Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Tester akumulatorów BT3554

15Akumulator jest ważnym, choć newralgicznym elementem wielu współczesnych urządzeń elektrycznych i elektromechanicznych, zużywającym się w trakcie pracy. Stąd też istotnym zadaniem jest szybkie określenie bieżącego stanu akumulatora bez potrzeby pracochłonnego, często wielogodzinnego ładowania i rozładowywania.

Wielokrotnie powtarzane cykle ładowania i rozładowania akumulatora, które mają miejsce w trakcie typowego użytkowania doprowadzają do pogorszenia się jego zdolności do gromadzenia i oddawania energii elektrycznej. Efektem jest wzrost rezystancji wewnętrznej i zmniejszenie pojemności akumulatora.

Nowy tester BT3554 (fot. 1) wyprodukowany przez japońską firmę HIOKI sprawdza bieżący stan akumulatorów kwasowo-ołowiowych, niklowo-kadmowych, niklowo-wodorkowych i innych typów w krótkim czasie, ok. 2 s. Stan ten określa na podstawie pomiaru ich rezystancji wewnętrznej, napięcia i temperatury wspomaganego w razie decyzji użytkownika funkcją komparatora. W niektórych, nietypowych, skrajnych wypadkach wymagających dokładnego, lecz długotrwałego sprawdzenia stanu akumulatora przez pomiar jego pojemności (za pomocą rozładownicy), tester BT3554 może być używany w pierwszej fazie testu do szybkiej, wstępnej oceny, od wyniku której będą zależeć następne działania sprawdzające.

16BT3554 zastępuje produkowany wcześniej tester 3554. W porównaniu z nim jest szybszy (o ok. 60%), bardziej odporny na sygnały zakłócające pomiar, ma też podświetlany wyświetlacz, a w wersji BT3554-01 funkcję Bluetooth, korzystając z której można tworzyć łatwo i szybko raporty pomiarowe na tablecie lub smartfonie, w miejscu pomiaru. Nowo opracowane przez HIOKI opcjonalne przewody pomiarowe L2020 (fot. 2) z sondami w kształcie litery L ułatwiają dotarcie do trudno dostępnych miejsc pomiaru.

Nowy tester sprawdza akumulatory o pojemnościach znamionowych od części do setek amperogodzin, czyli średnich i dużych. W celu wykonania badania nie wymaga odłączenia akumulatora od reszty układu, w którym akumulator ten pracuje, stąd może sprawdzać nawet złożone zestawy akumulatorów.

Na uwagę zasługuje szeroki zakres mierzonych przez tester napięć stałych (do 60 V), dzięki czemu można nim sprawdzać akumulatory o napięciu znamionowym 48 V. Zastosowana w testerze nowa technika redukcji zakłóceń opracowana przez HIOKI zapewnia uzyskiwanie rzetelnych wyników testu akumulatorów pracujących na przykład w układach zasilania bezprzerwowego.

Metoda pomiaru
Użytkownik testera BT3554 ocenia samodzielnie stan akumulatora na podstawie wyników pomiarów jednocześnie rezystancji wewnętrznej, napięcia stałego i ew. temperatury. Ocenę automatyczną umożliwia natomiast komparator wykorzystujący do niej dane pomiarowe rezystancji i napięcia, lecz wymagający od użytkownika wcześniejszego zaprogramowania. Przyrząd mierzy rezystancję wewnętrzną i napięcie metodą czteroprzewodową, która pozwala wyeliminować negatywny wpływ na wynik pomiaru rezystancji przewodów pomiarowych łączących w trakcie pomiaru przyrząd z badanym akumulatorem oraz rezystancji styków zakończeń tych przewodów z zaciskami akumulatora i gniazdami pomiarowymi w przyrządzie.


(...)
mgr inż. Leszek Halicki,
LABIMED ELECTRONICS

Pełna wersja artykułu w EI 7/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem