Od redakcji 3/2019

Szanowni Państwo,

Ei3 wwwPrzepięcia przejściowe to krótkotrwałe wzrosty napięcia trwające kilka mikrosekund, których wartość może wielokrotnie przewyższać napięcie znamionowe sieci. Największe przepięcia w sieci zasilającej niskiego napięcia powstają wskutek wyładowań atmosferycznych. Przepięcia o najwyższej energii powstają w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w zewnętrzną instalację odgromową lub niskonapięciową linię napowietrzną.

Więcej…

Mobilny automat do odizolowywania i zaciskania tulejek

2014-03-51-1Obok standardowych zaciskarek oraz narzędzi do zaciskania tulejek zasilanych z sieci, PHOENIX CONTACT oferuje nowy mobilny automat do odizolowywania i zaciskania końcówek rurkowych, który zapewnia szybsze i efektywniejsze okablowanie. Crimphandy to pierwsze mobilne urządzenie do przygotowywania przewodów z końcówkami rurkowymi bezpośrednio w szafie sterowniczej.

 

Połączenie zaciskane to zespolenie dwóch elementów, których nie da się z powrotem rozłączyć, tworzące dzięki temu niezawodne i długotrwałe połączenie elektryczne i mechaniczne. Połączenie między dwoma elementami jest ściśle określone i może być sprawdzane zgodnie z normami, np. EN 60352-2. Tabele wartości w normie określają siły wyciągania, jakie należy stosować podczas testowania przewodów z zaciśniętą końcówką. Do badań zaciśniętych końcówek rurkowych zastosowanie ma norma EN 60999-1.

 

Użytkownicy potrzebują niezawodnych narzędzi

Bezpieczeństwo i niezawodność połączenia zależy w dużym stopniu od wyboru narzędzia oraz od tego, czy zaciskanie końcówki odbywa się ręcznie czy mechanicznie. Firma PHOENIX CONTACT oferuje rozwiązania dla obu przypadków, które gwarantują niezawodność połączeń.

Tworzenie w sposób szybki, w ograniczonej przestrzeni małych i średnich szaf sterowniczych, niezawodnego okablowania może być wyzwaniem. W tym względzie użytkownicy potrzebują odpowiednich produktów i optymalizacji procesu wykonania instalacji na miejscu. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, jak wiele mogą zyskać, zmieniając narzędzia ręczne na automatyczne.

 

2014-03-52-1

Rys. 1. Elastyczne i mobilne stosowanie: wymienny wydajny akumulator zapewnia zasilanie nawet przez kilka dni, w zależności od liczby zaciśnięć

 

Ręczne narzędzia do zaciskania zapewniają mobilność

Procedura zakładania końcówki rurkowej na przewód zaczyna się od usunięcia izolacji za pomocą narzędzi do ściągania. Rezultat wymaga już pierwszej kontroli wzrokowej. Czy izolacja została ściągnięta prawidłowo? Czy druciki przewodu nie zostały uszkodzone albo obcięte? Czy warstwa izolacji została równo obcięta i prawidłowo usunięta? Czy na izolacji nie są widoczne „ślady poszczerbienia”? Następnie zakłada się końcówkę rurkową na przewód, uważając, aby żaden drut nie został pominięty. Potem przewód zwykle lekko się skręca, tak aby nie odstawał żaden drut. Najlepiej jeśli to skręcenie nie byłoby potrzebne, ponieważ sam przewód powinien być już skręcony pod izolacją. Dodatkowe skręcenie w niewłaściwym kierunku może dać odwrotny efekt – spowodować rozluźnienie wszystkich drutów przewodu. Z drugiej strony dodatkowe skręcenie w tym kierunku może zwiększyć średnicę przewodu i tulejka nie będzie do niego pasować. Jeśli dodatkowe skręcenie jest konieczne, nie należy go nigdy robić w przeciwnym kierunku do oryginalnego skręcenia przewodu. W każdym razie średnica skręconego przewodu musi być mniejsza niż średnica zewnętrzna izolacji. Następnie na przewód zakłada się końcówkę rurkową, którą trzeba zacisnąć. Do tego potrzebne jest narzędzie, które dokładnie pasuje do przekroju przewodu. Niektóre szczypce do zaciskania mają automatycznie nastawiającą się matrycę, a inne są wyposażone w matrycę z wieloma gniazdami zacisków, umożliwiającą dopasowanie do przekroju przewodu.

Doświadczonemu użytkownikowi ściągnięcie izolacji i zaciśnięcie końcówki zajmuje około 10 sekund. Przy dużej liczbie tulejek do zaciśnięcia, może to oznaczać znaczną liczbę błędów. Ręczne narzędzia do zaciskania mają niewątpliwie swoje zalety – elastyczność stosowania i mobilność. Niemniej jednak ze względu na zużycie czasu i możliwość popełnienia błędu ich stosowanie jest mniej efektywne w przypadku prac wymagających dużej odpowiedzialności.

 

(...)

 

Dariusz Chiliński
PHOENIX CONTACT Sp. z o.o.

 

Pełna wersja artykułu w EI 03/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem