Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Cęgowy miernik mocy HIOKI CM3286

6Przenośnym multimetrem cęgowym CM3286 produkowanym przez japońską firmę HIOKI można szybko sprawdzić prąd, napięcie, moc i współczynnik mocy, a także energię i kolejność faz.

CM3286 wyróżnia się szerokim zakresem pomiaru prądu od 60 mA do 600 A i mocy czynnej od 5 W do 360 kW. Użytkownik może zweryfikować jednocześnie wszystkie potrzebne dane na wielofunkcyjnym ekranie i przesłać je automatycznie do smartfonu lub komputera, korzystając z funkcji Bluetooth.

Przyrząd jest produkowany w dwóch wersjach. Podstawową z nich oznaczono CM3286 (fot.), a z funkcją Bluetooth – CM3286-01. Dystrybucję obu wersji miernika prowadzi firma LABIMED ELECTRONICS.

Układy sieci
Zależnie od wyboru użytkownika CM3286 może dokonywać pomiarów w układach sieci: jednofazowym-dwuprzewodowym, jednofazowym-trójprzewodowym, trójfazowym-trójprzewodowym i trójfazowym-czteroprzewodowym. Pomiar w układzie trójfazowym jest możliwy zarówno przy obciążeniu symetrycznym jak i niesymetrycznym. Pomiar w układzie trójfazowym-trójprzewodowym z obciążeniem niesymetrycznym wymaga od użytkownika dwukrotnego pomiaru „jednofazowego", a w układzie trójfazowym-czteroprzewodowym – pomiaru trzykrotnego.

Cęgi pomiarowe
CM3286 ma lekko wydłużone cęgi, którymi może objąć przewód z mierzonym prądem o średnicy nie większej niż 46 mm. Zakładając na cęgi opcjonalny przekładnik cęgowy 9290-10, można mierzyć prąd w przewodach o średnicy nie większej niż 55 mm i szynach o przekroju 80x20 mm. Stosując wymieniony przekładnik, można też mierzyć prąd w szerszym zakresie, do 1000  A lub nawet do 1500 A, choć przez 5 minut. Używając przekładnika 3290-10 trzeba ustawić w mierniku (w opcjach ustawianych przy włączaniu przyrządu) wartość jego przekładni.

Sprawdzanie fluktuacji mierzonego prądu
Do oceny fluktuacji mierzonego prądu i napięcia służy zestaw funkcji zapamiętywania i wskazywania wartości maksymalnej (MAX), minimalnej (MIN), średniej (AVG) oraz bezwzględnej wartości szczytowej (|PEAK|).

Wyświetlanie
Wielofunkcyjny wyświetlacz miernika CM3286 wyróżnia się szerokim kątem obserwacji, a białe podświetlenie umożliwia pomiar przy niewystarczającym oświetleniu zewnętrznym. Cęgowy multimetr mocy HIOKI CM3286 Na wyświetlaczu tym są wskazywane nie tylko cyfrowe wyniki pomiarów, lecz również wskaźniki (symbole) ułatwiające prawidłowe dołączenie przyrządu. Wyświetlacz ma cztery pola cyfrowe. Wskazania tych pól są odświeżane co pół sekundy.

Przy włączonym ekranie mocy na wyświetlaczu głównym jest wyświetlana wartość mocy czynnej, a na wyświetlaczach pomocniczych jednocześnie wartości współczynnika mocy, prądu i napięcia. Nieco inną postać ma ekran pomiarowy prądu, który używa trzech pól cyfrowych. Na wyświetlaczu głównym wskazuje wartość prądu przemiennego, a na dwóch wyświetlaczach pomocniczych częstotliwość zmierzonego prądu i jego wartość szczytową. Przy pomiarze energii czynnej w układzie jednofazowym jest wyświetlany ekran pomiaru z całkowaniem. Ekran ten korzysta również z trzech pól cyfrowych. Na wyświetlaczu głównym wskazuje energię w kWh, a na wyświetlaczach pomocniczych moc (w kW) i czas. Gdy miernika CM3286 używa się jako wskaźnika kolejności faz, to na ekranie obok wskazania kolejności faz (np. 123), pojawiają się w odpowiednich miejscach nazwy dołączeń linii pomiarowych (L1, L2, L3).

Przy pomiarach w trójfazowych układach sieci jest dostępny automatycznie prosty przewodnik ekranowy. Zanim na wyświetlaczu miernika pojawi się ekran pomiarowy prądu, to jest wyświetlany ekran z symbolami linii (L1, L3, L3) wskazujący użytkownikowi, na którą linię ma założyć cęgi, a na które chwytaki przewodów pomiarowych napięcia (czarny, czerwony).

(...)
mgr inż. Leszek Halicki,
LABIMED ELECTRONICS

Pełna wersja artykułu w EI 4/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem