosowań w przyłączach aparatów elektrycznych.

29Węższa płetwa przyłączeniowa jest zdecydowanie wyższa niż w typowych końcówkach, a to dzięki temu, że ilość miedzi jest taka sama jak w porównywalnej końcówce standardowej. Efektem jest niezmieniona charakterystyka elektryczna i termiczna. Instalacja staje się tym samym bezpieczniejsza, a jej wykonanie zgodne ze sztuką montażową.

Końcówki „SG" występują w wariantach od 35 do 300 mm² i o różnej wielkości otworami montażowymi (M6-
M16). Najpopularniejsze typy są dostępne w magazynie spółki w Markach. Cechy charakterystyczne:

 • do żył okrągłych wielodrutowych (kl. 2 wg VDE),
 • do przeformowanych „na okrągło" żył wielodrutowych kabli sektorowych,
 • matryce identyczne z matrycami do zaciskania końcówek i złączek Cu standard (KLAUKE „R"),
 • Cu wg normy EN 13600,
 • powierzchnia cynowana,
 • na żądanie dostępne wersje z wziernikiem – dodatkowy symbol „MS" na końcu indeksu,
 • certyfikaty: IEC, UL, DNV, German Lloyd.

30Końcówki kablowe Cu do „linek"
Głównym problemem, przed jakim stają instalatorzy przy montowaniu końcówek kablowych na żyłach elastycznych/linkach (kl. 5 i 6 wg VDE) jest kłopotliwe wprowadzenie odizolowanej żyły do rurki zaciskowej. Powodem tego jest swego rodzaju „napuchnięcie" żyły spowodowane rozprężeniem drucików po usunięciu izolacji.

KLAUKE oferuje serię „F". Są to końcówki o zmienionym kształcie wejścia do rurki zaciskowej. Jego charakterystyczne „tulipanowe" wejście w doskonały sposób ułatwia wprowadzenie „linki".

Końcówki „F" oferowane są w wersjach prostej oraz kątowej 45 i 90°. Wersja prosta występuje w zakresie przekrojów od 10 do 300 mm², zaś kątowa od 10 do 240 mm². Otwory montażowe (w zależności od typu) − od M5 do M16. Uwaga! Seria „F" wymaga matryc przeznaczonych specjalnie dla niej. Wyrób jest produktem magazynowym. Cechy charakterystyczne:

 • do żył elastycznych typu „linka" (kl. 5 i 6 wg VDE),
 • matryce do serii „F" (KLAUKE „F"),
 • zalecane zaprasowanie „półksiężyc" lub kłowe,
 • zalecane narzędzie KLAUKE EKM60ID-L,
 • Cu wg normy EN 13600,
 • powierzchnia cynowana,
 • na żądanie dostępne wersje z wziernikiem – dodatkowy symbol „MS" na końcu indeksu.

 

(...)


Marek Barański
KLAUKE POLSKA Sp. z o.o.

Pełna wersja artykułu w EI 2/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem