Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

Więcej…

Pomiary jakości energii elektrycznej

11Porównując współczesne procesy technologiczne do tych, chociażby z lat 80. XX wieku można powiedzieć, że są one dalece bardziej zaawansowane, szybsze i tańsze. Są jednocześnie zdecydowanie bardziej wrażliwe na złej jakości energię elektryczną.

Coraz częściej spotyka się sytuacje, gdy nowoczesne urządzenia czy maszyny w jednym systemie zasilania funkcjonują bezproblemowo a w innym działają nieprawidłowo, nie działają w ogóle bądź ulegają częstym awariom. Przyczyną takich sytuacji może być energia o tzw. złej jakości. Zła jakość energii elektrycznej bywa przyczyną nie tylko uszkodzenia sprzętu, ale może też spowodować przestoje oraz znaczący wzrost kosztów produkcji.

Z tego powodu monitorowanie energii jest niezwykle ważne dla uzyskania optymalnej wydajności posiadanych urządzeń. Do głównych przyczyn pogarszania się jakości energii elektrycznej zalicza się m.in.:

 • stosowanie coraz większej liczby odbiorników nieliniowych;
 • awarie odbiorników dużej mocy;
 • gwałtowne zmiany wartości pobieranego prądu.

Wszystkie te zjawiska mogą być przyczyną nagłych skoków napięcia, co w konsekwencji prowadzi do nieprawidłowej pracy urządzeń wytwarzających energię elektryczną. Każde urządzenie elektryczne zasilane energią o nieprawidłowych parametrach przestaje prawidłowo pracować, a objawy nieprawidłowości zależą od stopnia zaburzeń oraz od poziomu odbiegania od wartości przyjętych przez producenta urządzenia jako znamionowe lub dopuszczalne.

Pod pojęciem jakości energii elektrycznej (JEE) kryje się zbiór parametrów opisujących proces dostarczania energii do użytkownika w normalnych warunkach pracy. Parametry jakościowe określają niezawodność zasilania oraz charakteryzują napięcie zasilania. Pod pojęciem niezawodności zasilania ukryty jest parametr mówiący o ciągłości zasilania – czyli informacja o przerwach w zasilaniu.

Napięcie zasilania charakteryzuje się natomiast poprzez definiowanie takich jego parametrów jak:

 • wartość;
 • niesymetria;
 • kształt przebiegu;
 • częstotliwość.

Do parametrów jakościowych podlegających kontroli zalicza się:

 • częstotliwość i wartość napięcia;
 • wahania i odchylenia napięcia;
 • zapady napięcia;
 • przerwy w zasilaniu;
 • przepięcia przejściowe i dorywcze;
 • asymetria napięcia zasilającego;
 • harmoniczne i interharmoniczne dla napięcia i prądu;
 • chwilowe przepięcia o częstotliwości sieciowej pojawiające się podczas włączania i rozłączania elementów sieci przemysłowej.

Nazewnictwo oraz parametry zjawisk określających jakość energii elektrycznej definiuje Polska Norma PN-EN 50160:2010. Norma określa główne parametry napięcia w złączu elektroenergetycznym sieci rozdzielczych niskiego i średniego napięcia w normalnych warunkach pracy tych sieci. Ostatnia wersja normy rozszerza zakres napięć niskiego i średniego napięcia o sieci wysokiego napięcia do 132 kV włącznie.

Określenie parametrów jakościowych energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom podano w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci elektroenergetycznych, ruchu i eksploatacji tych sieci (Dz. U. z 2005 r. nr 2, poz. 6). Doprecyzowanie parametrów nastąpiło w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.

(...)

Robert Gabrysiak

Pełna wersja artykułu w EI 2/2017 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem