Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

Przemienniki częstotliwości Astraada Drive GD100/300

ASTOR wzbogacił swoją ofertę w zakresie napędów elektrycznych o nowe serie przemienników częstotliwości – Astraada Drive GD100 oraz GD300. Astraada Drive GD300 to zaawansowana technicznie seria falowników działających z bezczujnikowym sterowaniem wektorowym, które umożliwiają sterowanie silnikami asynchronicznymi oraz synchronicznymi o mocy w zakresie 1,5-500 kW.

 

45

 

Możliwości komunikacyjne
Rodzina GD300 przeznaczona jest do aplikacji napędowych wymagających otwartości na różne standardy komunikacyjne. Oprócz możliwości komunikacji w protokole Modbus RTU, pozwala na dołączenie dodatkowego portu sieci Profibus DP lub powszechnej już w przemyśle sieci Ethernet.

 

Duża liczba obsługiwanych sygnałów wejściowych oraz wyjściowych zwiększa możliwości sterowania oraz monitorowania pracy układu napędowego z wykorzystaniem samego falownika.

Interesującą z punktu widzenia użytkowego funkcją jest możliwość wyświetlania zużytej podczas pracy falownika całkowitej energii. Ogranicza to koszty związane z instalacją zewnętrznych urządzeń pomiarowych i zapewnia szybki dostęp do danych.

Z kolei rodzina ekonomicznych przemienników częstotliwości Astraada Drive GD100 stanowi rozszerzenie oferty w zakresie falowników niewielkiej mocy (0,75-15 kW) z bezczujnikowym sterowaniem wektorowym. Została ona opracowana na bazie platformy sprzętowej wykorzystanej w serii GD300 z myślą o mniej wymagających zastosowaniach i stanowi interesujące rozwiązanie niedrogiego falownika o sporych możliwościach.

 

Prostota konfiguracji
Seria GD100 ma w standardzie intuicyjny panel sterowania LED, wyposażony w cyfrowy potencjometr, umożliwiający konfigurację falownika, odczyt parametrów pracy i jednostek procesowych. Zapewnia on diagnostykę oraz zmianę bieżących nastaw. Panel może być w dowolnym momencie odłączony i przeniesiony w dogodne dla operatora miejsce.

Wbudowany port RS-485 z obsługą protokołu Modbus RTU pozwala na pełną parametryzację, sterowanie i monitorowanie urządzenia poprzez magistralę komunikacyjną z poziomu oprogramowania SCADA, panelu operatorskiego czy sterownika PLC.

 

...pełna wersja artykułu w EI 10/2012

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem