Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Inteligentne liczniki energii elektrycznej

Licznikami energii elektrycznej nazywa się całkujące przyrządy pomiarowe przeznaczone do pomiaru ilości przepływającej energii elektrycznej. Ich wskazanie stanowi podstawę do rozliczeń między dostawcą a odbiorcą energii.

Liczniki energii Lovato Electric

Cechy
Nowoczesne liczniki energii elektrycznej przeznaczone do sieci jednofazowych stanowią urządzenia elektroniczne o niewielkich rozmiarach. Typowy licznik pozwala na pomiar energii czynnej w układach bezpośrednich. W niektórych modelach uwzględnia się zegar czasu rzeczywistego, dzięki któremu możliwe jest rozliczanie w taryfach wielostrefowych. Ważną cechą niektórych dostępnych na rynku liczników jest modułowa konstrukcja, dzięki której można je dostosować do indywidualnych wymagań użytkownika i instalacji.

W elektronicznych licznikach energii elektrycznej elementy mechaniczne i indukcyjne zostały zastąpione mikroprocesorem i wyświetlaczami LCD, natomiast pomiar natężenia prądu bazuje na przekładnikach pomiarowych. Typowy licznik energii przeprowadza pomiar i rejestrację energii elektrycznej w czterech strefach czasowych. Ręczne zamykanie okresu rozliczeniowego może odbywać się za pośrednictwem programu narzędziowego i głowicy optycznej lub za pomocą mechanicznego przycisku przystosowanego do plombowania. W pamięci licznika mogą być przechowywane wyniki pomiarów z ostatnich kilkudziesięciu dni. Przewij anie informacji na ekranie odbywa się przy pomocy przycisku, który dostępny jest na płycie czołowej licznika.
Urządzenie przeprowadza pomiar i prezentację wielkości napięcia, prądu, mocy czynnej i częstotliwości. Użytkownik za pomocą sygnalizacji informowany jest o zdarzeniach, takich jak otwarcie osłony skrzynki zaciskowej licznika czy też zadziałanie polem magnetycznym. Rejestrowany jest zanik napięcia pomiarowego.

Oprócz tego w pamięci licznika przechowywane są informacje na temat zdarzeń dotyczących parametryzowania urządzenia. Automatycznie przeprowadzana jest identyfikacja zaprogramowanej grupy taryfowej. Wyjście przekaźnikowe może być użyte do sterowania urządzeniem zewnętrznym.
W niektórych modelach konstruktorzy przewidzieli układ zasilania bateryjnego, który zapewnia możliwość odczytu informacji z wyświetlacza w przypadku zaniku napięcia pomiarowego. Zegar czasu rzeczywistego zasilany jest z wymiennej baterii. Należy podkreślić, że baterie mogą być wymieniane bez konieczności zrywania plomb legalizacyjnych.

Licznik energii ELGAMADostępne na rynku liczniki trójfazowe pozwalają na pomiar energii czynnej oraz biernej w układach bezpośrednich, półpośrednich lub pośrednich o jednokierunkowym lub dwukierunkowym przepływie energii. Przeprowadzany jest pomiar i rejestracja dziesięciu najwyższych wartości uśrednionych mocy czynnych dla kierunku poboru i oddawania. Oprócz tego są mierzone i rejestrowane nadwyżki mocy czynnej, wyznaczonej z dziesięciu mocy maksymalnych dla określonego kierunku poboru. Licznik samoczynnie sygnalizuje niewłaściwy kierunek wirowania faz.

Komunikacja
Typowy licznik wyposażony jest w kilka interfejsów komunikacyjnych. Złącze optyczne przeznaczone jest do parametryzacji i konfiguracji licznika oraz do lokalnego odczytu danych pomiarowych dla potrzeb rozliczeniowych i diagnostycznych. Oprócz tego zastosowanie znajduje interfejs optyczny, współpracujący z dodatkowymi modułami komunikacyjnymi. Za pomocą standardu RS 485 lub pętli prądowej informacje mogą być przesyłane na odległość bezpośrednio z licznika.

Na rynku nabyć można elektroniczne liczniki 3-fazowe, które przeznaczone są do wielostrefowego pomiaru energii czynnej w układzie pośrednim sieci trójprzewodowej (układ Arona). Urządzenia tego typu są w stanie rejestrować przekroczenia mocy umownej oraz wartości nadwyżki mocy czynnej pobranej ponad moc umowną. Dostępne są także modele liczników 3-fazowych przeznaczone do wielostrefowego pomiaru energii czynnej w układach bezpośrednich, półpośrednich i pośrednich w sieciach 3- lub 4- przewodowych. Do zastosowań przemysłowych przeznaczone są liczniki z obudową do montażu na szynie DIN.

 

(...)

 

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 5/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem