Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

Więcej…

Analizator jakości zasilania HIOKI PQ3100

18Nowy, przenośny analizator jakości zasilania PQ3100 (fot. 1) wyprodukowany przez japońską firmę HIOKI łączy funkcje pomiaru, rejestracji i analizy danych pomiarowych.

Analizator PQ3100 ma cztery kanały pomiarowe napięcia i cztery prądu. Wszystkie kanały są przystosowane do pomiaru napięć i prądów zarówno przemiennych jak i stałych. Mierzone napięcie doprowadza się bezpośrednio przewodami, a prąd za pośrednictwem czujników cęgowych. Funkcja pomiaru napięć i prądów stałych przydaje się m.in. przy monitorowaniu i analizowaniu jakości zasilania energią słoneczną i wiatrową.

Analizator spełnia wymagania normy IEC 61000-4-30 na klasę S i zapewnia jego użytkownikowi wysoki poziom bezpieczeństwa (kategorie pomiarowe: III 1000 V i IV 600 V). Przyrządem można dokonywać pomiarów w różnych układach: od jednofazowych-dwuprzewodowych do trójfazowych-czteroprzewodowych. Oferuje go firma Labimed Electronics.

Nowy analizator jest produkowany równolegle z analizatorem PW3198, wprowadzonym na rynek przyrządów pomiarowych kilka lat temu. W załączonej tablicy porównano własności obu tych przyrządów.

Parametry mierzone i rejestrowane
PQ3100 mierzy i rejestruje napięcia przemienne i stałe, prądy przemienne i stałe, moce, energie i harmoniczne. Parametry obliczane i rejestrowane wraz z pomiarem napięcia przemiennego i prądem przemiennym wyszczególniono w załączonej tablicy. Po uaktualnieniu oprogramowania firmowego przyrząd będzie też obliczał wartości wskaźników migotania światła.

Doprowadzanie sygnałów pomiarowych
Gniazda pomiarowe napięcia i prądu są umieszczone w jednym rzędzie, w górnej części obudowy analizatora (fot. 2). Do gniazd pomiarowych napięcia dołącza się przewody kompletu L1000-05 zakończone wtykami banankowymi, bezpiecznymi (z osłonką). Z kolei do gniazd pomiarowych prądu dołącza się przewody czujników cęgowych. Należy zaznaczyć, że gniazda czujników w PQ3100 są przystosowane do wtyków PL14 stosowanych wyłącznie przez HIOKI. Przewodem zakończonym takim wtykiem doprowadza się do analizatora nie tylko sygnał pomiarowy czujnika, lecz również zasilanie z przyrządu do czujnika. Własność ta przydaje się głównie, gdy zastosowany do pomiaru prądu czujnik cęgowy (na przykład elastyczny lub typu AC/DC) wymaga użycia osobnego zasilacza. Aby umożliwić używanie wraz z analizatorem PQ3100 czujników cęgowych starszych wersji, z przewodem zakończonym wtykiem BNC, firma HIOKI oferuje opcjonalną przejściówkę ze standardu BNC na PL14 o oznaczeniu L9910.

19rzewodnik pomiarowo-konfiguracyjny Quick-Set
Jest to łatwy do przyswojenia przewodnik ekranowy, który szybko prowadzi użytkownika przez kolejne kroki procedury pomiarowej, poczynając od sporządzenia potrzebnych dołączeń, przez konfigurację przyrządu i na rozpoczęciu rejestracjikończąc. Pierwszym krokiem procedury jest wybranie typu układu (na przykład 3P4W – trójfazowy-czteroprzewodowy) i połączenie okablowania pomiarowego z przyrządem, a w drugim dołączenie przewodów napięcia i przewodów czujników cęgowych do obiektu pomiarowego. W trzecim kroku przyrząd sprawdza automatycznie poprawność wykonanych dołączeń i wyświetla wynik tego sprawdzenia.

Gdy wynik oceny jest negatywny, można wyświetlić ekran pomocy ekranowej. Na przykład, jeśli wynik negatywny sprawdzenia jest spowodowany odwrotnym założeniem cęgów jednego z czujników, przyrząd poinformuje użytkownika o tym i że w takim przypadku nie będzie mógł dokładnie zmierzyć mocy i współczynnika mocy. W czwartym kroku procedury trzeba wybrać, które parametry mają być rejestrowane i odstęp czasowy rejestracji, a w ostatnim, piątym, pozostaje już tylko, naciskając odpowiedni przycisk, rozpoczęcie procesu rejestracji.

Należy jeszcze dodać, że wybór rejestrowanych parametrów ułatwia pogrupowanie ich w zestawy. Naciskając tylko jeden przycisk, można wybrać np. zdarzenia napięciowe (przyrząd wychwytuje zdarzenia związane tylko z napięciem − na przykład problemy zasilania takie jak anomalie sprzętu), pomiar prądu rozruchowego (próg pomiarowy zostaje ustawiony na 200% prądu skutecznego, a napięcie jest doprowadzane do wejścia kanału 1), rejestrację tylko danych trendów (wszystkie elementy zdarzeń zostają wyłączone) lub pomiar zgodnie z normą EN 50160 (odstęp rejestracji zostaje ustawiony automatycznie na 10 minut).

(...)

mgr inż. Leszek Halicki

Pełna wersja artykułu w EI 8/2016 do zakupu na portalu www.magazyn-online.com oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem