Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Laboratoryjny miernik rezystancji izolacji ST5520 wyróżnia się bardzo dużą szybkością działania, szczególnie ważną w zastosowaniach przemysłowych. Japońska firma HIOKI będąca producentem nowego miernika zapewnia, że czas testu tym przyrządem wynosi zaledwie 50 ms i jest najkrótszy w porównaniu z innymi przyrządami tego typu dostępnymi obecnie na rynku.
ST5520 wyróżnia się też innymi przydatnymi własnościami takimi jak szybkie rozładowywanie po pomiarze, sprawdzanie styku pomiarowego, sprawdzanie na okoliczność występowania mikrozwarć, a przede wszystkim możliwością dowolnego ustawiania napięcia pomiarowego stałego, co 1 V, w zakresie od 25 do 1000 V. HIOKI oferuje też wersję tego przyrządu o oznaczeniu ST5520-01 z wyjściem BCD (fot.).
Napięcie pomiarowe
Producenci baterii litowo-jonowych i innych stosują przy sprawdzaniu ich izolacji napięcia pomiarowe o różnych wartościach. Poprzednie laboratoryjne mierniki rezystancji izolacji firmy HIOKI umożliwiały ich użytkownikowi wybór napięcia ze stosunkowo niewielkiego zbioru wartości, np. 25/50/100/250/500/1000 V uniemożliwiając tym samym sprostanie rosnącym wymaganiom producentów baterii. Stąd też pojawiła się potrzeba wprowadzenia na rynek przyrządu umożliwiającego ustawianie napięcia pomiarowego ze znacznie większą precyzją. Nowy przyrząd umożliwiający użytkownikowi ustawianie napięcia pomiarowego z rozdzielczością równą 1 V pozwala spełnić wymagania producentów baterii. Przewiduje się ponadto, że w najbliższej przyszłości zostaną zmienione normy przemysłowe dla podzespołów elektronicznych takich jak przekaźniki czy złącza wymagające sprawdzania tych podzespołów przy innych napięciach pomiarowych niż dotąd.
Użytkownik miernika ST5520 może z łatwością skorygować wyjściowe napięcie pomiarowe za pomocą odpowiednich przycisków na płycie przedniej miernika i weryfikując dokonaną zmianę przez odczytanie nowej wartości napięcia na ekranie.
Miernik może pracować w dwóch trybach próbkowania, szybkim i wolnym. W trybie szybkim czas próbkowania wynosi 30 ms na czas pomiaru, a trybie wolnym 500 ms. Tryb próbkowania wybiera użytkownik miernika, zależnie od potrzeby.
Tryby pomiarowe
Zależnie od wyboru użytkownika miernik ST5520 może pracować (mierzyć) w trybie: ciągłym, zatrzymania pomiaru przy pozytywnej decyzji komparatora (PASS STOP), zatrzymania pomiaru przy negatywnej decyzji komparatora (FAIL STOP), oceny z możliwością wymuszonego anulowania przez użytkownika.
Funkcje sprawdzania styku pomiarowego
Z funkcji tych korzysta się przed wykonaniem testu. Jeśli jakość styku nie jest zadawalająca, to pomiar nie jest wykonywany. Chroni to producenta sprawdzającego swój produkt przed wypuszczeniem wadliwych egzemplarzy tego produktu do sprzedaży.
Użytkownik miernika ST5520 ma do wyboru dwie funkcje sprawdzania kontaktu z testowanym obiektem, czteroprzewodowe sprawdzanie styku pomiarowego i komparatorowe sprawdzanie styku.
Pierwsza z metod polega na sprawdzaniu styku między dwoma wyprowadzeniami − dolnego potencjału sprawdzania i dolnego potencjału napięcia wyjściowego oraz między dwoma wyprowadzeniami - górnego potencjału sprawdzania i górnego potencjału napięcia wyjściowego.
(...)
mgr inż. Leszek Halicki
Pełna wersja artykułu w EI 6/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com