Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Rejestrator oscyloskopowy HIOKI MR8847A (2)

21

W poprzednim numerze magazynu „Elektroinstalator" została zamieszczona pierwsza część opisu własności, funkcji i parametrów wielokanałowego rejestratora oscyloskopowego MR8847A (fot. 1) wprowadzonego niedawno do produkcji przez japońską firmę HIOKI. W drugiej części zostaną przedstawione m.in. własności wymiennych modułów rejestratora, interfejsy komunikacyjne i funkcje oprogramowania.

Rejestrator MR8847A zastępuje produkowany wcześniej rejestrator MR8847. HIOKI produkuje go w trzech wersjach o różnych wielkościach pamięci wewnętrznej. Użytkownik może dostosować rejestrator do swoich potrzeb, wybierając nie tylko wielkość pamięci wewnętrznej (wersję), ale też wymienne moduły wejściowe i wyjściowe (fot. 2).

22

HIOKI produkuje obecnie 13 takich modułów. Większość z nich to konstrukcje dwukanałowe. Raz zainstalowanej (fabrycznie) pamięci wewnętrznej rozszerzyć już nie można. Podobnie jest z fabrycznie montowanym modułem pamięciowym SSD. Ograniczenia te nie dotyczą jednak modułów, które właściciel rejestratora może dokupić później w razie pojawienia się nowych potrzeb pomiarowych. Należy jednak pamiętać, że bez wyposażenia rejestratora w choć jeden analogowy moduł wejściowy użytkować go nie można.

Moduł analogowy 8966
Dwukanałowy, analogowy moduł 8966 przeznaczono do pomiaru napięć przemiennych i stałych. Jest to moduł najczęściej zamawiany przez przyszłych użytkowników. Mierzone sygnały doprowadza się w nim do wejść dwóch izolowanych kanałów zakończonych gniazdami BNC. W kanałach tych sygnały są próbkowane jednocześnie z szybkością 20 MSa/s. Zakres pomiaru modułu rozciąga się od 5 mV/dz do 20 V/dz i jest podzielony na 12 podzakresów, przy wartości pełnozakresowe wynoszącej 20 V. Dzięki zastosowaniu 12- bitowego przetwornika a/c rozdzielczość pomiaru wynosi 1/100 podzakresu. Pasmo pomiaru rozciąga się od DC do 5 MHz (-3 dB), a dokładność pomiaru jest równa ±0,5% wartości pełnozakresowej. Maksymalne napięcie przemienne mierzone i wyświetlane przez rejestrator w trybie pamięci wynosi 280 V. Użytkownik może w razie potrzeby włączyć sześciopozycyjny filtr dolnoprzepustowy o ustawieniach 5/50/500 Hz i 5/50/500 kHz.

Moduł wysokiej rozdzielczości 8968
W tym również dwukanałowym module zastosowano 16-bitowy przetwornik a/c, dzięki czemu uzyskano rozdzielczość równą 1/1600 podzakresu pomiarowego napięcia (dużo większą niż w przypadku modułu 8966) i lepszą dokładność pomiaru (±0,3% wartości pełnozakresowej). Ograniczeniu uległa jednak szybkość próbkowania (1 MSa/s – przy próbkowaniu jednocześnie w obu kanałach) i pasmo (od DC do 100 kHz). Użytkownik ma do dyspozycji oprócz wymienionego filtru dolnoprzepustowego drugi filtr tłumiący zakłócenia związane ze zjawiskiem przeinaczania występującym przy przetwarzaniu w trybie FFT. Pozostałe parametry modułu 8968 są takie same jak modułu 8966.

Moduł DC/RMS 8972
W dwukanałowym module 8972 szczególne znaczenie ma tryb pomiarowy wartości skutecznej RMS, w którym liczy się dokładność amplitudy RMS (±1% wartości pełnozakresowej dla DC i w paśmie od 50 Hz do 1 kHz oraz ±3% wartości pełnozakresowej w paśmie od 1 kHz do 100 kHz) oraz wartości czasu odpowiedzi i współczynnika szczytu. Pozostałe parametry są z wyjątkiem pasma pomiaru (od DC do 400 kHz) i próbkowania (5 MSa/s) takie same jak modułu 8966.

Moduł prądowy 8971
Zadaniem modułu 8971 jest przetworzenie analogowego sygnału napięciowego doprowadzanego z zewnętrznego czujnika cęgowego prądu AC/DC. Moduł 8971 ma dwa kanały. Przy czym należy zaznaczyć, że do rejestratora można dołączyć jednocześnie tylko cztery moduły, uzyskując możliwość pomiaru prądu jednocześnie w 8 kanałach. Pasmo pomiaru rozciąga się od DC do 100 kHz, a dokładność pomiaru wynosi 0,65% wartości pełnozakresowej. Aby uzyskać dokładność całkowitą, trzeba do niej dodać dokładność użytego czujnika cęgowego. Do współpracy z rejestratorem HIOKI oferuje ponad 20 czujników i sond cęgowych o różnym zakresie i paśmie pomiaru.

Moduł temperaturowy 8967
Umieszczając w kieszeni rejestratora moduł 8967 można mierzyć temperaturę w dwóch kanałach za pomocą sond z czujnikiem termoparowym typu K,J, E, T, N, R, S, B lub W. Pomiar napięcia tym modułem nie jest możliwy. Sondę dołącza się do wejścia modułu, wtykając druty przewodów sondy w otwory gniazda pomiarowego. Użytkownik może ustawić jeden z trzech podzakresów pomiarowych: 10°C/dz (od -100 do 200°C), 50°C/dz (od -20 0 °C do 10 0 0 °C) i 100°C/dz (od -200°C do 2000°C), na których rozdzielczość wynosi 1/1000 podzakresu (dzięki użyciu 16-bitowego przetwarzania a/c). Może też wybrać kompensację zimnych końców wewnętrzną lub zewnętrzną oraz włączyć lub wyłączyć wykrywanie uszkodzenia doprowadzenia sondy.

Moduł częstotliwości 8970
Do dwóch wejść tego modułu doprowadza się napięcie, które wykorzystuje się następnie do obliczania częstotliwości, prędkości obrotowej, częstotliwości sieci, całki, współczynnika wypełnienia i szerokości impulsu. Wejścia kanałów są zakończone typowymi gniazdami BNC. Dostępne podzakresy pomiarowe są różne, stosownie od obliczanego parametru. Na przykład przy pomiarze częstotliwości jest dostępnych osiem podzakresów od 1 Hz/dz do 5 kHz/dz w paśmie od DC do 100 kHz, a w przypadku częstotliwości sieci tylko trzy: 50, 60 i 400 Hz.

Moduł logiczny 8973
Oprócz sygnałów analogowych rejestrator MR8847A zapisuje też sygnały logiczne (cyfrowe). Rejestrator ma wbudowane na stałe 16 kanałów logicznych, których wejścia są dołączone do czterech specjalnych gniazd znajdujących się w boku jego obudowy. Umieszczając w kieszeniach rejestratora jeszcze trzy szesnastokanałowe moduły 8973, można zwiększyć liczbę dostępnych kanałów logicznych do 64. Więcej modułów 8973 umieścić nie można. W pozostałe kieszenie można wtedy włożyć już tylko moduły analogowe (5 sztuk), uzyskując w efekcie oprócz 64 kanałów cyfrowych jeszcze 10 kanałów analogowych. W takiej konfiguracji rejestrator będzie wyświetlał na jednym ekranie przebiegi pochodzące ze wszystkich kanałów (logicznych i analogowych). W celu pomiaru do gniazd logicznych rejestratora i gniazd modułów 8973 dołącza się czterokanałowe sondy logiczne zakończone specjalnym wtykiem Mini DIN. HIOKI oferuje obecnie trzy sondy logiczne: 9320-01, 9327 i MR9321-01.

(...)

Leszek Halicki,
LABIMED ELECTRONICS


Pełna wersja artykułu w EI 6/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem