Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

Więcej…

Rejestrator oscyloskopowy HIOKI MR8847A (1)

13Japońska firma HIOKI zastąpiła produkowany dotąd wielokanałowy rejestrator MR8847 nowym MR8847A wytwarzanym w trzech wersjach różniących się pojemnością pamięci wewnętrznej.

MR8847A (fot. 1) jest rejestratorem oscyloskopowym zapisującym sygnały analogowe (przemienne i stałe) w maksymalnie 16 kanałach oraz cyfrowe (logiczne) w maksymalnie 64 kanałach. HIOKI oferuje wraz z rejestratorem 13 opcjonalnych, wymiennych modułów analogowych, w tym 5 nowych, generatora arbitralnego, wysokiego napięcia, cyfrowego woltomierza, generatora przebiegu i generatora impulsowego.

Rejestrator MR8847A wyróżnia się pojemną pamięcią (maksymalnie 512 mega słów), szybkim próbkowaniem (20 MSa/s), różnorodnością funkcji, a także konstrukcją odporną na narażenia mechaniczne przydatną przy pracy w terenie. Oferuje go firma LABIMED ELECTRONICS.

14Wymienne moduły wejściowe
W prawym boku obudowy rejestratora znajduje się osiem kieszeni (fot. 2), w które wkłada się moduły wybrane i zamówione przez użytkownika stosownie do własnych potrzeb. Wśród 13 modułów dostępnych obecnie są trzy moduły wyjściowe (generatora przebiegu, generatora impulsowego i generatora przebiegów arbitralnych). Pozostałe 10 modułów to moduły wejściowe, w tym 9 analogowych i jeden logiczny. Wszystkie moduły analogowe mają po dwa kanały. Poszczególne, wejściowe kanały modułów analogowych są od siebie odizolowane. Są też odizolowane za pomocą specjalnych elementów elektronicznych połączenia między kanałami wejściowymi a urządzeniem głównym. Dzięki takiej konstrukcji elektrycznej można jednocześnie rejestrować napięcia doprowadzane z obiektów o różnych potencjałach.

Rejestracja sygnałów cyfrowych
Rejestrator MR8847A ma też 16 wejść kanałów cyfrowych (logicznych) zamontowanych standardowo na stałe. Wejścia tych kanałów (4 gniazda) znajdują się w górnej części prawego boku rejestratora (fot. 2). W kieszeniach rejestratora można umieścić jeszcze maksymalnie trzy szesnastokanałowe, wymienne moduły logiczne 8973. Korzystając z takiej konfiguracji, będzie się dysponować maksymalnie 64 kanałami cyfrowymi i ewentualnie 10 kanałami analogowymi.

Szybkość próbkowania
Maksymalna szybkość próbkowania rejestratora MR8847A wynosi 20 MSa/s, przy jednocześnie wysterowanych wszystkich kanałach. Odpowiada to rozdzielczości osi czasu równej 50 ns. Dzięki tak dużej szybkości próbkowania można obserwować i mierzyć
z dużą precyzją parametry narastających zboczy impulsów i wykrywać anomalie pracy różnych urządzeń oraz pojawiające się nagle chwilowe przebiegi. Użytkownik rejestratora MR8847A może też korzystać w razie potrzeby z próbkowania zewnętrznego. Maksymalna szybkość próbkowania dostępna w tym trybie wynosi 10 MSa/s.

Konstrukcja mechaniczna
Rejestrator MR8847A jest odporny na silne wstrząsy mechaniczne i wibracje, w tym na chwilowe upadki. Wytrzymuje test upadku z wysokości 50 cm.

Drukarka
Z rejestratorem zintegrowano drukarkę termiczną formatu A4 (fot. 3). Drukarka wyróżnia się dużą szybkością drukowania równą 50 mm/s i umożliwia sporządzanie wydruków o wysokiej rozdzielczości. Ważną własnością drukarki jest łatwa i szybka wymiana papieru i to nawet w trakcie rejestracji.

Wyświetlanie
Rejestrator MR8847A ma kolorowy ekran ciekłokrystaliczny typu SVGA-TFT o przekątnej 10,4 cali i rozdzielczości 800 na 600 punktów. Mieści się na nim 20 działek osi napięcia (w pionie) i 25 działek osi czasu (w poziomie), a w trybie wyświetlania przebiegu X-Y – 20 na 20 działek.

Użytkownik rejestratora może oglądać na ekranie jednocześnie 16 przebiegów, przy ekranie podzielonym na 16 części. Korzystając z funkcji „Zoom" może on wyświetlany przebieg rozciągnąć lub skompresować, przy czym oba przebiegi wejściowy i rozciągnięty (skompresowany) będą wyświetlone jednocześnie w osobnych częściach ekranu − bieżący na górze, a rozciągnięty (skompresowany) na dole.

Funkcja skalowania przydaje się przy współpracy z sondami lub czujnikami pomiarowymi o różnej czułości. Użytkownik ma do wyboru skalowanie automatyczne lub ręczne. Konfigurując skalowanie w trybie ręcznym, ma on do dyspozycji ustawianie stosunku konwersji (przekładni), ustawianie dwupunktowe oraz ustawianie jednostki pomiarowej.

Inne funkcje wyświetlania to: odwracanie polaryzacji wyświetlonego przebiegu, pomiar kursorowy (kursor A, kursor B, dwa kursory, dla wszystkich kanałów), przesuwanie punktu zerowego (przebiegu analogowego, ze skokiem 1%), zerowanie „globalne" (dla wszystkich kanałów i podzakresów), przymiar (do dokładnego ustawiania amplitudy przebiegu), regulowanie obrazu (ustawianie wartości granicznej i dolnej, ustawianie fragmentu obrazu przypadającego na działkę), wprowadzanie komentarzy (w postaci znaków alfanumerycznych − tytułu, nazwy kanału oraz wprowadzanie historii i zdań), funkcja monitora poziomu sygnału wejściowego, ustawianie koloru wyświetlanego przebiegu (16 − do wyboru) i przesuwanie punktu wyświetlania (ze skokiem 1%, trzy szerokości linii).

 

(...)


Leszek Halicki,
LABIMED ELECTRONICS

Pełna wersja artykułu w EI 5/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

 

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem